Health & Beauty Lifestyle

Nuk keni nevojë të pini mbi 2 kafe në ditë që të jeni energjik, mjafton të bëni këto gjëra!

Pirja e kafesë ose blerja e suplementeve për të fituar më shumë energji nuk funksionon gjithmonë kur kërkoni të jeni më vigjilentë gjatë gjithë ditës. Është më mirë të qëndroni me energji në mënyrën më natyrale që mundeni. Ka shumë mënyra të shëndetshme për të mbajtur veten të stimuluar kur ndiheni të lodhur edhe duke bërë ndryshimet më të vogla në rutinën tuaj të përditshme. “Bright Side” vjen me disa këshilla të shëndetshme për të mbajtur nivelet tuaja të energjisë të larta gjatë gjithë ditës.

1. Merrni një sy gjumë

Për disa njerëz, një sy gjumë i fuqishëm është i dobishëm për përmirësimin e vigjilencës dhe performancës. Marrja e një sy gjumë të shkurtër 20-30 minuta pasdite mund t’ju ndihmojë të rimbusheni. Sado joshëse që mund të jetë, mos e teproni me dremitjen sepse mund të zvogëlojë sasinë e gjumit që bëni gjatë natës, duke çuar në më pak energji gjatë gjithë ditës.

2. Vendosni një kufi për kafeinën

Edhe pse kafeina dihet se ju jep më shumë energji, është e rëndësishme të kufizoni sasinë që konsumoni gjatë ditës, sepse mund t’ju bëjë të ndiheni më pak energjikë. Ju mund të ndiheni sikur jeni duke u varur nga ajo për të qëndruar aktiv dhe nuk është kurrë një ide e mirë të vareni nga diçka. Përveç kësaj, mund të rrisë stresin tuaj dhe t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar. Sasia optimale e kafeinës që duhet të merrni është deri në 400 miligramë.

3. Ushtrohuni, mundësisht jashtë

Të ushtroheni jashtë dhe jo brenda përmirëson energjinë, redukton nivelet e stresit dhe rrit vigjilencën. Ai gjithashtu ka një ndikim të përgjithshëm të mirë në emocionet tuaja, si entuziazmi dhe pakësimi i zemërimit. Përveç këtyre përfitimeve, ju mund të merrni edhe pak vitaminë D nga dielli, të cilat rrisin endorfinën që ngre humorin. Edhe pse ka shumë përfitime ka disa masa paraprake si nivelet e ndotjes së ajrit. Sigurohuni që të dini faktet sepse kjo mund të shkaktojë gjëra të tilla si astma dhe alergjitë. Mos supozoni se vrapimi në një rutine është i keq, në fakt ju ndihmon të keni kontroll dhe ju motivon, kështu që ju bën të ndiheni më të lumtur dhe më mirë.

4. Hani më shumë proteina

Ngrënia e proteinave ngarkon nivelet tuaja të energjisë dhe luan një rol të rëndësishëm në bartjen e oksigjenit përmes trupit tuaj në qarkullimin e gjakut. Është më mirë të shmangni ëmbëlsirat dhe karbohidratet kur keni dëshirë për të ngrënë, sepse, megjithëse ato mund t’ju kënaqin në atë moment, mund të ndiheni të turbullt më pas. Në vend të kësaj, përpiquni të hani ushqime që përmbajnë proteina dhe yndyrna, të tilla si perime, kos grek me fruta, ose gjalpë kikiriku dhe krisur për të rritur nivelet tuaja të energjisë.

5. Qëndroni të hidratuar

Pini 8 gota ujë çdo ditë për të qëndruar me energji sepse mendja juaj ndikohet fuqishëm nga statusi juaj i hidratimit. Edhe dehidrimi minimal mund të ulë pjesë të funksionit të trurit tuaj. Mund të zvogëlojë disponimin, kujtesën dhe përqendrimin tuaj dhe të rrisë dhimbjet e kokës dhe lodhjen.