Health & Beauty Lifestyle

Një fytyrë plot me akne gjatë ciklit menstrual, çfarë duhet të bëjmë për t’i shmangur?!

Përjetimi i luhatjeve hormonale është shumë i zakonshëm gjatë ciklit tuaj menstrual. Para fillimit të menstruacioneve, ju filloni të ndiheni të lodhura dhe të fryra dhe një tjetër simptomë më e zakonshme e periodave janë aknet. Ndërsa data fillon të afrohet, hormonet tuaja fillojnë të veprojnë lart dhe gjëndra dhjamore që prodhon vaj nxjerrin sebum shtesë.

Aknet e periudhës së ciklit janë të ndryshme nga aknet tuaja të zakonshme pasi ato shkaktohen nga ndryshimi në nivelet tuaja të hormoneve. Për shkak të niveleve të larta të progesteronit, lëkura juaj acarohet dhe ju filloni të keni akne. Nëse tashmë keni akne ekzistuese, do të vini re se aknet tuaja po përkeqësohen, duke u fryrë më shumë dhe ndonjëherë ju shkaktojnë edhe dhimbje.

Zonat problematike që janë të prirura për akne

Aknet gjatë ciklit tonë menstrual zakonisht shfaqen në pjesën e poshtme të fytyrës, si në zonën e mjekrës, qafës dhe nofullës. Ka tre hormone kryesore që janë të rëndësishme në shkaktimin e akneve. Periudha jonë është një cikël prej 28 ditësh dhe ndahet në dy gjysma. Gjatë gjysmës së parë të ciklit, hormoni i estrogjenit rritet ndërsa niveli i progesteronit rritet gjatë gjysmës së dytë të ciklit.

Çfarë i shkakton aknet

Rritja e nivelit të progesteronit është arsyeja pse gjëndra dhjamore sekreton më shumë sebum. Sebumi vepron si barrierë natyrale e lëkurës sonë, por gjatë ciklit tonë menstrual, sasia e sekretimit të sebumit rritet dhe lëkura jonë kalon nëpër ndryshime të shumta. Prandaj, sebumi i tepërt bllokon poret dhe gradualisht grumbullohet nën sipërfaqen e lëkurës duke rezultuar në akne.

Zakonisht, aknet e periudhës janë të acaruara dhe të kuqe. Ndërsa ndryshimet hormonale fillojnë të ndodhin brenda trupit tuaj, lëkura juaj bëhet më e yndyrshme dhe vaji mbyllet me papastërti. Kjo çon në ënjtje të poreve dhe ju filloni të shihni gunga të mëdha, të kuqe dhe të acaruara në fytyrën tuaj.

Si të mbani situatën nën kontroll

Është një fenomen natyror i trupit tonë dhe ju duhet ta përjetoni atë çdo muaj. Edhe pse ndryshimet në nivelet hormonale gjatë ciklit tuaj menstrual mund të çojnë në lëkurë me shkëlqim, shumica e grave përjetojnë puçrra në fytyrën e tyre. Është e vështirë të parandalosh aknet e periudhës, por gjithmonë mund të zvogëloni shfaqjen e tyre duke mbajtur një dietë të shëndetshme.

Filloni të përfshini gjithnjë e më shumë perime në dietën tuaj ditore përpara se të afrohen menstruacionet. Perimet dhe frutat jeshile janë një mënyrë e shkëlqyer për të detoksifikuar trupin tuaj dhe për të larguar të gjitha toksinat. Gjithashtu, nëse doni ta mbani lëkurën tuaj të pastër, mos konsumoni sheqer dhe qumësht, pasi ato vetëm sa do të rrisin shfaqjen e akneve.