Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Tech

Miliarderi britanik përmbush ambicien më të madhe të tij, fluturimin në hapësirë!

Biznesmeni i njohur britanik, Richard Branson ka fluturuar këtë të dielë në kufi të hapësirës, duke përmbushur kështu një nga ambiciet e tij më të mëdha. Ai u nis me raketën e kompanisë së tij “Virgin Galactic”, drejt hapësirës deri në lartësinë kur qielli bëhet i zi dhe horizonti i Tokës nis të përkulet në distancë.

Branson u shpreh se pas kësaj eksperience, së shpejti do ta shndërrojë këtë në një biznes që do të synojë dërgimin e turistëve në hapësirë. Një udhëtim në hapësirë me këtë kompani do të kushtojë rreht 250,000 dollarë. Branson nuk ishte i vetëm në këtë udhëtim, pasi ai u shoqërua nga dy pilotë dhe tre pjesëtarë të tjerë të ekuipazhit.

“Virgin Galactic” e transmetojë live këtë event. CEO i kompanisë, tha se:

Ky është një moment i madh për Virgin. Është një moment i madh për industrinë hapësinore komerciale. Por edhe një moment i madh për Sir Richard Branson, që po tregon se nëse ndjek ëndrrat, mund të kesh një impakt të madh në botë. Sot ne hapim rrugën drejt hapësirës për të gjithë. E imagjinon dot të jesh aty lart dhe të shohësh poshtë në Tokë, duhet të jetë një ndjesi e mahnitshme.

 

Pas Branson, radhën e ka Jeff Bezos, i cili e ka planifikuar fluturimin e tij për 20 korrik kurse Elon Musk po harton fluturime hapësinore me Space X.