Sport

Karim Benzema udhëheq Real Madridin për në finalen e Kupës së Mbretit, pas fitores 4-0 ndaj Barcelonës!

Het-triku i Karim Benzema-s në pjesën e dytë të pjesës së dytë e udhëhoqi Real Madridin drejt një fitoreje 4-0 ndaj Barcelonës në Camp Nou, teksa skuadra e Carlo Ancelottit përmbysi një deficit 1-0 në ndeshjen e parë për të arritur në finalen e Kupës së Mbretit. Barça do të ishte ndjerë e sigurt për të hyrë në lojë pasi fitoi tre El Clasicos radhazi, por Vinícius Jr. barazoi me një gol në kohën e fundit të pjesës së parë. Pjesa e dytë më pas u shndërrua në shfaqjen e Benzema-s, pasi fituesi mbrojtës i Topit të Artë shënoi tre gola në 30 minuta për të vulosur një fitore të famshme në oborrin e pasmë të Barcelonës. Ishte hera e parë që nga Ferenc Puskás në 1963 që një lojtar i Real Madridit kishte shënuar një hat-trick në Camp Nou dhe Ancelotti e përshëndeti paraqitjen si një ndeshje të plotë nga lojtarët e tij.

Nëse nuk e arrini të plotë, nuk mund të fitoni 0-4 këtu. Në pjesën e parë patëm vështirësi, por goli i parë ndryshon dinamikën e gjithë ndeshjes. Është një lojë në të cilën personaliteti dhe përvoja janë një aspekt shumë i rëndësishëm. Ne përziem energjinë e Rodrygo, Federico Valverde dhe Eduardo Camavinga me përvojën e Vini, Luka Modric, Toni Kroos. Ata luajtën një lojë spektakolare.

Sigurisht që ishte një natë kthjelluese për një ekip të Barcelonës që ka tejkaluar pritjet këtë sezon. Skuadra e Xavi-t ka 12 pikë më shumë se Los Blancos në krye të La Liga-s dhe e ka siguruar veten për titullin e 27-të të ligës me 11 ndeshje të mbetura. Megjithatë, pati shaka të dëgjueshme nga tifozët vendas pasi Benzema shënoi golin e tretë dhe të katërt të Realit, duke e lënë Xavi të ankohej për paraqitjen zhgënjyese të ekipit të tij.

Urime për Real Madridin, i cili pati një pjesë të dytë të shkëlqyer. Nëse tregon mëshirë për Madridin, ata nuk të tregojnë mëshirë për ty. Do të jetë e vështirë të fle, pasi unë jam nga Barcelona dhe shumë nga skuadra janë. Por nesër, ne mendojmë për Girona.

Në rrugën e Real Madridit për të fituar Kupën e 20-të të Spanjës është Osasuna, e cila mposhti Athletic Bilbao 2-1 në total për të arritur në finale vetëm për herë të dytë në historinë e klubit.