Sport

Vetëm pak sekonda pas fillimit të ndeshjes Shqipëria shënon golin e parë…

Vetëm pak sekonda pas fillimit të ndeshjes Shqipëri-Itali, futbollistët e kombëtares shqiptare kanë shënuar golin e parë.

Kliko këtu për të parë video-n me momentin e golit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOP ALBANIA RADIO (@topalbania_radio)

Shqipëria ndeshet përballë Italisë në “BVB Stadion” të Dortmundit, në takimin e parë të Kombëtares kuqezi në “EURO 2024”. Në portë për Shqipërinë do të jetë Thomas Strakosha, ndërsa në mbrojtje janë zgjedhur Hysaj, Gjimshiti, Ajeti dhe Mitaj. Në mesfushë do të luajnë Asllani, Ramadani dhe Bajrami, ndërsa Seferi dhe Asani do të mbështesin Brojën në krye të sulmit.

Nga ana tjetër, Spalletti i ka besuar rreshtimit të tij të përhershëm, duke futur në nportë Donnarummën, ndërsa mbrojtja përbëhet nga Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori dhe Dimarco. Në mesfushë do të luajnë Barella dhe Joginho, ndërsa më të avancuar janë zgjedhur Chiesa, Frattesi dhe Pellegrini, teksa në majën e sulmit është zgjedhur Scamacca.

Në këtë takim do të vendosë drejtësi gjermani Felix Zwayer, teksa do të asistohet nga bashkëkombësit e tij, Stefan Lupp dhe Marco Achmüller, ndërsa gjyqtar i katërt do të jetë Daniel Siebert. Drejtësia nga dhoma e VAR do të vijë nga gjermani tjetër, Bastian Dankert.