Health & Beauty

Shqetësuese, shumë njerëz po i drejtohen ilaçeve të diabetit për të humbur peshë dhe ky trend duket se nuk ka të ndalur!

Ilaçi që Jeremy Mitchell merr për të menaxhuar diabetin e tij, Ozempic, është bërë një trend i ri për personat që duan të humbasin peshë dhe tani ai ka vështirësi për ta gjetur atë. Mitchell, 39-vjeç, nga El Dorado, Kansas, u diagnostikua me diabet të tipit 2 në 2020. Babai i tij ndërroi jetë muajin e kaluar në moshën 62-vjeçare pas komplikimeve nga diabeti. Ai u shpreh:

Kjo ka të bëjë me mua. Unë kam tre fëmijë që dua t’i shoh të rriten. Mua Ozempic më ka ndihmuar të menaxhoj sheqerin në gjak.

Kur Mitchell u diagnostikua, A1C e tij, një masë afatgjatë e kontrollit të sheqerit në gjak ishte 10%. Pasi mësoi se kishte diabet, humbi rreth 50 kilogramë me dietë dhe stërvitje. Por kur mori një punë më pak aktive, zbuloi se nuk mund ta përballonte atë. Një pjesë e peshës u kthye përsëri. Në maj, mjeku i tij i dha Ozempic, gjë që e ndihmoi të humbiste rreth 20 kilogramë. A1C e tij ra në 6.8%.

Kjo është ende në intervalin e diabetit, por shumë më afër normales, që është çdo gjë nën 5.7%. Kur Mitchell kohët e fundit shkoi për të marrë ilaçin iu tha se kishte mungesa në mbarë vendin. Tre farmacitë e tjera në qytet i thanë të gjitha të njëjtën gjë. Ai nuk është i sigurt se çfarë do të ndodhë kur ky ilaç të mbaronte. Mitchell zbuloi në internet histori të personazheve të njohur të cilët përdornin ilaçin për humbje peshe. Mitchell u zemërua dhe tha:

Unë mendoj se jam thjesht i zemëruar jo vetëm nga të famshmit, por nga kushdo që do ta përdorte këtë dhe veçanërisht duke e ditur se ka mungesë. Ky informacion është i paqartë.

Më shumë se 2 në 5 amerikanë u klasifikuan si obezë, me një BMI mbi 30, midis 2017 dhe 2020, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve më shumë se 10% nga 1999-2000. Tre pilula të miratuara nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave rezultuan në humbje mesatare të peshës prej rreth 5% deri në 10% të peshës totale trupore në provat klinike.

Ozempic ju lë të ndiheni të ngopur pothuajse gjatë gjithë kohës. Ju nuk doni të hani.

Ozempic, ose semaglutide, është pak a shumë i ngjashëm me liraglutide. Në vend të një injeksioni ditor, semaglutide jepet një herë në javë. FDA e miratoi atë për menaxhimin e diabetit në 2017 nën emrin e markës Ozempic dhe për humbje peshe si Wegovy në 2021. Wegovy është bërë një hit i jashtëzakonshëm, i nxitur nga përmendjet e të famshmëve dhe postimet në mediat sociale që tregojnë transformime të jashtëzakonshme para dhe pas. Në Twitter, Elon Musk vlerësoi Wegovy për humbjen e tij të fundit në peshë.

Studimet sugjerojnë se ilaçi mund t’i ndihmojë njerëzit të humbin mesatarisht 10% deri në 15% të peshës së tyre fillestare, një sasi dukshëm më e madhe se sa me medikamentet e mëparshme. Por menjëherë pasi Novo Nordisk filloi marketingun e Wegovy, ai hyri në mungesë kur një kompani me bazë në Bruksel e punësuar për të mbushur shiringat u citua nga FDA për probleme të cilësisë. Prodhimi i medikamentit u ndal dhe mungesat që supozohej të zgjidheshin këtë vit kanë vazhduar.

Studimet tregojnë se sapo njerëzit të ndalojnë përdorimin e tij, çdo kilogram që kanë rënë mund të kthehet. “Kishte një numër pacientësh që filluan me Wegovy të cilët nuk mund ta vazhdonin atë,” tha Dr. Kimberly Gudzune, drejtoreshë mjekësore e Bordit Amerikan të Mjekësisë për Obezitetin. “Dhe kështu, si rezultat i llojit të paaftësisë për të marrë Wegovy, shumë mjekë filluan të përshkruanin Ozempic off-label, gjë që u lejohet ta bëjnë, për trajtimin e obezitetit”-tha ajo.

Si rezultat, shumë prej këtyre barnave të injektueshme që imitojnë GLP-1 tani kanë kaluar në mungesë. Përveç Ozempic, FDA liston Mounjaro të Eli Lilly, ose tirzepatide, në mungesë. Gudzune e cila gjithashtu trajton njerëzit me diabet tha se mungesa ka ndryshuar praktikën e saj. Gudzune tha se mungesat janë veçanërisht të vështira për njerëzit me të ardhura më të ulëta, të cilët nuk kanë domosdoshmërisht mjetet ose kohën për të vizituar ose telefonuar një grup farmacish për të gjetur ilaçet e tyre.

Novo Nordisk, i cili prodhon edhe Ozempic dhe Wegovy, tha në një deklaratë se po përjeton ndërprerje të furnizimit të disa dozave të Ozempic “për shkak të kombinimit të kërkesës së jashtëzakonshme të shoqëruar me kufizimet e përgjithshme të furnizimit global”. Sa i përket Wegovy, Novo Nordisk tha se ka ndërmarrë hapa për të rritur prodhimin.

Novo Nordisk tha se është në rrugën e duhur që të ketë të gjitha pikat e forta të dozës së Wegovy në dispozicion deri në fund të vitit. Kur njerëzit pyesin për medikamentet për humbje peshe, ajo u thotë të presin për të filluar marrjen e tyre. “Eksitimi për këto medikamente është, për momentin, pak si një shpatë me dy tehe, që më vjen mirë që njerëzit janë të emocionuar dhe ndjehen sikur kanë një opsion trajtimi për obezitetin e tyre që do të ishte me të vërtetë kuptimplotë,” tha ajo.