Bota Sociale

Vajzat adoleshente nga Irani arrestohen nga policia pasi kërcyen këngën e Selena Gomez në Tiktok pa shami!

Pesë vajza adoleshente janë arrestuar në Iran pasi po kërcenin një këngë të Selena Gomez pa shami. Republika Islamike zbaton ligje strikte në lidhje me vallëzimin dhe format e tjera të argëtimit publik, veçanërisht për femrat. Një video e shkurtër tregon adoleshentët të veshur me veshje perëndimore duke lëvizur në ‘Calm Down’, një remix i hitit Afrobeats nga këngëtarja nigeriane Rema dhe ylli i popit Gomez.

Klipi u filmua në qytetin Ekbatan në Teheranin perëndimor dhe përkoi me Ditën Ndërkombëtare të Gruas më 8 Mars, dhe është përshkruar si një akt sfide kundër regjimit iranian. Gomez ka shpërndarë videon dhe lajmin e ndalimit të tyre në faqen e saj në Instagram. Ajo shkroi:

Për këto vajza të reja dhe të gjitha gratë e Iranit që vazhdojnë të jenë të guximshme duke kërkuar ndryshime thelbësore, ju lutemi ta dini se forca juaj është frymëzuese.

Kjo vjen pasi gazetari dhe regjisori Maziar Bahari shkroi në internet:

Kjo është një skenë e zakonshme në shumicën e qyteteve anembanë botës. Por në Iran, është një akt sfide.

Pasi klipi bëri xhiron në rrjet, llogaria në Twitter Shahrak-e Ekbatan raportoi se instruktorja e vallëzimit të vajzave, me emrin Mitra, ishte marrë në pyetje. Llogaria, e cila mbulon lajmet e lagjes, raportoi gjithashtu se vajzave u ishte lëshuar një ‘paralajmërim’ mbi videon. Shtypi iranian ka raportuar që atëherë se vajzat ishin arrestuar pas marifetit.

Protestat masive janë parë në vend në gjashtë muajt e fundit, që nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini, një kurde iraniane 22-vjeçare, e cila ishte arrestuar për një shkelje të dyshuar të kodit të rreptë të veshjes për gratë. Dhuna që pasoi mori jetën e qindra njerëzve, duke përfshirë dhjetëra personel sigurie, dhe u arrestuan mijëra të tjerë.