Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Celebrities Film & Tv Showbiz

Keanu Reeves mund ta përshkruajë vetëm me një fjalë filmin “Dune”…

Ka kaluar një muaj që kur filmi “Dune” i Denis Villeneuve u shfaq në “HBO Max” dhe në kinema dhe përshtatja e re filmike e romanit fantashkencë të vitit 1965 të Frank Herbert nuk mund të bëjë asnjë gabim. Filmi shpejt bëri emër si një vepër arti mjeshtërore dhe që të gjithë ne e meritojmë. Ndërsa lavdërimet e larta vijnë nga të gjitha drejtimet, ndoshta një nga vërejtjet më të mira vjen nga ylli i “John Wick”, Keanu Reeves. Dhe ai bëri një përmbledhje të thjeshtë me një fjalë të filmit të fundit.

Nëse vërtet do të kishte një titull për njeriun më interesant në botë, Keanu Reeves me siguri do të ishte në garë për kurorën. Aktori është një enigmë që nuk plaket kurrë, i cili duket se e bën 10 herë më të ftohtë gjithçka në të cilën është përfshirë. Pra, kur ai ka vetëm një fjalë për të përshkruar diçka, ju e dini se kjo fjalë do të ketë një vlerë serioze. Në një intervistë për numrin e tij kopertinë të “Esquire”, Reeves ka këtë përmbledhje të shkurtër dhe të ëmbël për “Dune”:

Mbresëlënës.

Në një jetë tjetër, Keanu Reeves mund të ketë qenë një kritik filmi dhe jo për shkak të rishikimit të tij stoik për “Dune”. Ai i pëlqen filmat dhe mesa duket kur nuk është i zënë duke i bërë ata është i zënë duke i parë. Natyrisht, jo të gjitha kritikat e tij të filmit janë me një fjalë. Është thënë tashmë shumë për atë se sa mjeshtërore është “Dune”, nga vizioni i Denis Villeneuve deri te performanca e yjeve të shumtë, kështu që Reeves ndoshta nuk mendoi se kishte nevojë të shtjellonte rishikimin e tij të thjeshtë.

Sidoqoftë, Keanu Reeves kishte shumë më tepër për të thënë kur foli për rikrijimet e tij të ardhshme, “The Matrix Resurrections” pasi pa pjesën e fundit të filmit. Ashtu si me “Dune”, ne me sa duket mund të presim diçka mjaft epike nga “Ringjallja e Matrix”. Bashkë-skenari i Lana Wachowski në filmin e David Mitchell ka thënë se vazhdimi është krejt ndryshe nga çdo vazhdim i suksesshëm i tanishëm.