Film & Tv

Ceremonia e 95-të e çmimeve Oscar vjen si çdo vit në shtëpinë tuaj falë transmetimit maratonë në Top Channel!

Jimmy Kimmel do të rikthehet si prezantues i çmimeve Oscar, duke shënuar qëndrimin e tretë të filmit komik natën vonë si emcee. Ai më parë drejtoi shfaqjen e çmimeve në 2017 dhe 2018. Vitin e kaluar, Oscars u rikthyen në një format pritës me Amy Schumer, Wanda Sykes dhe Regina Hall, pasi nuk ishin prezantuese dy vitet e mëparshme. Ceremonia e 95-të e çmimeve Oscar do të mbahet të dielën, më 12 mars 2023, në Teatrin Dolby në Ovation Hollywood dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në ABC.

Të tre filmat do të konkurrojnë për filmin më të mirë, në atë që po formohet të jetë një koleksion shumë më i suksesshëm komercialisht i të nderuarve se vitet e fundit. Gara për filmin më të mirë përmban dy filmat me fitimet më të larta të vitit, “Avatar: The Way of Water” dhe “Top Gun: Maverick”, së bashku me “Elvis”, një biografi muzikore që shënoi gola për audiencën verën e kaluar. Pretendentë të tjerë përfshijnë gjysmë-autobiografinë e Steven Spielberg “The Fabelmans”;”Tár”, një dramë për një dirigjent abuziv; “Women Talking”, një vështrim mbi banorët e një komuniteti represiv fetar; dhe “Triangle of Sadness”, një përmbledhje e një përqindjeje që shpaloset pjesërisht në një mega-jaht. Ju rikujtojmë se ceremonia e plotë e ndarjes së çmimeve Oscar 2023 do të transmetohet të dielën drejtpërdrejt në kanalin e Top Channel me moderator Blendi Salaj dhe bashkë-prezantues Edea Demailaj dhe Edi Hallaçi, duke nisur nga ora 23:15.

Nominimet u shpallën në një kohë sfiduese për Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit, organizatën jofitimprurëse pas çmimeve dhe vetë biznesin e filmit. Vlerësimet për çmimet Oscar kanë rënë ndjeshëm vitet e fundit, duke vënë në rrezik tarifat e licencimit të transmetimit, burimi kryesor i të ardhurave për Akademinë. Në të njëjtën kohë, filmat e orientuar drejt të rriturve si “The Fabelmans”, “Tár” dhe “The Banshees of Inisherin” kanë luftuar në arkat gjatë pandemisë. Përkeqësimi i situatës është fakti se shërbimet e transmetimit, të cilat ndihmuan të mbushin boshllëkun e lënë nga rënia e të ardhurave nga teatri për filmat sfidues duke ofruar një platformë (dhe një çek bosh) për artistët pas tyre, po ndryshojnë gjithashtu prioritetet e tyre. Netflix, për shembull, i ka sinjalizuar Wall Street se do të ulë kostot në një përpjekje për të rritur fitimet. Listën e plotë të nominimeve mund ta gjeni duke klikuar në këtë link.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOP ALBANIA RADIO (@topalbania_radio)