Fashion Lifestyle

Çojini veshjet sportive në një tjetër nivel me këto këshilla…

Të gjithë jemi të njohur me ato ditë kur thjesht nuk mund të përballesh me veshjen e asgjëje përveç streçeve apo tutave, por çfarë të bësh kur të duhet të dukesh më të tërhequr së bashku? Ka disa truke stilimi që do t’i shtojnë menjëherë shkëlqimin pantallonave, xhupit dhe atleteve tuaja, duke siguruar që nuk do të ndiheni të mërzitur me këto elemente sportive.

‘Athleisure’ ka qenë një element kryesor jashtë zyrës për vite me rradhë, por ishte pandemia që me të vërtetë e pa atë të përshpejtohej ndërsa kodet e veshjes u zbutën dhe, brenda natës, u bë një pjesë e tërë e dollapëve tanë që papritmas ia vlente të investonim. Këto janë artikuj që mund të kenë një bazë solide për garderobën tuaj të përditshme, jo vetëm e rezervuar për një klasë joga – dhe të tilla si Kendall Jenner dhe Hailey Bieber tregojnë se argëtimi në sport mund të ngrihet në shumë më tepër sesa kompleti i stërvitjes. Paralajmërim: një xhaketë e përshtatshme dhe një palë syze dielli janë miqtë tuaj më të mirë.

1. Streçe dhe lëkurë

Baza e veshjes suaj mund të jetë një çantë palestër e rehatshme dhe shumë e rastësishme, por nëse e bëni kontrast me artikujt më të zgjuar që zotëroni, pamja juaj bëhet menjëherë më luksoze dhe e konsideruar. Tre artikujt që do t’i ngrenë bukur një palë streçe janë si më poshtë: një xhaketë lëkure, e ndjekur nga një kapele e thjeshtë bejsbolli, si stili i qëndisur me logo të Balenciaga, dhe një çantë shpine e bukur lëkure. Ky vështrim është i këndshëm për të shkuar për drekë në mënyrën më të mirë të tij.

2. Xhaketa retro

Nëse drekë me streçe dhe kapele bejsbolli nuk është gjëja juaj, veshjet sportive të viteve ’70 ofrojnë një qasje elegante dhe stilistike për veshjen jashtë zyrës – dhe në vend të parë është një xhaketë stili retro, e cila duket pa mundim e lezetshme e veshur me të xhinse të zbehta dhe atlete. Bashkëpunimi i Sporty & Rich me Lacoste ka prodhuar një lojë sportive seriozisht aspiruese, me xhaketën e saj përpara me zinxhir duke u bërë shpejt një yll i vërtetë i pasarelave. Visheni me xhinse të gjata, me këmbë të gjera të Mother’s ‘The Ditcher’, plus disa atlete shumëngjyrëshe nga linja e stilistit britanik Wales Bonner me Adidas Originals. Përndryshe, kombinojeni me pantallonat sportive të përshtatshme nëse jeni të guximshëm.

3. Kombinoni një parka me fund + taka

Një mënyrë tjetër popullore për të ngritur kënaqësinë e sportit është të marrësh një parka utilitare, siç është versioni i zi i rëndë i Wardrobe.NYC, dhe të ndërrosh atletet me stileto të larta për t’i dhënë pamjes një ndjesi të shkëlqyer. Sandalet me rripa ‘Leva’ të Manolo Blahnik janë një kasafortë e përjetshme që duken të shkëlqyera të kombinuara me një fund xhins midi të errët – provoni stilin e shkëlqyeshëm, por super të lezetshëm të zbukuruar të JW Anderson, më pas plotësoni pamjen me syze dielli të mëdha. Truku këtu është të përqafoni kontraste të pamundura.

4. Përzierje në materiale

Një kapuç me pallto dhe xhinse mund të tingëllojnë si lloji i veshjes që do të vishnit për të kryer punët dhe pak më shumë, por nëse i zgjidhni me kujdes pjesët tuaja, kjo është pamja perfekte e fundjavës. Së pari, duhet t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së xhinseve. Për të bashkuar pamjen, zgjidhni një xhaketë sportive të bukur. Stili i tweed-it me krahë të gjatë  i Isabel Marant do t’i shtojë strukturë hoodie-ve të lezetshme dhe casual të Loewe.

5. Përdorni bizhuteri ari

Çelësi për të mbajtur një pamje luksoze është t’i kombinoni ato me syze dielli dhe shumë bizhuteri. Një palë vathë rrathë floriri bëjnë mrekulli për të kombinuar një paraqitje me bluzë me kapuç dhe xhinse, ndërsa një orë vezulluese, siç është ‘Panthère de Cartier’ e artë e Cartier, mund të jetë me të vërtetë e bukur. Nuancat retro me bazë ari nga ato si syzet Prada ose syzet Gucci janë një mënyrë e sigurt për t’i sjellë pak indiferencë veshjeve sportive.

6. Shtoni aksesorë

Kur jeni në dyshim, përqendroni të gjithë vëmendjen te aksesorët, pasi këto mund të jenë çelësi për të shtuar stilin në modë. Atletet me rrjetë ‘Cloudflow’ të On sjellin freski pastel në Lycra nga lart deri te këmbët, ndërsa atletet ‘Flow’ të stilit të viteve ’70 të Loewe janë një zgjedhje elegante për këdo që planifikon të vrapojë për në punë. Mos i neglizhoni as gjërat themelore, pasi një kapele bejsbolli (provoni Jacquemus ose Sporty & Rich) ose çorapet e bardha janë detaje të vogla që mund të transformojnë vërtet ndjenjën e përgjithshme të një veshjeje.