Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Vendet më të mira për të udhëtuar në muajin tetor!

Ka diçka shumë të veçantë në udhëtimet gjatë vjeshtës. Përveç më pak turistë dhe çmime më të ulëta, tetori sjell festivale të korrjes, festën e Halloween dhe gjethjen më të mirë të vitit. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar të shihni disa gjethe spektakolare të vjeshtës ose të ikni në Karaibet e ngrohta këtë vit, këto janë disa nga vendet më të mira për të udhëtuar në muajin tetor.

Për shkak të variantit Delta të koronavirusit, është një ide e mirë të merren parasysh masa paraprake shtesë nëse udhëtoni këtë vjeshtë. Ne ju rekomandojmë të investoni në sigurimin e udhëtimit “anuloni për çfarëdo arsye” dhe vetëm të rezervoni fluturime dhe akomodime të ndryshueshme. Merrni sigurimin mjekësor që do t’ju mbulojë jashtë vendit, hulumtoni rastet e vendeve të ndryshme dhe nivelet e vaksinimit kur zgjidhni destinacionin tuaj.

1.Salem, Massachusetts

Festa e Halloween vjen këtë tetor, kështu që ku është më mirë të rezervoni një udhëtim sesa kryeqyteti i shtrigave të Amerikës? Merrni një dhomë në The Hotel Salem ose The Merchant (ata të dy janë në pronësi të Lark Hotels, të famshëm për ndryshimet e tij të mrekullueshme të bujtinave të panumërta të New England) dhe më pas futuni në qytet. Salem feston lidhjen e tij me okultizmin gjatë gjithë muajit me një program ngjarjesh, duke përfshirë festivale filmash horror, sesione dhe një panair për të lexuar të ardhmen tuaj. Gjatë festimeve, ia vlen të ndaloni për të marrë parasysh historinë e gjykimeve të shtrigave të Salem në Muzeun e Shtrigave të Salem në 1692. Muzeu rikrijon sprovat duke përdorur dokumentet aktuale si bazë për skenat e skenave në madhësinë e jetës dhe pret një eksplorim të magjisë në të gjitha format e saj gjatë epokave.

2.Cape Town, Afrika e Jugut

Cape Town është një nga vendet më të mira për të udhëtuar në tetor, pasi muaji sinjalizon lartësinë e pranverës në hemisferën jugore. Kjo do të thotë që ju mund të planifikoni për shumë aktivitete në natyrë, nga shëtitjet mes lulëzimeve të pranverës në Kopshtin Botanik të Kirstenbosch deri në turne të vreshtave në Franschhoek. Ju gjithashtu mund të kaloni një udhëtim të tërë duke kërcyer midis plazheve më të mirë të Cape Town. Camps Bay Beach ia vlen të vizitohet vetëm për pamjet e Kreut të Luanit dhe Dymbëdhjetë Apostujve, siç është Plazhi Windmill (10 minuta në këmbë nga Boulders Beach) për ujin e tij të ngrohtë dhe gurët që mund të hidheni. Qëndroni në Readers ’Choice Awards, një qytezë me 15 dhoma të epokës gjeorgjiane e fshehur në një rrugë banimi në Gardens (një lagje e njohur për restorantet, baret). Suitat luksoze të nivelit të rrugës vijnë me tarracat e tyre të bollshme të diellit dhe pishinat private, duke ju bërë të ndiheni sikur jeni në një shtëpi private tepër të bukur.

3.Albuquerque, New Mexico

I njohur si “ngjarja më e fotografuar në botë”, Albuquerque International Balloon Fiesta (2 deri në 10 tetor) nuk zhgënjen, duke u ofruar familjeve dhe udhëtarëve mundësinë për t’u afruar me qindra balona shtatë-katëshe duke filluar nga kafshët e lezetshme deri te Darth Vader. Ju do të dëshironi të zgjoheni para agimit për të marrë një pikë kryesore shikimi  kur të gjithë balonat të ngrihen së bashku. Mund të rezervoni në natë në Hotel Chaco, një pronë e hijshme, bashkëkohore me art dhe arkitekturë të frymëzuar nga amerikanët vendas, e vendosur në zemër të qytetit të vjetër. Ky vend ideal dhe moti i përsosur i tetorit do të thotë që ju mund të eksploroni të gjitha muzetë dhe tregjet në qendër të qytetit pa u djersitur.

4.Aspen, Kolorado

Aspen mund të duket si një zgjedhje e qartë me male të famshme plot gjethe të verdha. Hotel Jerome është një vend i shkëlqyeshëm për të ngritur kampin, me një sërë aktivitetesh të mëdha për mysafirët që kërkojnë një aventurë në natyrë. Mendoni të jeni hipur mbi kalë, hipur në një Jeep nëpër vendet alpine, duke shëtitur përgjatë lumit Colorado. Hoteli gjithashtu mund të organizojë udhëtime ditore në Maroon Bells, në malet më të fotografuara në të gjithë shtetin. Në fakt, profesionistët dihet se dynden në brigjet e Liqenit Maroon shumë para lindjes së diellit për të kapur atë pamjen perfekt të vjeshtës.

5.Barbados

Barbados u bë titulli kryesor në vitin 2020 kur njoftoi vizën e saj të Pullës së Mirëseardhjes për nomadët dixhitalë që kërkojnë diell. E vlefshme për 12 muaj, viza lejon këdo që fiton mbi një pagë të caktuar të jetojë dhe të punojë në distancë përkohësisht. Nëse nuk jeni gati të angazhoheni për një vizitë njëvjeçare, prapë ia vlen të fluturoni këtu në tetor. Rezervoni një vilë buzë detit në The Crane, një nga vendpushimet më të mira të vendit. Megjithëse tani është kudo në Karaibe, rum u distilua për herë të parë në selinë Mount Gay Rum në 1703. Drejtohuni në qendrën e tij të vizitorëve dhe do të jeni në gjendje të mësoni më shumë nga ajo histori, si dhe të provoni një sërë errësirash të mëdha dhe përzierje të bardha. Pastaj drejtohuni për në plazhin Bathsheba në bregun lindor, një nga shtrirjet më të mira të rërës në botë, ku do të gjeni valë të mëdha, të afta për sërf dhe pishina të cekëta të gdhendura nga shkëmbinjtë koralë pikërisht në breg.

6.Santorini, Greqi

Më shumë se dy milionë njerëz vizitojnë Santorinin çdo vit. Për t’iu shmangur atyre turmave dhe për të përjetuar një anë më autentike të ishullit planifikoni udhëtimin tuaj gjatë sezonit në tetor dhe nëntor. Vizitoni Plazhin e Kuq dhe merrni perëndimet legjendare të diellit në Oia. Vetëm një në 20 udhëtarët në Santorini shkon në Akrotiri, një qytet antik pothuajse i ruajtur në mënyrë perfekte dhe vend arkeologjik. Vizitoni disa kantina vere në Vlychada, ose punësoni një udhëzues për t’ju çuar nëpër Akrotiri. Pastaj pushoni pak në Incognito Villa, e vendosur në plazhin pranë Monolithos dhe aeroportit. Ajo ka kopshtin e vet dhe një pishinë të vogël dhe ju mund të ecni në të dy drejtimet përgjatë plazhit në një tavernë. Edhe në kulmin e verës, është jashtëzakonisht e qetë.

7.Hudson Valley, New York

Nëse jeni duke kërkuar të tërhiqeni plotësisht në atmosferën e vjeshtës që vesh triko dhe zgjedh kunguj, mos shikoni më tej se Lugina e Hudsonit. Përveç ofrimit të mundësive të spërkatjes së gjetheve primo, tetori është koha më e mirë për të shkuar në marrjen e mollës ose marrjen e mostrës së mushtit të fortë të prodhuar nga prodhimet vendase në Angry Orchard. Përndryshe festoni Halloween me Great Jack O’Lantern Blaze në territorin e Van Cortlandt Manor (kërkohen rezervime paraprake). Më shumë se 7,000 kunguj shfaqen atje çdo natë, përfshirë një Statujë të Lirisë 25 metra të gjatë, të gjitha të gdhendura në vend nga një ekip prej 1.000 vullnetarësh. Shikoni në rrugën Warren në zemër të qytetit për strehim ose në retro Rivertown Lodge, e kompletuar me djegëse druri dhe biçikleta për të marrë hua. Hoteli relativisht i ri Maker, i mbushur me pjesë të veçanta të mobiljeve dhe një restorant që shërben me përbërës të buruar nga fermat lokale është zgjedhja e duhur.