Fashion

Kjo çantë për të mbajtur sanduiçin, krijuar nga Louis Vuitton, kushton 3000 dollarë!

Mbartja e drekës në zyrë nga shtëpia mund të jetë një mënyrë për të kursyer para – përveç, ndoshta, kur ajo ruhet në çantën sanduiç Louis Vuitton të Pharrell Williams që kushton mbi 3,000 dollarë. Producenti dhe stilisti diskografik Williams, i cili u emërua drejtor kreativ për meshkuj në shtëpinë e modës luksoze franceze shkurtin e kaluar, me sa duket ka marrë frymëzim nga çanta klasike sanduiç letre për një nga modelet e tij të fundit, duke e riimagjinuar atë si një aksesor të modës së lartë.

Në vend të letrës, çanta e madhe, e parë e mbështjellë nën krahët e modeleve në sfilatë gjatë koleksionit debutues të Williams në Pont Neuf në Paris qershorin e kaluar, është bërë nga lëkura e lopës në të njëjtën ngjyrë si çanta e blerjeve të markës së njohur. Krahasimet nuk mbarojnë me kaq. I palosur saktësisht për t’i ngjasuar homologut të tij më të zakonshëm, aksesori përmban gjithashtu mbishkrimin ikonik Louis Vuitton, si dhe një rrip blu, duke evokuar dorezat e çantave të shtëpisë, për të mbajtur sanduiçet ose diçka më të çmuar të sigurt.

Pjesa doli në shitje më 4 janar ekskluzivisht në dyqanin pop-up të markës West Hollywood, me pakicë për 3,130 dollarë. Por nuk është hera e parë që Louis Vuitton ka marrë frymëzim nga aksesorët e përditshëm dhe, tradicionalisht, shumë më të lirë. Në koleksionin e saj Pranverë-Verë 2007, shtëpia e modës bëri homazhe ndaj qeseve plastike të rrobave me kuadrate, të dashura në mbarë botën. Në vitin 2022, marka lëshoi gjithashtu një çantë ndërtrupore që i ngjan një kanaçeje bojë (e plotësuar me dorezë metalike), të zbukuruar me referenca të trashëgimisë së Louis Vuitton.

Çanta me bojë u dizenjua nga drejtori kreativ i ndjerë i Louis Vuitton, Virgil Abloh, i cili, në një intervistë të vitit 2021 me revistën e dizajnit “Icon”, përmendi artistin Marcel Duchamp – i njohur për transformimin e objekteve të përditshme në art – si një nga heronjtë e tij. Edhe shtëpi të tjera të modës e kanë përdorur këtë qasje: Në vitin 2014, stilisti Ashish Gupta e rinovoi çantën ushqimore plastike në një copë me tegela me një çmim premium, duke thënë se ajo i bënte homazh jetës së përditshme.

Është gjithashtu një revoltë kundër natyrës së disponueshme të modës së shpejt. Është duke marrë një objekt klasik por të hedhur dhe duke e kthyer atë në diçka me jetëgjatësi, që mund të vlerësohet jashtë kontekstit të tij të zakonshëm për cilësinë e tij të dizajnit të përjetshëm.

Por dizajne të tilla mund të shkaktojnë polemika dhe tallje. Në vitin 2017, Balenciaga lëshoi ​​një çantë prej 2,145 dollarësh që dukej njësoj si çanta ikonike e Ikea-s, 99 centëshe, blu “Frakta” dhe u bë virale në mediat sociale.