Tech

Elon Musk njofton se Tesla po hap një megafabrikë për bateri të mëdha në Kinë!

Tesla do të hapë një fabrikë baterish Megapack në Shangai, tha ajo të dielën, pasi dyfishon investimet e saj në Kinë edhe pse tensionet politike rriten midis Pekinit dhe Uashingtonit. Lajmi u njoftua vetëm disa ditë pasi Airbus zbuloi planet për një linjë të dytë të montimit përfundimtar në veri të vendit, me zyrtarët që publikuan karrocën e mirëseardhjes për investitorët e huaj. Fabrika Tesla do të jetë në gjendje të prodhojë 10,000 Megapaketa, të cilat janë bateri shumë të mëdha që përdoren për të ruajtur sasi të mëdha të energjisë elektrike, tha kompania në një postim në Twitter. Ajo njoftoi fabrikën e re me një foto të një ceremonie nënshkrimi në Kinë. Elon Musk tha:

Tesla hap fabrikën e Megapack në Shangai për të plotësuar prodhimin e fabrikës Megapack në Kaliforni.

Megapaketat janë menduar të përdoren si bateri masive për të ndihmuar në stabilizimin e rrjeteve të energjisë. Çdo njësi mund të ruajë energji të mjaftueshme për të ushqyer mesatarisht 3600 shtëpi për një orë, thotë kompania. Ato janë të dizajnuara për shërbime komunale dhe projekte komerciale në shkallë të gjerë, jo për automjete. Media shtetërore kineze Xinhua ishte e para që raportoi lajmin, duke thënë se prodhuesi i automjeteve elektrike do të hapet në tremujorin e tretë të këtij viti dhe do të fillojë prodhimin në tremujorin e dytë të 2024.

Ne besojmë se ky njoftim është një ndryshim i mundshëm i lojës për Teslën në pjesën e përparme të baterisë. Në këtë garë armatimesh EV [automjete elektrike], Tesla po ndërton më tej udhëheqjen e saj në teknologjinë e baterive me fabrikën e re Megapack në Kinë.

Qeveria kineze kishte planifikuar të hiqte gradualisht programin e saj të kushtueshëm të subvencionimit të EV deri në fund të vitit 2020, por e zgjati atë gjatë pandemisë për të shmangur një ngadalësim të mprehtë ekonomik. Për vitin 2023, CPCA vlerëson se shitjet e “makinave të reja me energji”, të cilat janë kryesisht EV, do të arrijnë në 8.5 milionë njësi, të cilat do të përbëjnë 36% të shitjeve totale të makinave, sipas gazetës zyrtare të çështjeve të Kinës. Shitjet totale të makinave të pasagjerëve në Kinë arritën në 20.5 milion njësi në 2022, vetëm 1.9% më shumë se një vit më parë, citohet të ketë thënë shoqata, pasi vendi u përball me ndikimin e kontrolleve të rrepta Zero-covid që u lehtësuan vetëm në fund të vitit. .