Celebrities Gossip Showbiz

Dy aktivistë tentuan të spërkatnin me bojë avionin e Taylor Swift!

Dy aktivistë të klimës nga lëvizja “Just Stop the Oil” u arrestuan pasi lyen dy avionë me ngjyrë portokalli në një aeroport privat, duke pretenduar se avioni i këngëtares Taylor Swift kishte zbritur atje disa orë më parë. Sipas Telegrafit britanik, ata kanë sulmuar aeroportin Stansted në Londër në orët e para të mëngjesit dhe kanë spërkatur dy avionë me llak portokalli. Ata gjithashtu deklarojnë se ‘ne jetojmë në dy botë në të cilat miliarderët shkatërrojnë klimën dhe mjedisin me avionë privatë’, prandaj ata kërkojnë që qeveria e ardhshme britanike të nënshkruajë një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për heqjen e karburanteve fosile deri në vitin 2030.

Këngëtarja amerikane Taylor së fundmi mbajti një koncert në Edinburg para 73 mijë njerëzve, duke e bërë atë koncert më të ndjekur në historinë e kryeqytetit të Skocisë. Si pjesë e turneut të saj “Eras”, Swift këndoi disa nga hitet e saj më të vjetra para një publiku skocez, por performanca më dramatike në skenë erdhi në një muzikal të vogël me këngën e saj të re “The Tortured Poets Department”. Këngëtarja ndau me publikun gjithashtu se gjatë pandemisë kishte frikë se nuk do të mbante më koncert.

Ndërkaq, një numër njerëzish të pastrehë u larguan nga Edinburgu i Skocisë për t’u hapur vendin turistëve që vizitonin qytetin për koncertin e Swift. Organizata Shelter Scotland tha se një numër i njerëzve të pastrehë ishin dërguar në Aberdeen dhe Glasgow në mes të mungesës së akomodimit dhe një personi iu ofrua strehim i përkohshëm deri në Newcastle. Siç raportohet, organizata bamirëse e strehimit tha se ishte padrejtësi që njerëzit e pastrehë të ishin në konkurrencë të drejtpërdrejtë me turistët. Këshilli i Qytetit të Edinburgut tha se po punonte me familjet e prekura për të gjetur akomodim të përshtatshëm alternativ. Rikujtojmë se Swift së fundmi ka tërhequr vëmendjen për shkak të një incidenti në skenë.