Celebrities Fashion Magazine Showbiz

Paris Hilton, mishërimi i një Barbie në jetën reale!

Më shumë se dy dekada përpara se dikush ta dinte termin “Barbiecore“, ishte një personazh i famshëm që mishëronte trendin e modës të mbushur me rozë të nxehtë që ka dominuar në sfilatat, tapetet e kuq, skenën e stilit të rrugës dhe burimet e mediave sociale: Paris Hilton. Regjisorja Greta Gerwig mund t’i ketë marrë Margot Robbie në rolin kryesor për filmin e shumëpritur “Barbie” të korrikut, por, në fillim të viteve 2000, Hilton ishte tashmë mishërimi fizik i një Barbie të jetës reale.

Për një natë me mikeshën e atëhershme Nicole Richie, dyshja u nis për të parë performancën e Britney Spears në Las Vegas, veshja e Hilton përfshinte një mini fustan ngjyrë rozë të thellë me qafë V, shirita djersës rozë, pranga krahu si dhe taka. paleta e njëjtë e ngjyrave. Si përfundim, ajo veshi një diademë, vendosi një buzë rozë të shkëlqyeshme dhe rimel rozë dhe u shtrëngua në një çantë dore me gëzof të markës Barbie. Sikur e bashkuar në një mënyrë shumë të këndshme për t’u kujdesur, pamja në tërësi funksionoi në mënyrë perfekte.

Rrënjët e Barbiecore natyrisht i datojnë Hilton-it. E lançuar në vitin 1959, Barbie u krijua si një lodër aspiruese për vajzat e vogla. Në vitet që pasuan, stili i kukullës pasqyroi ndryshime më të gjera në kulturën popullore, duke reflektuar tendenca specifike për çdo dekadë. Në vitet 1990, Barbie filloi të merrej me botën e modës së lartë, me botime të kufizuara të lëshuara nga etiketat luksoze si Oscar de la Renta, Christian Dior dhe Ralph Lauren.

Gjatë kësaj dekade, gjeneza e asaj që do të bëhej Barbiecore gjithashtu filloi të shfaqej në pista, me ansamble shumë femërore të veshura nga supermodelet si Naomi Campbell, Claudia Schiffer dhe Carla Bruni.