Sport

Real Madridi fiton Kupën e Botës për Klube pas dominancës me tetë gola në Marok!

Real Madridi u kurorëzua kampion i Kupës së Botës për Klube për të pestën herë rekord, pasi skuadra spanjolle mundi 5-3 Al Hilal të Arabisë Saudite në një finale emocionuese në Rabat. Dy gola secili nga Federico Valverde dhe Vinicius Jr, si dhe një goditje e Karim Benzema, i siguruan fitoren kampionit në fuqi të Evropës. Menaxheri Carlo Ancelotti tha:

Ne jemi shumë të gëzuar. Për herë të tetë Real Madrid është kampion bote. Bëmë një lojë të mirë, me shumë cilësi në front. Vinicius, Benzema, Valverde kanë bërë shumë mirë. Ata treguan aftësi dhe cilësi. Ishte e mrekullueshme.

Edhe pse rezultati ishte 2-1 në pushim, Vinicius Jr dhe Valverde kaluan spanjollët 2-0 përpara se Moussa Marega të shënonte për Al Hilal, Reali ishte skuadra dominuese në stadiumin “Prince Moulay Abdellah”. Reali ishte në kontroll gjatë gjithë ndeshjes, duke dominuar topin dhe kishte 11 goditje në portë për tre të Al Hilal-it, por mbrojtja, nganjëherë, ishte e ekspozuar me Marega dhe Luciano Vietto që u shkaktonin probleme mbrojtësve të Realit.

Tifozët u trajtuan me një takim argëtues me rezultate të larta. Vinicius Jr vendosi Benzemën për të bërë 3-1 përpara se Valverde të zgjeronte epërsinë e Realit. Vietto përgjysmoi deficitin dhe gjuajti në një sekondë në minutën e 79-të, por Reali nuk u duk kurrë në rrezik të rrëshqitjes. Fitorja për Realin do të thotë që skuadrat evropiane kanë fituar 10 edicionet e fundit të turneut, ndërsa Reali tani ka një total prej tetë titujsh globalë, duke fituar tre trofe të Kupës Ndërkontinentale, një paraardhës i Kupës së Botës për Klube. Skuadrat e radhës më të suksesshme janë AC Milan dhe Bayern Munich me nga katër tituj secila në të dy garat.

Pra, kur “gabimi njerëzor”, siç pranohet nga organi përgjegjës për gjyqtarët e Premier League, lejoi që goli i barazimit të Brentford të qëndronte në një barazim 1-1 me liderin e ligës Arsenal, ai provokoi një reagim të furishëm pasi u mohoi Topçinjve një fitore vendimtare.