Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Bota Celebrities Tech

Çfarë po ndodh mes rivalëve Elon Musk dhe Jeff Bezos?!

Gara hapësinore tashmë është jashtëzakonisht e civilizuar. Jeff Bezos dhe themeluesi i ‘Tesla’-s Elon Musk janë fokusuar në një betejë të ashpër për të krijuar kompaninë e parë të udhëtimit në hapësirë. Por ndryshe nga herët e tjera Bezos mesa duket ka vendosur që ta mbështetesë kundërshtarin e tij.

Kompania e Musk ‘SpaceX’ nisi misionin e saj ‘Inspiration4’, i cili bëri të mundur dërgimin e katër civilëve në orbitën e Tokës pa asnjë astronaut profesionist në bord. Ata do të jenë në hapësirë në një kapsulë të quajtur ‘Crew Dragon’ për tre ditë.

Jeff Bezos është aktualisht personi më i pasur në botë me një pasuri që kap vlerën e 201 miliardë dollarëve, megjithëse më herët këtë vit hoqi dorë nga drejtimi i ‘Amazon’ e tha se do të fokusohet në investime që lidhen me pasionet e tij. Nga ana tjetër në vend që të mendojë për rivalin e tij që arriti ta mundë, ai zgjodhi një tjetër alternativë. Ai shkroi në Twitter-in e tij një urim për Elon Musk ku u shpreh se:

Urime @ElonMusk dhe ekipit @SpaceX për lançimin e suksesshëm të Inspiration4 mbrëmë. Një hap tjetër drejt një të ardhmeje ku hapësira është e arritshme për të gjithë ne. 

Jeff Bezos nuk është edhe aq aktiv në rrjetet sociale, kujtojmë se postimi i fundit i miliarderit 57-vjeçar ka qenë në muajin shkurt të vitit 2020 kur postoi një fotografi të tij, duke diskutuar për klimën, qëndrueshmërinë dhe ruajtjen e botës natyrore me presidentin francez Emanuel Macron.

Çuditërisht edhe Elon Musk zgjodhi që t’i përgjigjej më një postim duke shkruar:

Faleminderit.

Pavarësisht se gjendja ka qenë pak e tensionuar kohëve të fundit pasi projekti hapësinor i Bezos ‘Blue Origin’ paditi NASA -n për dhënien e një kontrate për ‘Space X’. Kujtojmë se në muajin korrik miliarderi amerikan, udhëtoi në hapësirë me anijen raketë të ndërtuar nga kompania e tij, Blue Origin.