Art & Kulturë Celebrities

Sanremo 2022, (video+foto) “Mahmood & Blanco” triumfojnë me këngën ‘Brividi’ (dridhërima)

Mahmood & Blanco fitojnë festivalin “Sanremo 2022” me këngën “Dridhërima”. Elisa renditet e dyta, me “Ose ndoshta je ti”, në vendin e tretë Gianni Morandi me “Hapi të gjitha dyert”.

“Duhet t’i them përshëndetje nënës sime”. Me këtë fjalë e priti vendin e parë, dhe menjëherë pas fitores në festivalin e Sanremos, Blanco, një djalosh shumë i ri në moshë zbriti tek publiku për të përqafuar dhe puthur nënën e tij, të ulur te publiku.

Ndërkohë Mahmood, 29-vjeçari me origjinë nga Egjipti bëhet personi i parë në histori që e fiton festivalin dy herë, pasi shënoi fitoren e parë me këngën “Soldi” në vitin 2019.

Riccardo Fabbriconi, siç quhet në të vërtetë Blanco, është këngëtari më i ri që ka fituar këtë festival ndonjëherë pasi është vetëm 18 vjeç. Edhe publiku i ka patur ndër më të preferuarit në këtë spektakël të dy artistët ndërkohë që kënga vendosi rekord që në 24 orët e para në Spotify dhe duke u futur 10-shen e parë.

Blanco ka kënduar edhe “La song nostra”, “Notti in bianco” apo “You make me crazy”.

Kjo është renditja përfundimtare e festivalit Sanremo 2022 nga vendi i katërt në vendin e 25-të.

Irama,
Sangiovanni,
Emma,
​​Përfaqësuesi i Listës,
Massimo Ranieri,
Dargen D’Amico,
Michele Bravi,
Matteo Romano,
Fabrizio Moro,
Aka 7even,
Achille Lauro feat.

Kori Harlem Gospel,
Noemi,
Ditonellapiaga dhe Rektori,
Rkomi,
Iva Zanicchi,
Giovanni Truppi,
Highsnob dhe Hu,
Yuman,
Le Vibrazioni,
Giusy Ferreri,
Ana Mena,
Tananai.

Mbrëmja finale e Sanremos 2022 u hap me Himnin e Mamelit të luajtur nga grupi i Guardia di Finanza, i cili më pas ia lë skenën notave të marshimit “Armi e Brio”.

Në skenën e Ariston të dominuar nga Amadeus, pati shumë të ftuar si Sabrina Ferilli,ndërkohë që nuk munguan homazhe për të famshmen Raffaella Carrà.