Bota

Vdekja e Lisa Marie Presley i jep fund një jete plot suksese, pikëllime dhe tragjedi!

Jeta e Lisa Marie Presley ishte gjithmonë e lidhur me mbretërinë e muzikës dhe Hollywood-in, një histori që pati suksese, pikëllime dhe tragjedi, duke filluar nga vdekja e babait të saj, Elvis Presley, kur ajo ishte 9 vjeç, deri te vetëvrasja e djalit të saj Benjamin, i cili ishte 29 vjeç kur vrau veten në vitin 2020. Në një deklaratë të bërë së fundmi nga familja thuhet se:

Priscilla Presley dhe familja Presley janë të tronditur dhe të shkatërruar nga vdekja tragjike e të dashurës së tyre Lisa Marie. Ata janë thellësisht mirënjohës për mbështetjen, dashurinë dhe lutjet e të gjithëve dhe kërkojnë privatësi gjatë kësaj kohe shumë të vështirë.

Lisa Marie Presley lindi më 1 shkurt 1968, nëntë muaj pas martesës së prindërve të saj, Elvis Presley dhe Priscilla Beaulieu, me të cilët u njoh kur ishte 14 vjeç. Gjatë jetës së saj, Lisa Marie luajti në disa filma dhe shfaqje televizive pas divorcit të prindërve, në atë që ishte tragjedia e parë e madhe për të, pasi ajo ishte vetëm pesë vjeç.

Pasi trashëgoi rezidencën legjendare të babait të saj, në moshën 25-vjeçare ajo u bë trashëgimtarja e vetme e të gjithë pasurisë së Elvisit, e cila vlerësohej të ishte 100 milionë dollarë. Në vitin 2005, Lisa Marie shiti 85% të Graceland te Industrial Media, megjithëse ajo mbajti kontrollin e saj, së bashku me nënën e saj Priscilla.

https://twitter.com/WynnWs/status/1613725052695896064?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1613725052695896064%7Ctwgr%5E7c25ba6c032a62d8eaea4a5127eef75793f0e933%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.marca.com%2Fen%2Flifestyle%2Fcelebrities%2F2023%2F01%2F13%2F63c0cfa8268e3ee7378b4627.html

Në vitin 1988 ajo u martua me burrin e saj të parë, Danny Keough, me të cilin pati dy fëmijë: aktoren Riley Keough dhe Benjamin Storm. Ata u divorcuan më 6 maj 1994 dhe 20 ditë më vonë ajo u martua me një tjetër monark të muzikës, mbretin e popit, Michael Jackson, të cilin e njihte që kur ishte fëmijë në një koncert të Elvisit në Las Vegas.

Lisa Marie ishte gruaja e parë e Jackson, nga e cila u divorcua në vitin 1996. Gjashtë vjet më vonë, pasi e takoi atë në një festë, ajo u martua me aktorin Nicolas Cage, me të cilin u divorcua zyrtarisht në vitin 2004.

Burri i saj i katërt ishte kitaristi dhe producenti i saj i muzikës, Michael Lockwood, me të cilin u martua në janar 2006. Me të ajo kishte binjakët Harper Vivienne Ann Lockwood dhe Finley Aaron Love Lockwood. Lisa Marie dhe Michael u divorcuan në vitin 2021.

Lisa Marie ishte anëtare e kishës së diskutueshme të Scientology, së cilës i përkiste nga viti 1997 deri në 2014, dhe pësoi një tjetër tragjedi në jetën e saj kur djali i saj Benjamin kreu vetëvrasje më 12 korrik 2020. Vajza e tij, Riley Keough, ka luajtur në filma si “Zola”, “The Devil All the Time” dhe “Mad Max: Fury Road”.

Lisa Marie pranoi se kishte abuzuar me kokainën, kishte kaluar pesë periudha në rehabilitim dhe u bë e varur nga opioidet pas lindjes së vajzave të saj binjake.

https://twitter.com/simplyrileycom/status/1612612997951766529?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1612612997951766529%7Ctwgr%5E7c25ba6c032a62d8eaea4a5127eef75793f0e933%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.marca.com%2Fen%2Flifestyle%2Fcelebrities%2F2023%2F01%2F13%2F63c0cfa8268e3ee7378b4627.html

Vajza e Elvisit nuk trashëgoi zërin e shkëlqyeshëm të të atit, por ajo kishte një stil shumë të përshtatshëm për ‘bluz’, gjë që e bëri atë të kishte një karrierë muzikore në të cilën publikoi tre albume: “To Whom It May Concern” (2003), ” Now What” (2005) dhe “Storm & Grace” (2012).

Dy albumet e para u pritën mirë, duke arritur respektivisht në pozicionet 5 dhe 9 në listat e SHBA. Nga e para doli kënga hit “Lights Out” dhe u certifikua ari me shitje mbi 500,000 kopje. Bashkëpunimet e saj përfshinin një duet me Pat Benatar në “Heartbreaker” dhe një “duet” me babanë e saj në “In the Ghetto”, të cilin Elvis Presley e kishte publikuar fillimisht në 1969. Lisa Marie vdiq në moshën 54-vjeçare dhe la pas nënën e saj, Priscilla Presley, tre vajzat e saj dhe një njerkë, Navarone Garibaldi.

https://twitter.com/WCVB/status/1613713440266194945?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1613713440266194945%7Ctwgr%5E7c25ba6c032a62d8eaea4a5127eef75793f0e933%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.marca.com%2Fen%2Flifestyle%2Fcelebrities%2F2023%2F01%2F13%2F63c0cfa8268e3ee7378b4627.html