Design Fashion Travel

7 festa private që nuk duhen humbur në Mbretërinë e Bashkuar!

Nga kështjellat madhështore dhe pallatet e mrekullueshme deri te kabinat luksoze buzë liqenit dhe ishujt privatë piktoreskë, këto shtëpi të mrekullueshme janë perfekte për mbrëmjen tuaj dhe për fundjavën.

Kin House, Wiltshire

Një shtëpi feudali gjeorgjiane e restauruar në mënyrë të shkëlqyeshme në fshatin Wiltshire, Kin House u hap si një hapësirë ​​unike e ngjarjeve private në fillim të këtij viti, dhe megjithëse nuk është një hotel, ai përmban të gjitha komoditetet e një të tillë. E vendosur në mes të kopshteve me mure dhe pyjeve, interierët e bollshëm nga studioja britanike e dizajnit Barlow & Barlow rivalizojnë pamjet gjithëpërfshirëse, me 12 dhoma gjumi të dizajnuara bukur me banja me pllaka hyjnore, plus vaskat e veshura me pëlhurë me rrota që zënë në qendër skenën në disa prej tyre gjithashtu. Në katin e poshtëm, ka një dhomë ngrënieje intime, një dhomë madhështore vatra me tavane të harkuar dhe një oxhak të shekullit të 18-të, një Fitz Bar magjepsës në stilin Speeasy dhe disa zona në natyrë për afreskime, duke përfshirë një lëndinë të pyllëzuar. Ekziston gjithashtu një dhomë e zhveshjes e lyer me mermer dhe një hapësirë ​​e këndshme e berberëve ku mund të përgatiten mysafirët, plus Kilvert Hall, një hapësirë ​​e madhe për ngrënie dhe vallëzim.

Fermë në The Newt, Somerset

Në The Newt, të ftuarit mund të punësojnë për vete një pjesë të tërë të kësaj prone të mrekullueshme fshati. E vendosur në anën tjetër të pemishteve, ish-ferma e qumështit me nuancë mjalti ofron një mjedis mahnitës për një rast më të qetë dhe është vetëm gjysmë milje nga Hadspen House kryesore e hotelit, e cila mund të arrihet lehtësisht me biçikletë ose golf. buggy. Me 17 dhoma gjumi (secila e projektuar për të festuar dhe ngritur ndërtesat origjinale të fermave), një pishinë të mbyllur me xham, bar, kuzhinë të rehatshme dhe gjithë ditën, konsiderojeni këtë një parajsë bukolike private.

Henry’s Townhouse, Londër

Dikur në pronësi të vëllait të Jane Austen, Henry-t, nga i cili ka marrë emrin shtëpia e qytetit Regency, kjo strehë e sofistikuar e Mayfair-it i zhyt vizitorët në historinë e saj të shquar dhe në brendësitë e përpunuara. E mbushur me antike dhe artefakte intriguese, Henry’s Townhouse ofron një kuzhinë të bukur të stilit gjeorgjian për mëngjes dhe darkë, një zonë të rehatshme për orë kokteji, një tarracë intime në çati dhe dhomën e leximit të veshur me kadife të Jane Austen, e cila është ideale për t’u shplodhur me një libër në një moment të qetë.

Liqenet By Yoo, Cotswolds

Kjo pasuri e Cotswolds përmban një sërë shtëpish dhe apartamentesh bashkëkohore të stilit të kabinës që ftojnë pamjet atmosferike të liqenit përmes dritareve të mëdha dhe shpesh ofrojnë qasje të drejtpërdrejtë në ujë, të kompletuara me varka me vozitje dhe dërrasa me vozitje. Lakes By Yoo është veçanërisht e shkëlqyer për argëtim, me plazhin e vet privat, dhomën e lojërave dhe kinemanë, ndërsa Tardis ultra-modern ka një pishinë pafundësie për t’i bërë përshtypje mysafirëve.

Ishulli Osea, Essex

Ishujt privatë janë të paktë në Ishujt Britanikë, gjë që e bën ishullin Osea, që ndodhet në grykëderdhjen e Blackwater pranë Maldonit, edhe më magjik. I vendosur mes 550 hektarësh kopshtesh, pemishtesh dhe kënetash kripërash, ka një shumëllojshmëri vilash simpatike, plus një Manor House madhështore dhe Shtëpinë e Kapitenëve të stilit Hamptons (që flenë përkatësisht 20 dhe 22 të ftuar, të dyja me hapësira të gjera banimi dhe pamje nga lumi) për të zgjedhur. Por, për një ngjarje veçanërisht të madhe, i gjithë ishulli është marrë me qira private.

Rapsodi, Surrey

Një parajsë e artit dhe arkitekturës, Rhapsody është një mjedis i njohur për mbrojtjen e argëtimit dhe restaurimit rural. Mysafirët qëndrojnë në gjashtë dhoma gjumi të pajisura në mënyrë luksoze, por është 20 hektarë hapësirë ​​​​në natyrë ku prona me të vërtetë gjallërohet, shënon një pishinë të mrekullueshme të nxehtë, studio yoga dhe vaskë të zhytur, një dhomë leximi lundrues në pellgun e karavidheve, kopsht skulpturash, dhe një shtëpi me pishinë të stilit maroken me kuzhinën e vet dhe hapësirën e ngrënies jashtë afresk.

Kështjella Thirlestane, Skoci

Për një rast dramatik, shikoni të rezervoni Kështjellën Thirlestane të shekullit të 16-të, e cila është e mbushur me shkëlqim dhe e pasur me histori. I vendosur brenda Lauderdale Estate në Kufijtë Skocezë, të ftuarit mund të flenë në suitat e South Wing, të shoqërohen në dhomat madhështore të vizatimeve dhe të festojnë në dhomën e ngrënies të shtetit, të veshur me portrete, ndërsa ushqimet përgatiten në kuzhinën viktoriane të harkuar dhe çiftëzohen. me verëra me burim direkt nga bodrumi i kështjellës.