Celebrities Film & Tv Showbiz

Ndarja e çmimeve “Emmy Awards 2022″, publikohet lista e plotë e fituesve!

Mbrëmjen e kaluar është mbajtur edicioni i 74-të i ndarjes së çmimeve “Emmy Awards 2022”. Ngjarja vjetore, që është ndër më të rëndësishmet në botën e kinematografisë, feston më të mirët në botën e televizionit. “The White Lotus”, “Ted Lasso” dhe “Succession”, morën disa nga çmimet më të mëdha të natës. Zbuloni më poshtë listën e plotë të fituesve të “Emmy Awards 2022”…

Seriali më i mirë në zhanrin dramë

“Succession”

Seriali më i mirë në zhanrin komedi

“Ted Lasso”

Seriali më i mirë i kufizuar

“The White Lotus”

Aktori kryesor më i mirë në një serial dramatik

Lee Jung-jae, “Squid Game”

Aktorja kryesore më e mirë në një serial dramatik

Zendaya, “Euphoria”

Aktori më i mirë dytësor në një serial dramatik

Matthew Macfadyen, “Succession”

Aktorja më e mirë dytësore në një serial dramatik

Julia Garner, “Ozark”

Aktori më i mirë kryesor në një serial komedi

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Aktorja më e mirë kryesore në një serial komedi

Jean Smart, “Hacks”

Aktori më i mirë dytësor në një serial komedi

Brett Goldstein, “Ted Lasso”

Aktorja më e mirë dytësore në një serial komedi

Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary”

Aktori kryesor më i mirë në një seri të kufizuar ose film televiziv

Michael Keaton, “Dopesick”

Aktorja kryesore më e mirë në një seri të kufizuar ose film televiziv

Amanda Seyfried, “The Dropout”

Show më i mirë për shumëllojshmëri

“Last Week Tonight With John Oliver”

Show me skenarin më të mirë

“Saturday Night Live”