Bota

Fluksi i udhëtarëve për sezonin veror, ja në cilat aeroporte pati më shumë vonesa!

Kushdo që ka qenë në një aeroport kohët e fundit mund të shohë se kërkesa për udhëtim është kthyer në një problematikë të madhe.

Moti i nxehtë dhe numri i lartë udhëtarëve ka bërë që të ketë edhe më shumë vonesa dhe problematika.

Sipas CNN, në një aeroport të Amerikës së Veriut, Aeroporti Ndërkombëtar i Toronto Pearson në Kanada, më shumë se gjysma e fluturimeve të planifikuara midis 26 majit dhe 19 korrikut u vonuan. Të dhënat tregojnë se 52.5% e fluturimeve të planifikuara të aeroportit janë vonuar këtë verë.

Evropa është gjithashtu e rrënuar me vonesa

Shtatë nga 10 aeroportet më të mira në botë për vonesa këtë verë, të renditur sipas përqindjes së fluturimeve të vonuara, janë në Evropë.

Aeroportet në Frankfurt, Paris, Amsterdam dhe Londër po shohin vonesat më të mëdha këtë verë, duke rritur pakënaqësitë tek udhëtarët.

Aeroportet globale me më shumë vonesa gjatë verës:

1. Aeroporti Ndërkombëtar i Toronto Pearson (Kanada): 52.5%
2. Aeroporti i Frankfurtit (Gjermani): 45.4%
3. Aeroporti i Parisit Charles de Gaulle (Francë): 43.2%
4. Aeroporti i Amsterdamit Schiphol (Holandë): 41.5%
5. Aeroporti Gatwick i Londrës (Mbretëria e Bashkuar): 41.1%
6. Aeroporti Heathroë (Mbretëria e Bashkuar): 40.5%
7. Aeroporti i Mynihut (Gjermani): 40.4%
8. Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës (Greqi): 37.9%
9. Aeroporti i Sydney Kingsford Smith (Australi): 34.2%
10. Aeroporti Ndërkombëtar Orlando (Shtetet e Bashkuara): 33.4%
Renditjet janë nga të dhënat e FlightAware nga 26 maji deri më 19 korrik.

Aeroportet globale me më shumë anulime gjatë verës:

Aeroporti Ndërkombëtar Shenzhen Bao’an në provincën Guangdong të Kinës është numri 1 në botë për anulime këtë verë, me gati 8% të fluturimeve të anuluara, sipas të dhënave të FlightAware.

Aeroporti Ndërkombëtar Guangzhou Baiyun i Kinës dhe Aeroporti Ndërkombëtar Chongqing Jiangbei gjithashtu renditen në top 10.

Këto kufizime kanë bërë që të ketë edhe më shumë pengesa në udhëtimet që qytetarët vendas e të huaj duan të bëjnë.

Tre aeroporte amerikane renditen gjithashtu në top 10 për sa i përket përqindjes së fluturimeve të planifikuara të anuluara, me aeroportet e zonës së Nju Jorkut Newark dhe LaGuardia në numrin 2 dhe 3 dhe Aeroportin Kombëtar të Uashingtonit në numrin 8.

Renditja e aeroporteve që kanë anuluar fluturimet:

1. Aeroporti Ndërkombëtar Shenzhen Bao’an (Kinë): 7.9%
2. Aeroporti Ndërkombëtar i Newark Liberty (SHBA): 7.4%
3. Aeroporti LaGuardia (SHBA): 7%
4. Aeroporti Ndërkombëtar i Toronto Pearson (Kanada): 6.5%
5. Soekarno-Aeroporti Ndërkombëtar Hatta (Indonezi): 6.2%
6. Aeroporti i Sydney Kingsford Smith (Australi): 5.9%
7. Aeroporti Ndërkombëtar Guangzhou Baiyun (Kinë): 5.2%
8. Ronald Reagan Aeroporti Kombëtar i Uashingtonit (SHBA): 5%
9. Aeroporti Ndërkombëtar Chongqing Jiangbei (Kinë): 4.6%
10. Aeroporti i Amsterdamit Schiphol (Holandë): 3.9%