Health & Beauty Lifestyle

6 arsye pse lëkura juaj mund të plaket më shpejt!

Ju mund të shpenzoni shumë para për hidratues të shtrenjtë dhe të ndiqni rreptësisht një rutinë të kujdesit të lëkurës, por ka disa veprime ditore në dukje të pafajshme që në fakt mund të sabotojnë të gjitha përpjekjet tuaja. Ndërsa disa nga këto zakone mund të mos jenë të lehta për t’u thyer, duke bërë këtë do të jetë padyshim një zgjedhje për të cilën lëkura juaj do t’ju falënderojë.

Edhe gjërat më të vogla kanë rëndësi kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj lëkurës. Ju njohim ndërkaq me disa zakone të përditshme që mund t’ju pengojnë të arrini një lëkurë të butë dhe rinore.

1. Jeni duke pirë shumë kafe të zier.

Shumë prej nesh nuk mund ta imagjinojnë një ditë pa një filxhan kafe të nxehtë, por kjo mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket më e vjetër. Për shkak se kafeja është një diuretik, ajo dehidraton pak trupin tuaj, gjë që nga ana tjetër ndikon në lëkurën tuaj, duke e bërë atë të duket e rrudhur.

2. I fërkoni sytë shpesh.

Fërkimi i syve mund t’ju japë lehtësim të përkohshëm pasi keni kaluar orë të tëra në tryezën tuaj, por ky zakon mund t’i bëjë sytë tuaj të kuqërremtë dhe të thajë lëkurën përreth tyre. Për shkak se lëkura nën sytë tuaj është shumë e hollë dhe delikate, fërkimi i saj mund të dëmtojë enët e gjakut nën sipërfaqen e saj, duke çuar në rrathë të errët.

3. Jeni duke fjetur me bark.

Ne të gjithë kemi pozicionet tona të preferuara të gjumit që ndihemi rehat por disa prej tyre në fakt mund të kontribuojnë në rrudha. Kur flini me bark, fytyra juaj shtyhet lart kundër jastëkut, duke bërë që lëkura juaj të formojë rrudha vertikale. Dhe duke qenë se kjo ndodh çdo natë, këto rrudha përforcohen vazhdimisht dhe mund të bëhen të përhershme.

4. Jeni duke përdorur make up si krem kundër diellit.

Edhe pse shumë produkte kozmetike përmbajnë SPF, ato ende nuk mund të zëvendësojnë një krem mbrojtës me cilësi të mirë. Rrezet e dëmshme UV janë përgjegjëse për 80% të shenjave të plakjes së lëkurës, duke përfshirë rrudhat dhe hiperpigmentimin. Përdorimi i kremit diellor në baza ditore është vërtetuar se ngadalëson në mënyrë efektive procesin e plakjes së lëkurës dhe e mban fytyrën tuaj pa rrudha për më gjatë.

5. Jeni duke përdorur sapunë.

Një sapun i lezetshëm mund të duket i bukur në banjën tuaj, por në fakt mund të jetë mjaft i ashpër për lëkurën tuaj. Sapunët në bar shpesh përmbajnë përbërës që prishin nivelet e pH të lëkurës tuaj, duke e bërë atë të humbasë vajrat e saj natyrale dhe duke e bërë atë të duket e thatë dhe e rrudhur. Në vend të përdorimit të sapunit, përdorni një pastrues me përbërës të butë, të krijuar posaçërisht për llojin tuaj të lëkurës.

6. Jeni duke lëpirë buzët.

Lëpirja e buzëve mund të ndihet përkohësisht qetësuese, por në planin afatgjatë, kjo do të bëjë që lëkura delikate e buzëve tuaja të plasaritet dhe të dehidrohet. Pështyma juaj përmban enzima që në fakt mund të thajnë buzët tuaja dhe të dëmtojnë pengesën e saj mbrojtëse ndërsa avullohet.