Bota Celebrities Gossip

Mbretëresha Camilla: Gruaja e mbretit Charles merr titullin me ftesë për kurorëzimin!

Gruaja e mbretit Charles III është identifikuar zyrtarisht si Mbretëresha Camilla për herë të parë, me Pallatin Buckingham duke përdorur titullin në ftesat për kurorëzimin e monarkut më 6 maj. Camilla, e cila deri më tani është përshkruar si vetëm si bashkëshorte, ka faturim të barabartë për ftesat e stilit të zbukuruar mesjetar që do t’u dërgohen më shumë se 2,000 të ftuarve dhe u zbuluan të martën. Titulli i ri është një hap tjetër në transformimin e jashtëzakonshëm të një gruaje që dikur përqeshej si një prishëse e shtëpisë për shkak të rolit të saj në prishjen e martesës së Charles me princeshën e ndjerë Diana.

Charles dhe Camilla u takuan shumë kohë përpara se mbreti i ardhshëm të martohej me Dianën në 1981 dhe lidhja e tyre vazhdoi gjatë gjithë martesës së trazuar. Kjo e bëri Camilla një objekt përbuzjeje mes fansave të shumtë të Dianës, të cilët u mblodhën rreth princeshës ndërsa martesa e saj u shemb. Por Camilla ka tërhequr pjesën më të madhe të publikut britanik me ngrohtësinë e saj dhe humorin me këmbë në tokë që kur u martua me Charles në një ceremoni civile në vitin 2005. Mbretëresha e ndjerë Elizabeth II në fillim të vitit të kaluar lëshoi një deklaratë duke thënë se shpresonte që Camilla të njihej si “Bashkëshortja mbretëreshë” kur Charles u bë mbret.

Camilla do të kurorëzohet së bashku me bashkëshortin e saj më 6 maj në Westminster Abbey. Pallati publikoi disa detaje të tjera rreth kurorëzimit të martën, duke njoftuar se Princi George 9-vjeçar, nipi më i madh i mbretit, i cili është i dyti në radhën e fronit, do të ishte një nga katër faqet e nderit që do të merrte pjesë në monarkun gjatë shërbimi. Camilla do të ketë gjithashtu katër faqe. Ftesat e kurorëzimit paraqesin motivin e lashtë të ‘Njeriut të Gjelbër’ në një shenjë të rekordit të monarkut për mbështetjen e ruajtjes dhe mbrojtjes së mjedisit. Pallati mbretëror u shpreh:

‘Njeriu i Gjelbër’ është një figurë e lashtë nga folklori britanik, simbol i pranverës dhe rilindjes, për të festuar mbretërimin e ri. Forma e ‘Njeriut të Gjelbër’, e kurorëzuar në gjeth natyral, është e formuar nga gjethet e lisit, dredhkës dhe murrizit, dhe lulet emblematike të Mbretërisë së Bashkuar. Dizajni, i krijuar nga artisti heraldik dhe iluminatori i dorëshkrimeve Andrew Jamieson, do të printohet në një kartë të ricikluar me detaje prej fletë ari.