Celebrities Film & Tv Magazine Showbiz

Paul Mescal, i nominuari për Oscar, që gjenerata Gen Z do të jetë në kërkim!

Tre vitet e fundit kanë qenë të mëdha për Paul Mescal. Aktori i lindur në Irlandë mori nominimin e tij të parë për çmimin Oscar për rolin e tij në “Aftersun”, filmi debutues i Charlotte Wells për një baba beqar që përpiqet të lidhet me vajzën e tij adoleshente (Frankie Corio) gjatë një udhëtimi në Turqi. “Aftersun” shënoi rolin e parë të madh në film të Mescal.

Por ishte roli i tij i vitit 2020 në serialin televiziv shumë të lavdëruar, emocional, kompleks, romantik “Normal people”, në të cilin ai luajti së bashku me Daisy Edgar-Jones, që e vendosi Mescal-in në hartë. “Normal people”, përshtatur nga romani më i shitur i autores Sally Rooney në “New York Times” me të njëjtin titull, u bë një nga hitet e hershme të mëdha televizive që doli nga bllokimi i koronavirusit dhe forcoi vendin e yjeve të rinj në kulturën pop. Seriali u transmetua në BBC dhe Hulu, duke thyer rekordet e transmetimit.

Roli, në të cilin ai luajti Connell Waldron, i dha Mescal një nominim kryesor për Emmy në vitin 2020, fillimisht një karrierë. Ai gjithashtu fitoi një nominim për çmimin e zgjedhjes së kritikëve dhe fitoi një çmim “TV BAFTA”. Suksesi i Mescal nuk është i rastësishëm. Ai filloi trajnimin e tij të aktrimit në Akademinë Lir në Dublin. Pasi luajti në një sërë shfaqjesh teatrale në Mbretërinë e Bashkuar, Mescal doli në llotari me rolin e tij të parë kryesor në “Normal People”, duke e vendosur atë në rrugën e shpejtë të yjeve ndërkombëtare.

Ishte si stuhia e përsosur për një aktor të ri që të arrinte një audiencë globale.

Mescal u shfaq në filmin e vitit 2021 “The Lost Daughter” së bashku me fituesen e Oscar-it Olivia Coleman. Mescal thuhet se është aktualisht në bisedime për të udhëhequr vazhdimin e “Gladiator”, një rol që me siguri do t’i bëjë të lumtur mediat sociale. Projekti tjetër i tij i madh i radhës është filmi “Foe”, në të cilin ai luan së bashku me kolegen e tij të nominuar për çmimin Oscar, Saoirse Ronan. Filmi është një triler fantastiko-shkencor i vendosur në të ardhmen për një çift që nisin një udhëtim të papritur ndërgalaktik. Dikush mund të thotë se roli është një pistop i përshtatshëm në udhëtimin e papritur të Mescalit mes yjeve.