Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty

Disa nga gjërat që nuk duhet të bëni pasi digjeni nga dielli…

Ka shumë mënyra për të trajtuar lëkurën e djegur nga dielli, të tilla si vendosja e pastës së patates së papërpunuar ose pak mjaltë në fytyrën tuaj. Por disa veprime në dukje të pafajshme mund ta përkeqësojnë edhe më shumë djegien nga dielli. Siç rezulton, edhe ushqimet që hani ose rrobat që vishni mund të ndihmojnë që djegia juaj të shërohet ose ta bëjë atë të lëndohet edhe më shumë.

Ja se çfarë gabimesh duhet të shmangni nëse kaloni shumë kohë në diell:

1. Përdorimi i aloe verës me aditivë.

Megjithëse aloe vera mund të ndihmojë në qetësimin e skuqjes, duhet t’i kushtoni vëmendje llojit të xhelit të aloes që po aplikoni në lëkurën tuaj. Disa përbërës artificialë, të tillë si benzokaina ose lidokaina, mund të përkeqësojnë acarimin dhe të bëjnë që lëkura juaj të kruhet edhe më shumë. Dermatologët rekomandojnë përdorimin e hidratuesve të pastër të aloe-s për të trajtuar lëkurën e dëmtuar nga dielli.

2. Veshja e rrobave të ngushta.

Nuk ka dyshim se rrobat e ngushta mund të duken shkëlqyeshëm te ju, por padyshim që nuk është zgjedhja më e mirë nëse vuani nga një djegie nga dielli. Veshja e rrobave shtrënguese mbi lëkurën e djegur nga dielli nuk do ta lejojë atë të marrë frymë dhe të shërohet vetë.

3. Pirja e kafesë.

Djegiet nga dielli shpesh shkaktojnë dhimbje koke dhe ndërsa një filxhan kafe mund të duket sikur do ta bëjë këtë zhduket, në të vërtetë do t’ju bëjë të ndiheni më keq. Qëndrimi në diell për një kohë të gjatë bën që të dehidroheni, dhe pirja e ujit është thelbësore për të zëvendësuar lëngjet e humbura të trupit. Për shkak se kafeina është një diuretik, ajo ju bën të shkoni në banjë më shpesh dhe bën që trupi juaj të humbasë edhe më shumë lëngje dhe minerale thelbësore.

4. Mbulimi i lëkurës me kozmetikë.

Mund të jetë joshëse të mbuloni një djegie nga dielli me make up, por ashtu si veshjet e ngushta, nuk do ta lejojë lëkurën tuaj të marrë frymë. Nëse ju duhet patjetër të vendosni make up, sigurohuni që të përdorni furça të buta për ta aplikuar. Specialistët e kujdesit për lëkurën gjithashtu rekomandojnë të punoni me sfungjer të lagur, pasi ato janë më të butë për lëkurën.

 

5. Vendosja e kremit të gabuar të trupit.

Vendosja e kremit të trupit mund të ndihmojë në lagështimin e lëkurës së dëmtuar nga dielli, por sigurohuni që produkti që përdorni nuk është i bazuar në alkool. Alkooli ndihmon produktet të depërtojnë më thellë, por gjithashtu mund të heqë vajrat natyralë që lëkura juaj ka nevojë për të qëndruar e hidratuar.

6. Pirja e lëngut të portokallit.

Ndërsa pijet agrume janë të pasura me antioksidantë, ato gjithashtu mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj dritës. Ju nuk do të duhet të hiqni dorë nga pirja e lëngut të portokallit, thjesht sigurohuni që të aplikoni më shumë kremë dielli dhe të qëndroni larg rrezeve të diellit pasi keni pirë shumë prej tij.

7. Përdorimi i kremit hidratues SPF.

Ju mund të mendoni se një krem hidratues me SPF është pikërisht ajo që lëkura juaj kërkon pas një djegie nga dielli, por në të vërtetë nuk është mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit. Një studim ka treguar se shumica e njerëzve humbin zonat kryesore në fytyrë kur aplikojnë krem hidratues SPF.

Në muajt e verës, disa njerëz nuk mund të mos vërejnë disa gunga të bezdisshme të lëkurës në krahët dhe kofshët e tyre. Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës quhet ‘keratosis pilaris’ dhe shpesh përshkruhet si “lëkura e pulës” sepse pamja e saj na kujton një zog të sapo këputur.

Megjithëse është e padëmshme dhe nuk është ngjitëse, ‘lëkura e pulës’ mund të jetë mjaft e bezdisshme. Dhe nëse nuk trajtohet, mund të përkeqësohet me kalimin e kohës.