Travel

9 ishuj përrallorë që pak njerëz i dinë, që duhet t’i vizitoni këtë vit!

Nga brigjet e thyera të Mesdheut deri te pikat idilike të Egjeut, Evropa krenohet me ishuj të mrekullueshëm me bollëk. Por për t’i shpëtuar turmave të verës, drejtohuni në një vend jo aq të spikatur dhe pak më të vështirë për t’u arritur. Më poshtë ju zbulojmë ishujt më pak të njohur për pushimet perfekte…

Milos, Greqi

Ishulli i Milos, i ngjashëm me hënën, krenohet me disa nga vijat bregdetare më mahnitëse të Egjeut, me shkëmbinj të gdhendur dhe dhjetëra plazhe të paprekura dhe megjithatë ai ka mbetur më pak i eksploruar se disa nga fqinjët e tij më të famshëm. Vendlindja e Venus de Milo, ky ishull magjepsës është plot histori dhe karakter – dhe fshatra simpatik me kalldrëm dhe të zbukuruar me bugainvillea, ku mund të gjeni taverna magjepsëse.

Ku të qëndroni: Domes White Coast Milos vetëm për të rriturit është një vendstrehim romantik buzë detit, ku çdo suitë vjen me ballkonin e vet të madh, pishinë pafundësie dhe pamjet e detit që shtrihen deri gjerë.

Pantelleria, Itali

I ndodhur midis Siçilisë dhe Tunizisë (më afër kësaj të fundit), ky ishull i vogël dhe dramatik vullkanik shpesh quhet Perla e Zezë e Mesdheut për shkak të peizazhit të tij vullkanik shkëmbor dhe të zi. Me burime të nxehta natyrore, vreshta dhe limane të kristalta, peizazhi është aq kinematografik sa ka krijuar filmin e Luca Guadagnino të vitit 2015 “A Bigger Splash”. Por largësia e këtij ishulli të thyer do të thotë se ai ka qëndruar relativisht jashtë radarit nga turmat, të cilët më rregullisht zbresin në fqinjin e tij më të madh, Siçilinë.

Ku të qëndroni: një vendstrehim elegant dhe me bardhësi i kompensuar nga mjedisi i egër, Sikelia është ndërtuar në stilin e lashtë dammusi me kube të rajonit. 19 suitat e qeta janë të mbushura me një natyrë artistike, ndërsa menuja në restorantin Themà kombinon kuzhinën siçiliane me ndikimet arabe.

Formentera, Spanjë

E uzurpuar në përmasa nga fqinjët e saj më të njohur Balearik, Formentera është shumë më pak e ndërtuar dhe ka një ritëm më të lehtë dhe një atmosferë fshatare, bohemiane sesa Ibiza dhe Mallorca – dhe më pak hapje të zhurmshme dhe tërheqëse të turmave sesa Menorca. Ndërsa është një destinacion popullor udhëtimi ditor që është i arritshëm vetëm me varkë nga Ibiza, numri i vizitorëve ditorë në Formentera monitorohet dhe kufizohet gjatë sezonit të pikut, në një përpjekje për të mbrojtur shkëlqimin e saj natyror. Plazhet këtu janë veçanërisht befasuese, me ujëra blu të mbuluara në rërë si pluhur dhe pisha të dendura jeshile. Playa de Ses Illetes është ndoshta më magjepsja nga të gjitha, falë nuancës së pabesueshme korale të rërës.

Ku të qëndroni: Teranka është një butik, hotel bashkëkohor, i mbushur me art që ngjall një Formentera të bukur, me 35 dhoma dhe suita në një pronë të mbrojtur buzë plazhit. Këtu festohet biodiversiteti i pasur i ishullit, ndërsa inkurajohet ritmi i zgjatur dhe i qetë i Formentera.

Azores, Portugali

Arkipelagu i Azores, i izoluar në mes të Atlantikut, është aq madhështor sa ndonjëherë quhet përgjigja evropiane ndaj Havait. Me peizazhe dramatike vullkanike, kodra të egra e të gjelbëruara, shkëmbinj fluturues, liqene kratere shpellore dhe burime termale me avull, nëntë ishujt bëjnë një arratisje magjepsëse. São Miguel është më i madhi dhe ka ofertën më mbresëlënëse të hoteleve dhe ngrënies, por shikoni edhe ato më të voglat, si Flores i harlisur dhe i pasur me ujëvarë dhe Corvo e vogël e karakteristike, për diçka edhe më paqësore. Ka një bollëk bukurie natyrore të thyer për t’u shijuar në të gjithë ishujt, me secilin krejtësisht të dallueshëm nga tjetri.

Ku të qëndroni: një shtëpi ferme e restauruar bukur në fusha gjithëpërfshirëse që takohen me detin, Sensi Azores Nature and Spa i zhyt mysafirët në peizazhin përreth. Çlodhuni në pishinat e brendshme dhe të jashtme, shijoni menunë e gjerë të spa dhe zgjidhni një dhomë me pamje nga deti. Një tjetër vend çlodhës në spa është Octant Furnas, me pishina termale që janë të hapura 24 orë në ditë dhe i çojnë mysafirët në një udhëtim të qetë ndijor.

Salina, Itali

Pjesë e arkipelagut magjik të ishujve Aeolian në veri të Siçilisë, Salina ofron një pjesë romantike të fshatit dhe bregdetit, me një peizazh të harlisur, të gjelbër dhe plazhe me guralecë. Ajo ka një sërë fshatrash simpatikë dhe rrugë të bukura nga të cilat në kafenetë e vogla mund të zbulohet ushqimi magjepsës i rrugës siçiliane. Majat binjake të vullkaneve të shuar të Salinës japin gjithashtu shtigje idilike ecjeje, ku pamjet spektakolare që rivalizojnë ato të Bregut të Amalfit dhe liqeneve italiane zbulohen pothuajse në çdo cep, pa turmat. Sigurohuni që të rezervoni një udhëtim me varkë për të parë më nga afër ishujt fqinjë dhe për të parë pamjen imponuese të vullkaneve aktive të Strombolit aty pranë në perëndimin e diellit.

Ku të qëndroni: Principe di Salina është një butik hotel i mrekullueshëm që shkëlqen përballë peizazhit vullkanik. Me vetëm 12 dhoma, është intime dhe tërheqëse dhe ballkonet dhe pishina e pafundësisë janë të vendosura në mënyrë perfekte për të shijuar pamjen e pafundme të detit.

Île d’Aix, Francë

Ile de Ré ultra i bukur ka bërë emrin e tij si një destinacion i dashur për pushime në jet-set parizian, por Île d’Aix – motra e tij më e vogël dhe më e çuditshme, e vendosur gjithashtu në rajonin Charente-Maritime të Bregut Francez të Atlantikut – është një alternativë më pak e njohur, shumë më pak e populluar. Rrugët piktoreske krijojnë një ambjent simpatik (ishulli është kryesisht pa makina, duke ofruar lartësinë e qetësisë) dhe brigjet me rërë të mëndafshtë janë hyjnore. Duke pasur parasysh madhësinë e tij të vogël, ai mund të mbushet me udhëtarë ditorë në muajt e verës, por ngrënia e gocave të detit të famshme të rajonit me pamje nga oqeani e bën atë të vlefshëm.

Ku të qëndroni: Hôtel Napoléon, një pronë elegante, me grila blu, me vetëm 18 dhoma gjumi, afër portit. Çuditërisht, është e nevojshme të rezervoni shumë paraprakisht.

Antiparos, Greqi

Pavarësisht afërsisë me ishullin e festave Mykonos, Parosin ultra-Instagram dhe Naxosin e gjerë, Antiparos ka ruajtur disi statusin e tij të qetë dhe më të ulët. Ka gjithë bukurinë e egër, natyrore dhe ndërtesat e bardha të zbukuruara me bougainvillea, por me shumë më pak pushues nga sa tërheq kjo pjesë e Greqisë – veçanërisht nëse merrni me qira një makinë dhe largoheni nga qyteti kryesor i Chora. Antiparos është gjithashtu i njohur për bujarinë e tij të plazheve të paprishur, ku zhytja në ujërat e pastër kristal është një domosdoshmëri, plus ka një peizazh shkëmbor me kodra, rrënoja dhe duna rëre për t’u zbuluar.

Ku të qëndroni: The Rooster është një oaz i qetë me një pozicion të privilegjuar mbi plazhin e pacenuar të Livadias. Akomodimi i hotelit përbëhet nga 16 shtëpi private, të dizajnuara për t’u harmonizuar pa probleme me mjedisin dhe për t’u ofruar miqve një qëndrim të jashtëzakonshëm me një fokus të veçantë në mirëqenien.

Loshinj, Kroaci

Ishulli i përsosur i Loshinj është një vend paqësor në detin Adriatik, ku grupi i gjallë i ngjyrave është një festë për sytë – nga ujërat e kaltra dhe pyjet e lulëzuara me pisha te shtëpitë me shumë ngjyra në port dhe perëndimet kinematografike. Ishulli ka tërhequr prej kohësh mysafirë të etur për të përjetuar vetitë e raportuara unike shëruese të ajrit të detit, por ka më shumë se mjedisi i tij krejtësisht spektakolar natyror, duke përfshirë arkitekturën piktoreske, turne me delfinët, plus historinë dhe kulturën e pasur të ekspozuar në qytet. Megjithatë, ata që kërkojnë një vend më pak të dukshëm, duhet të shkojnë në fshatin e bukur të Veli Loshinj dhe portin fqinj të peshkimit të Rovenska.

Ku të qëndroni: vendosur në gjirin Čkat, Boutique Hotel Alhambra & Villa Augusta përbëhet nga dy vila të lidhura me një ndërtesë moderne, ku arkitektura shekullore takohet me karakteristika të sofistikuara, bashkëkohore; rezervoni një dhomë me ballkon për pamje nga deti që përmirësojnë humorin mbi det. Ndërkohë, restoranti i tij Alfred Keller me yll Michelin shërben specialitete lokale kroate dhe trajtimet spa janë frymëzuar nga mjedisi përreth.

Ishujt Scilly, Mbretëri e Bashkuar

Afër majës jugperëndimore të bregut të Kornishit, ky arkipelag i paprishur, i ulët përfshin pesë ishuj të banuar. St Mary’s është më i madhi; Tresco është i qetë dhe pa makina; Shën Agnes është vetëm një milje e gjerë, por të gjitha janë jashtëzakonisht magjepsëse dhe mburren me plazhe që mbeten të largëta nga rezervat e kontinentit. Një ritëm i ngadaltë festohet nga Scillonians, por kjo nuk do të thotë mungesë e vendeve për të magjepsur vizitorët – nga shëtitja me varkë dhe ecja, deri te golfi dhe noti në det në ujërat e Rrjedhës së Gjirit.

Ku të qëndroni: Star Castle në St Mary’s është një hotel karakteristik, i drejtuar nga familja, me dhoma gjumi që përfshijnë dhomat e kështjellës së shekullit të 16-të deri në vilat e kopshteve të fshatit. Ushqimi dhe vera janë një pikë e veçantë, duke përfshirë ushqimet e detit të freskëta të kapur nga varka e peshkimit të hotelit.