Celebrities Fashion Gossip Showbiz

Veshin një fustan, por jo pa një motiv…. Vajzat e famshme zbulojnë sekretet e tyre!

Hakmarrja është si një fustan që vishet me shumë guxim. Princesha Diana shpiku konceptin e një ‘fustani hakmarrjeje’ kur veshi një dizajn tashmë ikonik nga Christina Stambolian në 1994.

Princesha e Uellsit veshi fustanin e zi të shkurtër me supe të zbuluara në festën e Serpentine Gallery. Ngjarja ndodhi në të njëjtën natë kur ITV transmetoi një dokumentar në të cilin bashkëshorti i Diana-s, Mbreti Charles III, pranoi se kishte një lidhje me Camilla, gjatë martesës së tyre. Të nesërmen në mëngjes, The Sun shkroi për zgjedhjen e modës së Dianës:

Hakmarrja është elegante. Diana i tregoi mbrëmë Charles se çfarë po humbet ai.

Një kopje e veshjes u shit për 18,000 £ përmes ankandeve në mars 2011. Një përshkrim në faqen e internetit të shtëpisë së ankandeve thoshte:

Të nesërmen gazetat – në vend që të tregonin një Diana të dëshpëruar dhe të trishtuar – zbuluan nëpër faqet e tyre të para një pamje jashtëzakonisht të bukur. Njëgrua, në kulmin e saj dhe për të pritur me padurim gjithçka në të ardhmen.

Diana dhe Charles finalizuan ndarjen e tyre në vitin 1996, një vit para se princesha të vdiste në një aksident automobilistik në moshën 36-vjeçare. Pothuajse 30 vjet pasi Diana bëri histori në modë me fustanin Stambolian, ky moment mbetet një moment i dashur në kulturën pop.

Elizabeth Debicki, e cila portretizoi princeshën e ndjerë në sezonin 5 të “The Crown”, u shfaq duke veshur një kopje të fustanit për një episod gjatë një interviste të tetorit 2022 me ‘Entertainment Weekly’.

Ishte shumë domethënëse dhe mjaft e fuqishme, por gjithashtu provokoi diçka tek unë si aktore. Nuk mund ta shpjegoj vërtet. Është shumë e pabesueshme që një fustan të përfaqësonte një moment në histori, ose që jeta e këtij njeriu të përfaqësonte kaq shumë dhe të bëhej kaq ikonike. Pra, ajo ishte një ditë e madhe për mua!

Që kur Diana vërtetoi se një fustan i mrekullueshëm vlen sa një mijë fjalë, yje të tjerë kanë tërhequr vëmendjen me versionet e tyre të ‘fustanit hakmarrës’. Në mars 2023, ylli i “Vanderpump Rules” Ariana Madix tregoi barkun e saj me një fustan të kuq të prerë për ribashkimin e sezonit 10 të shfaqjes. Pamja mbresëlënëse erdhi disa javë pasi ajo mësoi se i dashuri i saj prej nëntë vitesh, Tom Sandoval, e kishte tradhtuar me aktoren Raquel Leviss. Dyshja u nda mes skandalit të tradhtisë.

Ariana, a është e sigurt të thuash se ke veshur një ‘fustan hakmarrjeje’ sot?” tha prezantuesi Andy Cohen përmes Story-t të tij në Instagram në prill 2023, ndërsa ngacmonte një vështrim të fshehtë të ribashkimit.

Madix u përgjigj:

Mendoj se sigurisht duket kështu, apo jo? … Unë mendoj se sytë e tij do të rrjedhin gjak.

Lexoni më poshtë për të parë fustanet më ikonike të hakmarrjes të të gjitha kohërave:

Princesha Diana

Diana e filloi gjithçka me fustanin e zi të shkurtër që veshi natën kur Charles pranoi në një dokumentar të ITV-së se ai e kishte tradhtuar. Sipas librit të Tina Brown të vitit 2007, “The Diana Chronicles”, Stambolian – i cili projektoi fustanin – tha se:

Princesha zgjodhi të mos luante skenën si Odette [nga Liqeni i Mjellmave], e pafajshme në të bardhë. Ajo ishte qartazi e zemëruar. Ajo e luante si Odile, me të zeza. Ajo kishte vënë manikyr me ngjyrë të kuqe të ndezur, gjë që nuk e kishim parë kurrë më parë. Ajo po thoshte: “Le të jemi të ligë sonte!”

Ariana Madix

Aktorja e njohur bëri shaka se Sandoval-it, ish-të dashurit të saj do t’i rridhte gjak nga sytë kur ai pa një paraqitje të shkurtër të fustanit të saj të prerë përpara në ribashkimin e sezonit 10 të “Pump Rules” në mars 2023.

Mariah Carey

Këngëtarja e “Always Be My Baby” tha gjatë një paraqitjeje në gusht 2022 në podcast-in “Archetypes” të Meghan Markle se ajo u ndje e “mbyllur” gjatë martesës me burrin e saj të parë Tommy Mottola.

Unë disi, e dini, i kisha mësuar rregullat dhe duhej t’i përmbahesha atyre.

Menjëherë pasi Carey dhe regjisori i albumit u ndanë në vitin 1997, këngëtarja e “We Belong Together” festoi lirinë e saj të re duke veshur një fustan të zi me dy pjesë që i tregonte barkun e saj në ‘MTV Video Music Awards’ të shtatorit. Ish-ët finalizuan ndarjen e tyre në 1998.

Olivia Wilde

Regjisorja e “Don’t Worry Darling” veshi një fustan Christian Dior me dantella të zeza dhe me rrip në mes në ndarjen e çmimeve ‘People’s Choice’ në dhjetor 2022 pas ndarjes së saj shumë të bujshme nga Harry Styles.

Jennifer Lopez

Edhe pse këngëtarja e “Jenny From the Block” që atëherë është rilidhur – dhe është martuar – me Ben Affleck, dyshja sapo e kishin ndërprerë fejesën e tyre të parë kur Lopez u kthye në ‘Golden Globes 2004’ me një fustan ngjyrë portokalli nga Michael Kors.

Gisele Bündchen

Supermodelja nuk u përmbajt për paraqitjen e saj të parë në tapetin e kuq pas finalizimit të divorcit nga Tom Brady në tetor 2022. Bündchen veshi një fustan ngjyrë ari vezullues ndërsa festonte 60-vjetorin e kompanisë së bizhuterive Vivara në dhjetor 2022.

Reese Witherspoon

Ylli i “Legally Blonde” dukej si një rreze dielli në ‘Golden Globes 2007’, e veshur me një fustan kokteji të verdhë nga Olivier Theyskens për Nina Ricci dhe taka të kuqe. Shfaqja në tapetin e kuq erdhi dy muaj pasi Witherspoon paraqiti kërkesën për divorc nga Ryan Phillippe. Ish-ët finalizuan ndarjen e tyre në tetor 2007.

Vanessa Hudgens

Aktorja e “High School Musical” mori pjesë në premierën e “Bad Boys for Life” në janar 2020, vetëm disa orë pasi u publikua lajmi se ajo dhe Austin Butler i kishin dhënë fund pas nëntë vitesh lidhje. Hudgens kishin veshur një fustan të bardhë të zbukuruar me pupla dhe diamant të rremë për këtë rast.

Emily Ratajkowski

Autorja e “My Body” tregoi dukshëm trupin e saj me një fustan si rrjetë peshku pothuajse të zhveshur në festën e 50-vjetorit të ‘W Magazine’ në tetor 2022, në daljen e saj të parë publike që nga njoftimi i ndarjes nga burri i saj prej më shumë se katër vitesh, Sebastian Bear-McClard.