Sport

Zelanda e Re bëhet kombi i parë pritës që do të eliminohet ndonjëherë nga faza grupore e Kupës së Botës për femra!

Zelanda e Re fitoi një rekord të padëshiruar duke u bërë kombi i parë pritës i eliminuar nga fazat e grupeve të Kupës së Botës për femra, pas barazimit 0-0 kundër Zvicrës të dielën. Me Norvegjinë që mundi Filipinet në ndeshjen tjetër të Grupit A, Football Ferns duhej të mposhtnin kundërshtarët e saj zviceranë për të siguruar një vend në 16-shen e fundit, por nuk ishte në gjendje të gjenin një përparim.

Përballë një turme të emocionuar në stadiumin Dunedin, Zelanda e Re luftoi për t’u përballur me një ndeshje të vështirë dhe nuk arriti të krijonte shumë raste në portë. Rezultatet të dielën nënkuptojnë se Zvicra kalon si fituese e grupit, me Norvegjinë që përparon si nënkampione përpara Zelandës së Re në diferencën e golave.

Ju rikujtojmë se, gjatë kësaj jave Filipinet mposhtën Zelandën e Re 1-0 për të fituar fitoren e parë ndonjëherë në Kupën e Botës për Femra të martën pas golit të minutës së 24-të të Sarina Bolden të lindur në Kaliforni. Goditja me kokë e Bolden në pjesën e parë ishte goli i parë i vendit në historinë e kompeticionit. Debutuesi i Kupës së Botës ishte në gjendje t’i rezistonte presionit të Zelandës së Re, duke përfshirë një zhytje vërtet të jashtëzakonshme nga McDaniel në kohën e shtuar në fund të lojës, për të fituar një fitore historike, duke ndezur skena festimesh ngazëllyese.