Celebrities Sport

Vinícius Jr po abuzohet në mënyrë raciale gjatë ndeshjeve të La Ligës. Pse askush nuk dënohet?!

Vinícius Jr shënoi golin që i siguroi Real Madridit Kupën e 14-të Evropiane majin e kaluar dhe këtë sezon shkëlqimi i tij ka vazhduar të ndriçojë fushatën e skuadrës në Ligën e Kampionëve. 22-vjeçari jashtëzakonisht i talentuar, i konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në botë, ka gjashtë gola në shtatë ndeshje në Evropë dhe tetë të tjerë në La Liga, por ai është bërë gjithashtu një viktimë e përsëritur e krimeve të urrejtjes në Spanjë në një sindikatë lojtarësh.

Përpara derbit kundër Atlético Madrid në janar, një figurë e Vinícius u var në një urë në Madrid, ndërsa sharjet raciste janë kapur në kamera gjatë ndeshjeve të Realit në Osasuna, Mallorca, Real Valladolid dhe Atlético. Deri më tani, nuk ka pasur dënime të dhëna nga autoriteti kryesor i futbollit të Spanjës, Federata Mbretërore Spanjolle e Futbollit (RFEF) ose ndonjë prokuror vendas, por hetimet për disa raste janë ende në vazhdim. Ndryshe nga Anglia, ku Premier League dhe Shoqata Angleze e Futbollit (FA) mund të ndëshkojnë klubet ose tifozët për incidente të abuzimit racist, LaLiga, divizioni më i lartë i futbollit në Spanjë, i thotë CNN Sport se nuk e ka këtë autoritet.

Pra është Shteti, Drejtësia dhe Forcat e Sigurisë  që duhet të hetojnë dhe të veprojnë menjëherë përballë kësaj lloj ngjarjeje. Pastaj, brenda fushës sportive, ekziston një kod disiplinor që parashikon edhe sanksione të mundshme për këtë lloj sjelljeje. Ne duam të këmbëngulim se ajo që ndodhi me Vinícius është një krim urrejtjeje, i cili ndiqet penalisht.

Megjithatë, pas një hetimi për thirrjet raciste të “Ti je një majmun, Vinícius, ti je një majmun”, drejtuar brazilianit para dhe gjatë ndeshjes së Realit kundër Atléticos më 18 shtator 2022, LaLiga i tha CNN se prokurori lokal i Madridit ishte shprehur:

Të ndiqni çështjen sepse bërtitjet ishin brenda kontekstit të thirrjeve të tjera të pakëndshme dhe mosrespektuese gjatë një ndeshje futbolli të rivalitetit maksimal.

Piara Powar, drejtoresha ekzekutive e Fare Network, një organizatë e krijuar për të luftuar diskriminimin në të gjithë futbollin evropian, thotë se ligat e futbollit dhe autoritetet në Spanjë po “lajnë duart” nga këto incidente. Më tej, shtoi:

Në Spanjë, kjo strukturë është lejuar të zhvillohet me kalimin e viteve dhe nuk është sfiduar. Ju shpesh keni një gjyqtar individual, i cili është i lidhur me një autoritet vendor ose një autoritet rajonal, i cili më pas ulet si një figurë kuazi-gjyqësore në vend të një komiteti disiplinor ose komisioni rregullator, gjë që ndodh në vendet e tjera.