Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Music

10 pikat kyçe nga albumi “DONDA” i Kanye West…

Reperi Kanye West më në fund ka publikuar albumin e shumëpritur “DONDA”, tashmë në çdo platformë transmetimi. Reperi e filloi njoftimin e albumit të ri dy vjet më parë. Ai organizoi tre festa, ku mysafirët mund të dëgjonin disa nga këngët dhe për një kohë jetoi në stadiumin Mercedes-Benz në Atlanta për t’u përqendruar në procesin e regjistrimit. Si gjithmonë me Kanye, ka shumë për të diskutuar. Këtu janë pikat më të mëdha për të folur rreth albumit të tij:

1.Kanye-t i pëlqen përsëri muzika

Për një kohë të gjatë, është ndjerë sikur muzika nuk kishte më vend në jetën e West pasi fokusi i tij ishte drejt tjera gjërave. Pra, është pak tronditëse të marrësh 27 këngë të tëra prej tij. Por, pavarësisht nga cilësia e ndryshme në shfaqje në ‘DONDA’, Kanye ndonjëherë tingëllon përsëri energjik, ndoshta për herë të parë që nga ‘The Life of Pablo’ i vitit 2016.

Edhe në aspektin e prodhimit, shumë prej këngëve e shohin Kanye në formë të shkëlqyer. “DONDA” ndonjëherë kthehet në intensitetin e ashpër të “Yeezus” me teknikën industriale të “God Breathed” dhe zhurmën marramendëse të “Off The Grid”.

West përdor Korin e tij të Shërbimit të së Dielës, me lulëzimin e ungjillit të shpërndarë në të gjithë rekordin më së shumti i harmonizuar bukur me The Weeknd në “Hurricane”, madje edhe në bashkëpunimin me Jay-Z, ‘Jail’ dhe me Lauryn Hill në këngën “Believe What I Say”.

2.Një homazh i madh për nënën e tij

Nëna e ndjerë e West, ndërroi jetë në vitin 2007 pas ndërlikimeve nga kirurgjia kozmetike. Kanye ka qenë shumë i hapur gjatë viteve që ai nuk ishte shëruar plotësisht nga vdekja e saj. Ju keni dëgjuar disa regjistrime zanore të nënës së tij gjatë gjithë albumit. Në titull, West dëgjohet duke dhënë një fjalim publik dhe thotë:

Njeriun që e përshkruaj në hyrje si shumë i ndryshëm. Djali im … Unë pata një shans për të ndarë jo vetëm atë që ai do të thoshte për mua, por atë që ai do të thoshte për një brez. 

Efekti i përgjithshëm është që dikush të rishikojë filma të vjetër të familjes dhe fjalët të kenë jehonë më shumë vite më vonë. Por ‘DONDA’ nuk ka të bëjë vetëm me DONDA. Në vend të kësaj, duket sikur Kanye po eksploron pjesën më shkatërruese të jetës së tij, si dhe trazirat e tij të fundit, duke rezultuar ashtu siç është jeta, disi e ngatërruar.

3.”Telenovela” me Drake

Një nga pikat më të mëdha të bisedës përpara publikimit të albumit ka qenë telenovela Kanye kundër Drake. A do t’i publikonin albumet e tyre përkatëse në të njëjtën ditë? Çfarë nënkupton në të vërtetë lufta e shpallur Kanye-Drake? A është gjithçka vetëm një dredhi publicitare dhe dyshja po qeshin së bashku në Calabasas tani? Epo, ndoshta!

Kur Drake kohët e fundit zbuloi se albumi i tij i ardhshëm, me titullin qesharak “Certified Lover Boy”do të dilte në 3 shtator, gjërat dukeshin të vendosura për një përballje kokë më kokë. Por në vend të një përballje të vitit 2021 mes Yeezy v 50 Cent, West vendosi ta publikonte albumin papritur të dielën e fundit të gushtit.

Dhe po, ka shumë përçarje dhe duartrokitje të Drake në të gjithë ‘DONDA’-n. Në ‘Ok Ok’, Kanye duket se lë të kuptohet një tradhti nga Drake: “Mirë, tani ata më morën mua, duan të bëjnë rap përsëri/Shëroje plagën dhe pastaj më godit përsëri në shpinë”. Teksti vazhdon:, “Më shihni personalisht, unë dukem si një fantazmë” duke qenë një referencë për “Seen ‘em in person, I’m seein’ a ghost” nga ‘freestyle’ i vitit 2018 i Drizzy, “Behind Barz”.

4.Ka disa këngë rreth ndarjes Kim-Kanye

Kanye shpesh bëhet mjaft personal në ‘DONDA’. Pas lajmit për divorcin e tij nga Kim Kardashian, eksplorimi i Ye mbi një martesë të copëtuar reflektohet në një ton vajtues. Në “Hurricane”, ai shikon sërish se si orari i tij i vrullshëm mund të ketë qenë fajtori për prishjen e martesës: “Shtëpi 16 milion dollarëshe, kurrë nuk shkova në shtëpi për të.” Diku tjetër ai pyet Kim: “Çfarë të pëlqen?”/E vështirë të gjesh se cila është e vërteta, por e vërteta ishte se e vërteta është e pështirë.”

Në “Lord I Need You”, Kanye tingëllon pothuajse nostalgjik (“Ti e di që do të jesh gjithmonë mbretëresha ime e preferuar e mbrëmjes së maturës/Edhe kur jemi me këpucët e babait dhe xhinset e nënës”) derisa të nisë realiteti i ashpër. “Fillova të ndihesha se ti nuk ke qenë e lumtur për mua kohët e fundit, e dashur … Kujtoj kur vije vërdallë dhe më bëje serenate. ”

Por është ‘Come To Life’ që është ndoshta pjesa më prekëse e Kanye që nga ‘Only One’. “Çmendem kur ajo shkon/Çmendem kur kthehet në shtëpi/E trishtuar kur shkon/Çmendem kur kthehet në shtëpi.”

Në “Pablo” s “Highlights” ai thoshte: “Ndonjëherë unë uroj” që penisi im të kishte GoPro/Kështu që unë mund të luaja atë mut në slo-mo ”dhe në ‘XTCY’ të vitit 2018 sugjeroi që ai i pëlqen kunatat e tij. “DONDA” nuk është “Limonada” e Kanye, megjithatë ende ndihet e rrallë të dëgjosh një artist të këtij niveli duke folur kaq sinqerisht për marrëdhëniet e dështuara.

5.”Jail”, bashkëpunimi me Jay-Z është një himn

“Ky mund të jetë kthimi i Fronit” ishin rreshtat që Jay dhe Ye kishin ëndërruar. Ndërsa ne mund ose jo në të vërtetë të marrim një “Watch The Throne 2”, siç është raportuar, ne duhet të jemi të lumtur me ribashkimin e Hova dhe Yeezus që jemi trajtuar në “DONDA”.

Perspektiva e një pajtimi mes këtyre dy miqve të ndarë është ndjerë gjithnjë e më pak e mundshme gjatë viteve të fundit. Tensioni i nxehtë që u shfaq kur Jay nuk arriti të shfaqet në dasmën e Kanye. Një ribashkim mes dyshes do të “vidhte” gjithmonë titujt kryesorë. Një goditje sfiduese e vetme, e sheh Kanye gati t’i rrezikojë të gjitha (“Ju bëtë një zgjedhje që jeta juaj e keqe, beqare nuk është aq e keqe”), ndërsa vargu i Jay vjedh vëmendjen tërësisht.

“Ju tashmë e dini se çfarë mendoj për pjesët e mendimit”, duke ofruar pak më shumë një përgjigje të matur ndaj të ashtuquajturës “anulo kulturën” sesa mund të ofrojë homologu i tij. Për perëndimin gjithnjë e më jo-miqësor ndaj radios, ky mund të jetë zhurma e tij më e paharrueshme që nga epoka e tij “My Beautiful Dark Twisted Fantasy”.

6.Kanye hoqi dorë nga shoku i tij më i mirë për “The Globglogabgalab”

Imagjinoni të jeni thirrur nga Kanye për të fluturuar deri në Wyoming për të regjistruar një varg për albumin e tij të ri dhe më pas, me publikimin e tij, të zbuloni se keni humbur vendin tuaj në rekord në favor të, “The Globglogabgalab”.

Po, Kanye hoqi vargun përmbyllës të Kid Cudi-t në ‘Remote Control’ për t’i dhënë kokë një memeje në internet nga disa vite më parë që bëri shaka me filmin e animuar të fëmijëve të krishterë të vitit 2012. Do të isha i zemëruar, por duket pak si shumë për të mbajtur mëri të tilla. Të paktën ne nuk morëm daljen e plotë të Glob-core nga ngjarja e tretë e dëgjimit “DONDA” në Çikago …

7. Kanye është akoma një kurator kryesor

Talenti i Kanye si kurator ka qenë gjithmonë i dukshëm, nga zgjedhja e tij si producent deri tek aftësia e tij e të paturit një linjë këpucësh, “Izzy”. Vëllimi i madh i të ftuarve në ‘DONDA’ të lë pa frymë, me mbi 20 emra në listën e saj, më së shumti Jay-Z, The Weeknd, Lil Baby, Young Thug dhe Playboi Carti.

8. Ai e hodhi pak poshtë predikimin

“DONDA” shënon një kthim në muzikën laike për Kanye. Sigurisht, albumet ‘‘Jesus Is King’’ dhe Kori i Shërbimit të së Dielës ishin joshës herë pas here, por nga ‘Emmanuel’ në fund të vitit 2020, dukej se muzika shpirtërore e Kanye-t kishte arritur fundin e saj natyror.

Ende ka shumë referenca për Zotin në ‘DONDA’. Në fakt, mjafton të shikoni vetëm titujt e këngës: ‘Zoti mori frymë’, ‘Parajsë dhe Ferr’, ‘Lavdëroni Zotin’, etj. Por këtu, ndihet më shumë se Kanye nuk ka ndërmend të predikojë besimet e tij dhe është më i interesuar të eksplorojë se çfarë do të thotë besimi për jetën e tij dhe si e ka ndihmuar atë gjatë ‘luftimeve’ të tij. Interesante, megjithatë, versioni i vetëm i “DONDA” aktualisht i disponueshëm për transmetim është “i pastër”, pa fyerje, kështu që ndoshta Kanye ishte i sinqertë kur tha se po hiqte dorë nga sharjet.

9.Rick Rubin ndoshta do të kishte prerë gjysmën e regjistrimeve

27 këngë. Një orë, 44 minuta. Shumë, apo jo? Vetëm gjatësia e këngëve ndoshta do të jetë një pikë e vështirë për shumë njerëz që të angazhohen me rekordin plotësisht. Duket qartë se kanë kaluar ditët kur Kanye perceptoi shtatë këngë si perfekte për një album.

Siç e tha “NME” në rishikimin e albumit:

Nuk ka asnjë artist në botë të aftë për të bërë një rekord të përsosur që zgjat gati dy orë përfshirë Kanye. Kjo sigurisht që nuk do të kishte ndodhur nëse Rick Rubin, një prodhues i disiplinuar famëkeq, nuk do të kishte punuar në rekord.

Një nga gjërat më interesante në lidhje me përhapjen e furishme të albumit, megjithatë, ka qenë se i ka dhënë dritë procesit krijues të Kanye, atë që ai ka vendosur të ndryshojë dhe heq midis secilës palë dëgjimi. Sidoqoftë, ajo gjithashtu ka zbuluar se ndonjëherë Kanye duhet të dijë kur të ndalet dhe kur të mos i komplikojë gjërat.

10.Kanye është ende shumë problematik

Asnjë diskutim për ‘DONDA’ nuk duhet të vijë pa diskutuar sfondin e errët që ka rrethuar kohët e fundit reperin West, veçanërisht komentet e tij të zymta mbi vaksinën COVID-19, abortin dhe një fushate të dështuar presidenciale.

Në ngjarjen e tij të tretë të dëgjimit në Çikago, West nxori Marilyn Manson dhe DaBaby, i pari është akuzuar për sulme seksuale dhe abuzim nga shumë gra, ndërsa ky i fundit është dukur i papenduar për komentet e tij të fundit homofobike. DaBaby është paraqitur në një këngë në DONDA dhe tani ekipi i Manson ka konfirmuar se zëri i tij shfaqet në rekord.

Të dy shfaqen në ‘DONDA’, duke kërcyer në ‘Jail Pt. 2 ’, një nga pjesët përfundimtare të albumit. Dhe Kanye ka refuzuar të heqë vargjet e DaBaby edhe pse rrezikonte që albumi të mos i publikohej. Në një pjesë të tekstit ai thotë se: “Unë nuk po e heqë vëllanë tim. Ai ishte personi i vetëm që tha se do të votonte për mua në publik.”