Bota

Kinezët prodhojnë akulloren që nuk shkrin as në temperatura të larta, konsumatorët pyesin: Çfarë është ajo gjë?! (Video)

Mbishkrimi “Made in China” është hasur që në fëmijëri, por shpesh është sinonim i gjërave me cilësi të dyshimtë. Tashmë kinezët kanë krijuar një akullore që nuk e ka veçorinë e saj kryesore – nuk shkrihet dhe tashmë ka shkaktuar reagime të shumta në rrjet.

Marka e famshme kineze e akullores Chicecream, e cila promovohet si një alternativë kineze e markës Magnum, është vënë në qendër të kritikave pasi disa njerëz vunë re se produktet e tyre nuk shkrihen në temperatura të larta. Kjo nuk ndodh edhe kur ekspozohet ndaj një flake të hapur, duke i shtyrë përdoruesit të pyesin se çfarë përbërësish ka në të.

Në fillim të kësaj jave, përdoruesit në Weibo, versioni kinez i Twitter-it, shpërndanë në masë video të tyre duke testuar akulloren duke u përpjekur ta shkrinin atë me çakmakë ose pajisje të tjera të zjarrta, gjë që përfundimisht rezultoi e pasuksesshme.

Një nga postimet tregon gjithashtu se si akullorja me aromë kokosi mbeti e ngurtë pas 20 minutash qëndrimi në 31 gradë, gjë që është krejt e kundërta e akulloreve të zakonshme që do të ktheheshin në gjendje të lëngshme për pak minuta.

Skenat kanë ndezur një debat të madh në këtë platformë, duke vënë në pikëpyetje sigurinë e njerëzve që konsumojnë këto produkte, të cilat nuk janë aspak të lira, ku disa kushtojnë deri në 10 dollarë.

“Pyes veten se çfarë ka atje”. A do të shkrihet edhe në stomak?”, ka shkruar një përdorues.

Vetë kompania ka dalë dhe po përpiqet të mbrohet, duke pretenduar se të gjitha produktet e tyre janë në përputhje me standardet e cilësisë.

Ata thonë se akullores i shtohet 0,032 gram karragjenan, një aditiv që rrjedh nga algat, i cili lejon akulloren të ruajë formën e saj origjinale në situata të tilla. Ata përmendën gjithashtu se si përdoret gjerësisht në akullore dhe pije.

“Ne besojmë se gjykimi i cilësisë së akullores në bazë të ‘pjekjes’ apo ngrohjes së akullores është i pabazë. Të gjitha akulloret prodhohen sipas standardeve kombëtare. “Carrageenan ndihmon proteinat e qumështit të ruajnë vlefshmërinë e tyre”, thekson kompania.

Ndryshe, Kina ka një histori të gjatë të skandaleve që kanë të bëjnë me sigurinë ushqimore dhe në vitin 2019, sipas Daily Mail, kjo kompani është gjobitur me 1120 paund për reklamim të rremë të përbërësve të saj.