Tech

Zbuloni se cilët iPhone do të kenë iOS 18!

Me iOS 18 afër, mund të pyesni nëse iPhone juaj do të jetë i pajtueshëm me sistemin operativ të ardhshëm të smartfonëve të Apple. Një informator duket se ka përgjigjen. Vitin e kaluar, kur u lëshua iOS 17, Apple hoqi mbështetjen për iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe iPhone X. Kompania ndaloi së ofruari përditësime për iPhone 6 dhe iPhone 7 një vit më parë. Pra, cilat modele nuk do të kualifikohen për iOS 18?

Apple mesa duket ka vendosur të nxjerrë iOS 18 në të gjitha modelet e iPhone që ishin të pajtueshme me iOS 17. Për të qenë më specifik, këto modele iPhone do të kenë iOS 18, sipas Nikias Molina.

1.iPhone XR
2.iPhone XS / XS Max
3.iPhone SE (gjenerata e dytë dhe e tretë)
4.Seria iPhone 11
5.Seria iPhone 12
6.Seria iPhone 13
7.Seria iPhone 14
8.Seria iPhone 15

Rikujtojmë se këtë vit, Apple mund të prezantojë një aplikacion të veçantë për fjalëkalime, të quajtur thjesht Passwords. Siç shkruan Mark Gurman, gazetar i Bloomberg, aplikacioni i ri do të jetë pjesë e iOS, iPadOS 18, si dhe macOS 15 dhe të gjitha këto sisteme operative duhet të debutojnë javën e ardhshme. Aplikacioni thuhet se do të funksionojë në krye të shërbimit iCloud Keychain dhe do të jetë në gjendje të krijojë dhe menaxhojë fjalëkalime.

Keychain, në një farë mënyre, është tashmë një “menaxher i fjalëkalimeve” në vetvete, por është ende “i fshehur” në cilësimet e Apple dhe aktivizohet vetëm kur ka një fushë në të cilën futet një fjalëkalim. Aplikacioni Passwords do t’i lejojë përdoruesit të organizojnë kredencialet sipas kategorive të ndryshme dhe gjithashtu do të jenë në gjendje të plotësojnë automatikisht fushat “login” dhe “password” nëse është e nevojshme.