Film & Tv Love & Sex

10 filmat më të mirë romantikë të të gjitha kohërave!

Një film romantik është ai që na tërheq zemrat dhe na bën të ndjejmë dhe përjetojmë gjërat që do të donim të ishin në jetën tonë. Ndonjëherë ato na kujtojnë marrëdhëniet e mahnitshme që kemi pasur dhe na ndihmojnë të mbajmë pak më fort ato që kemi ende në jetën tonë. Falë përdoruesve në IMDb, është e lehtë të përcaktosh filmat që kryesojnë listën e filmave më romantikë të të gjitha kohërave që janë bërë ndonjëherë.

Këta filma të vlerësuar me çmime kanë secili një histori të mahnitshme për të treguar dhe e bëjnë këtë me hirin mjeshtëror që tregon se sa vërtet e mrekullueshme mund të jetë dashuria. Ata u kujtojnë shikuesve rëndësinë e të çmuarit e atyre që duam, pavarësisht se kush ose çfarë mund të jenë.

1.‘Amélie’ (2001)

Në një shfaqje kaq të bukur të dritave dhe ngjyrave, Amélie shpërtheu në zemrat tona në vitin 2001 dhe la një përshtypje kaq të qëndrueshme. Teksa ndjekim personazhin titullar, shohim dashurinë dhe zellin e saj për jetën, ndërsa ajo përpiqet të sjellë gëzim dhe lumturi për të gjithë ata që e rrethojnë.

Në fund të fundit, filmi është një komedi romantike emocionuese, pasi protagonistja punon për të bashkuar të tjerët dhe për t’u sjellë atyre dashurinë, ajo gjen të sajën. Udhëtimi i filmit me Amélie-n është kaq i bukur dhe një arsye e qartë pse ky film do të njihej si një nga romancat më të mëdha, është një vitrinë e dashurisë së bukur dhe vetëmohuese.

2.‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ (2004)

‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind” është një klasik i dashur që tregon se sa do të bëjmë për të gjetur dashurinë e jetës sonë. Kryesuesit në këtë film të luajtur me mjeshtëri nga Jim Carrey dhe Kate Winslet, është një slitë emocionale teksa shikojmë uljet dhe ngritjet e dashurisë së tyre teksa lulëzon, zbehet dhe rindizet në mënyrat më magjepsëse.

Është jashtëzakonisht e bukur të shikosh këtë udhëtim që ata bëjnë ndërsa përpiqen të gjejnë paqe, forcë dhe gëzim pavarësisht rrethanave të pakapërcyeshme. Një nga gjërat më të mëdha në lidhje me këtë film është se ai tregon se dashuria nuk është gjithmonë e përsosur dhe kjo është në rregull.

3.‘Your Name’ (2016)

Në këtë film ne shohim dy personazhet kryesore, një djalë dhe një vajzë të shkollës së mesme, të mësojnë të jetojnë jetën e njëri-tjetrit. Ky konfuzion i bukur përfundimisht çon në bashkimin e tyre në fund. Ajo që ka të ngjarë të jetë një nga tregimet më kreative dhe origjinale në historinë e kohëve të fundit, ky film e çon me të vërtetë idenë e dashurisë dhe romancës në një nivel krejtësisht të ri, pasi i lejon secilit të ecë në këpucët e të tjerëve, gjë që më pas i ndihmon ata të dinë dhe kuptojnë njëri-tjetrin aq më tepër.

4.‘City Lights’ (1931)

Në epokën e filmave pa zë, idetë dhe temat përçohen përmes veprimit, jo fjalës. Pra, që romanca të vinte përmes këtij filmi, duhej të përdorej një pjesë e madhe e gjuhës së trupit për të përcjellë dashurinë dhe vlerësimin. Fraza, ‘dashuri me shikim të parë’ nuk vlen vërtet për këtë, pasi roli kryesor i femrës është e verbër. Në atë që ka të ngjarë një nga performancat më të mëdha të Charlie Chaplin, City Lights shkëlqen si një histori dashurie që thyen të gjitha barrierat dhe përfundon me një buzëqeshje të vërtetë.

5.‘Modern Times’ (1936)

Charlie Chaplin nuk njihej domosdoshmërisht si një aktor romantik, por ka disa nga filmat e tij që i përkasin atij zhanri. Modern Times është një prej tyre. Në një film që përfshin një duzinë arrestimesh dhe arratisjesh dhe rrëqethje të tjera të çuditshme, ka një romancë bukuroshe të pafajshme të ndërthurur brenda. Filmi ndjek Tramp (personazhi më i njohur i Chaplin-it) teksa pushohet nga disa punë, burgoset, keqkuptohet,etj. Përfundimisht, ai takon një tjetër vagabonde të quajtur Ellen (Paulette Goddard) dhe pas disa takimeve të tjera të rastësishme, të dy shkojnë në të ardhmen e tyre së bashku.

6.‘Casablanca’ (1942)

Nëse vendosni të mos e shikoni kurrë këtë film, do të pendoheni. Ndoshta jo sot. Ndoshta jo nesër, por së shpejti dhe për pjesën tjetër të jetës. Humphrey Bogart ia tha këto fjalë (ose të paktën shumë të ngjashme) për Ingrid Bergman në filmin legjendar, Casablanca dhe vetëm ato fjalë, së bashku me tërësinë e mahnitshme të filmit, vazhdojnë të ndikojnë dhe frymëzojnë si kineastët dhe fansat sot.

Historia e dashurisë dhe trashëgimia e Casablanca-s i kanë qëndruar padyshim provës së kohës, pasi tetëdhjetë vjet më vonë, ajo ende qëndron si një film i mrekullueshëm. Kur u publikua, mori disa çmime, duke përfshirë regjisorin më të mirë dhe skenarin më të mirë. Është padyshim një film që ia vlen të shikohet dhe një histori dashurie që ia vlen të përqafohet me gjithë zemër.

7.‘Cinema Paradiso’ (1988)

Cinema Paradiso prek romancat që mbushin të gjithë shpirtrat tanë. Në këtë film të veçantë, romanca është ajo e filmit. Salvatore Di Vita (Jacques Perrin) është një regjisor i famshëm filmi dhe pasi mëson për vdekjen e një mentori të fëmijërisë, detyrohet të rishikojë vendin ku lindën pasionet e tij. Ndërsa shikon mbrapa në jetën e tij, ai zbulon se sa gëzim dhe dashuri ka zbuluar me filmin dhe kinemanë. Në fund të fundit, ai e kupton se filmi është dashuria e tij e madhe dhe kjo forcohet teksa shikon një mbështjellës të veçantë që mentori i tij kishte bërë vetëm për të, diçka që tregon pasionin e tij për filmin.

8.‘It’s a Wonderful Life’ (1946)

Në një divergjencë të vogël nga filmi tipik romantik, “It’s a Wonderful Life” merr një rrugë të tërthortë dhe në vend të një romance tipike, prek dashurinë për familjen dhe jetën. Ndërsa George Bailey (James Stewart) po mendon për vetëvrasje në prag të Krishtlindjeve, lutjet e familjes së tij arrijnë në parajsë dhe një engjëll vjen për ta shpëtuar.

Përmes kursit të Clarence (Henry Travers), engjëlli mbrojtës, duke i treguar atij se si do të kishte qenë jeta nëse George nuk do të kishte lindur kurrë, ai sheh se sa e pasur dhe e dashur është jeta e tij me të vërtetë dhe kërkon të kthehet në familjen e tij. Në fund të fundit, Xhorxhi e kupton se sa shumë dashuri ka në jetën e tij dhe se është e mrekullueshme dhe për të cilën ia vlen të jetohet.

9.‘Life Is Beautiful’ (1997)

Jo të gjitha historitë e dashurisë kanë një fund të lumtur, me sa duket. Ndërsa “Life Is Beautiful” është bërë me mjeshtëri, ajo tregon realitetin e dhimbshëm se jeta nuk është gjithmonë e përsosur dhe se jo të gjitha historitë e dashurisë përfundojnë me lumturi. Ky film tregon sakrificat që një prind bën që fëmija i tyre të ndiejë dashuri, gëzim dhe paqe. Pa dhënë asgjë, ky film është sa i bukur aq edhe i bezdisshëm. Ai përfaqëson vërtet më të mirën e njerëzimit, duke demonstruar gjithashtu disa nga më të këqijat e tij.

10.‘Forrest Gump’ (1994)

Të gjithë e dimë historinë e Forrest Gump. Ka qenë në krye të listave të panumërta që kur u publikua dhe për arsye të mirë. Është me të vërtetë një film i realizuar jashtëzakonisht mirë, i përsosur, madje mund të thonë disa. Historia e dashurisë në zemër të këtij filmi është vërtet prekëse dhe meriton çdo lavdërim dhe vlerësim.

Teksa ndjekim Forrest (Tom Hanks) nëpër udhëtimet e tij të shumta në jetë, e vetmja gjë që nuk ndryshon kurrë është dashuria e tij për nënën e tij dhe dashuria për vajzën e tij, Xheni (Robin Wright). Forrest kaloi nëpër ngjarjet më të tmerrshme zemërthyese, por dashuria e tij për ato dy gra të bukura nuk u shua kurrë. Ai ka një zemër të vërtetë të dashur!