Fashion

Trendi i momentit/ Të vishesh si një klloun dhe jo nuk po bëjmë fare shaka…

Në një epokë të siluetave voluminoze, aksesorëve të fryrë dhe atyre çizmeve të mëdha të kuqe, dizajnerët janë duke eksperimentuar edhe duke u shndërruar në klloun. “Clowncore”, interpretime gati qesharake të motiveve të njohura të shakave, po pushtojnë sfilatën e cirkut dhe drejtuesit e cirkut të modës po e çojnë trendin akoma edhe më lart. #Clowncore është rritur në më shumë se 496 milionë shikime në TikTok dhe është shumë më tepër sesa thjesht një odë për Harley Quinn. Koleksionet e fundit të disa markave kanë dalë në shitje dhe po marrin fitime marramendëse.

Merrni veshjen e çuditshme të BODE të veshur nga Michelle Williams, kapelat e sipërme të spektaklit të Chanel-it dhe harqet e qafës së pranverës 2023 ose një copë vezulluese me kuadrate të Harry Styles në ndarjen e çmimeve Grammy. Edhe linja e modës së pranverës 2023 e Armani Privé shkëlqente me madhështinë e pazarit në jakë me kuadrate, thekse tyli dhe dekorime me diamante. Natyrisht, ndihmon fakti që Lady Gaga ka hyrë në rolin e famëkeqes Harley Quinn për “Joker: Folie à Deux” dhe ashtu si Barbiecore përpara filmit “Barbie”, jeta shpesh imiton ekranin e madh. Këto janë disa tregues që kllouni është eleganca e re. Kelley Heyer thotë:

“Clowncore” i lejon të gjithë të jenë në shaka. Është në sfilatë duke thënë: “Shiko sa i pasur, i ekzagjeruar dhe qesharak dukem!” Bota është e frikshme tani. Kemi kaluar kaq shumë kohë të izoluar dhe kemi dhënë kohë për të menduar se kush jemi.

Megjithatë, trendi nuk është për Bozos. Koleksioni para vjeshtës 2023 i Christopher John Rogers, ndërsa me vetulla të larta me fustanellë elegante mëndafshi, shtoi në mënyrë argëtuese hundët e kuqe tek modelet, disa prej të cilave mbanin koke të larta komike.

Unë e shoh ngritjen e “Clowncore” si dëshirën tonë për të qenë budallenj, të pasur dhe mendjemprehtë ndërsa gjërat errësohen rreth nesh. Ne duhet të gjejmë gëzimin diku dhe mendoj se veshja e këtyre rrobave, këtij kostumi të një kllouni, na jep leje të jemi personazh dhe të shprehim gëzimin tonë.

Më poshtë, mund të shihni disa veshje të krijuara nga markat më të njohura, që ndoshta do t’ju frymëzojnë edhe ju të ndiqni këtë trend: