Celebrities Sport

Botërori i fundit për Cristiano Ronaldo-n?! Një histori suksesi pa ‘një fund të lumtur’…

Cristiano Ronaldo u largua me lot nga Kupa e Botës 2022 pasi shanset e tij për të fituar turneun për herë të parë në karrierën e tij u shpartalluan pasi skuadra e tij e Portugalisë humbi 1-0 nga Maroku në çerekfinale të shtunën. Ronaldo u pa duke u shoqëruar nga një anëtar i stafit nga fusha në stadiumin Al Thumama në dhomën e zhveshjes së ekipit të Portugalisë menjëherë pas humbjes, hera e parë që një ekip afrikan arrin në gjysmëfinalen e Kupës së Botës.

Është e mundshme paraqitja e fundit e Ronaldos në një Kupë Bote, teksa ai filloi raundin e 16-të dhe ndeshjet çerekfinale të Portugalisë si zëvendësues pasi u ul në stol nga trajneri i skuadrës Fernando Santos. Ronaldo u fut në lojë në fillim të pjesës së dytë të ndeshjes së së shtunës, por pa dobi pasi Portugalia u mund nga Luanët e Atlasit falë goditjes me kokë të Youssef En-Nesyrit në pjesën e parë.

Paraqitja e Ronaldos ishte e 196-ta e karrierës së tij në Portugali duke barazuar Bader Al-Mutawa të Kuvajtit për më shumë paraqitje në historinë e futbollit ndërkombëtar për meshkuj. Nëse do të jetë paraqitja e fundit e Ronaldos në një Kupë Botërore, ai me siguri ka lënë gjurmë në turne gjatë viteve.

Në 22 ndeshjet e tij në finale, Ronaldo shënoi tetë gola dhe më herët në turneun e këtij viti, 37-vjeçari u bë lojtari i parë për meshkuj që shënoi në pesë Kupa Botërore. Sidoqoftë, vendosja e tij në stol nga Santos dhe përfundimi i kontratës së tij të fundit nga Manchester United, i cili u njoftua menjëherë pas fillimit të Kupës së Botës, ndoshta errësoi kohën e Ronaldos në Katar 2022 në një turne ku ai shënoi vetëm një gol.