Food & Drink

Limoni, një ndër ushqimet me të cilat nuk duhet kombinuar kurrë çaji!

Një filxhan çaji pas një dite të gjatë dhe të lodhshme është diçka që ne të gjithë e ëndërrojmë. Çaji është një pije e njohur dhe e dashur nga të gjithë. Përveç biskotave dhe sanduiçeve, njerëzve u pëlqen të bashkojnë ëmbëlsirat dhe ushqime të ndryshme si frutat e thata me çaj për të përmirësuar shijen.

Përveç shijes së tij, çaji ka edhe shumë përfitime shëndetësore, por ekspertët thonë se nuk mund ta kombinoni me çdo lloj ushqimi të preferuar. Mjekët thonë se konsumimi i çajit me shumë lloje ushqimesh mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Le të shohim se cilat janë këto ushqime:

Ushqime të mbushura me hekur

Ushqimet që janë të pasura me hekur, si perimet me gjethe, drithërat, thjerrëzat dhe drithërat duhet të shmangen ndërsa pini një filxhan çaj të nxehtë. Sipas ekspertëve, çaji është i pasur me tanine dhe oksalate, të cilat parandalojnë që hekuri nga këto ushqime të përthithet në trupin tuaj.

Limon

Limoni me agrume është i mbushur me vitaminë C, e cila është jashtëzakonisht e dobishme për trupin. Megjithatë, kombinimi i tij me çaj qumështi nuk është një ide shumë e mirë. Edhe pse çaji i limonit është një ide jashtëzakonisht e popullarizuar për humbje peshe, kombinimi i drejtpërdrejtë i gjetheve të çajit me limonin mund t’ju lërë me aciditet të lartë, gulçim dhe refluks acidi. Asnjëherë mos pini çaj me limon herët në mëngjes. Dhe nëse tashmë jeni të prirur ndaj aciditetit, është mirë që ta shmangni fare.

Ushqimet e ftohta

Ushqimet e ftohta si akullorja nuk duhet të kombinohen kurrë me çaj, edhe kur ai është në temperaturën e dhomës. Mjekët thonë se ky çiftim i dëmshëm mund të prishë rëndë procesin e tretjes, pasi konsumimi i ushqimeve nga temperatura të ndryshme dobëson procesin e tretjes dhe ju shkakton të përziera dhe marramendje. Ekspertët e shëndetit rekomandojnë të mos konsumoni asgjë të ftohtë për të paktën 30-45 minuta pasi keni pirë çaj të nxehtë ose të ngrohtë.

Shafran i Indisë

Shafrani i Indisë është një nga erëzat më të mira që janë të gjithanshme dhe ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm dhe në formë. Megjithatë, kombinimi i tij me çaj mund të jetë katastrofik. Sipas ekspertëve, kombinimi i shafranit të Indisë me çajin shkakton dispepsi të rëndë dhe urth, pasi përbërësit në shafran irritojnë mukozën e stomakut.

Arrat

Arrat janë superushqime që na ndihmojnë të na japin forcë dhe ushqim. Megjithatë, është një ide jashtëzakonisht e keqe t’i kombinosh ato me çaj. Kikirikët e pjekur ose fëstëkët e kripur janë të shkëlqyeshëm për receta të ndryshme gatimi, por  jo të shoqërohen me çaj.