Auto & Moto

Modeli më i populluar i Porsche, viti kur Cayenne do të dalë në treg!

Porsche vazhdon të elektrizojë modelet e saja dhe një Cayenne plotësisht elektrike pritet në treg pas tre vjetësh. Me një total prej 95,604 njësive të shitura në vitin 2022, Cayenne ishte modeli më popullor i Porsche. Një version i përmirësuar i SUV-it të madh luksoz u njoftua përpara premierës së tij botërore të planifikuar për në prill dhe modeli ekziston që nga viti 2017.

Tani po qarkullojnë thashethemet se njerëzit nga Zuffenhausen po punojnë gjithashtu për një version tërësisht elektrik që vjen në vitin 2026. Përveç emrit, ky model nuk do të ketë shumë të përbashkëta me SUV-in e sotëm pasi do të përdorë një platformë të ndryshme. Autocar shkruan se Cayenne elektrike do të bazohet në platformën Premium Platform Electric (PPE) e planifikuar për Macan elektrik të gjeneratës së ardhshme.

Platforma po zhvillohet në bashkëpunim me Audi, që do të thotë se do të përdoret nga modelet Q6 E-Tron dhe A6 E-Tron. Nëse afati është në vitin 2026, atëherë Cayenne elektrike do të shfaqet pas Macan-it elektrik, por para SUV-it më të madh elektrik me tre rreshta ulësesh që tashmë është shpallur zyrtarisht. Duhet të pritet shumë fuqi duke marrë parasysh që crossoveri më i vogël elektrik do të japë deri në 603 kuaj/fuqi dhe më shumë se 1000 Nm çift rrotullues në versionin më të fuqishëm.

Gjithashtu, mund të marrë një bateri me kapacitet më të madh se 100 kWh, e cila është e destinuar për Macan. Falë teknologjisë 800 V, Porsche Cayenne pa motor me djegie të brendshme do të mbështesë karikimin 270 kW. Gama është aktualisht e panjohur, por duhet të jetë të paktën 450 kilometra për cikël EPA dhe të rivalizojë Mercedes EQS.

Një sistem drejtues me rrotat e pasme ka të ngjarë të planifikohet për Macan-in elektrik, së bashku me bllokimin e diferencialit të boshtit të pasmë të kontrolluar tashmë elektronikisht. Ashtu si Macan, Cayenne me fuqi konvencionale do të shitet së bashku me një model elektrik për disa vite përpara se Porsche të heqë motorin SUS. Ky nuk do të jetë rasti me linjën 718 pasi Boxster dhe Spyder bëhen elektrike kur gjenerata e ardhshme të arrijë në 2025.