Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty

E keni vënë re që në muajt e verës lëkura juaj acarohet?! Ka disa shkaqe për këtë…

Në muajt e verës, disa njerëz nuk mund të mos vërejnë disa gunga të bezdisshme të lëkurës në krahët dhe kofshët e tyre. Kjo gjendje e zakonshme e lëkurës quhet ‘keratosis pilaris’ dhe shpesh përshkruhet si “lëkura e pulës” sepse pamja e saj na kujton një zog të sapo këputur.

Megjithëse është e padëmshme dhe nuk është ngjitëse, ‘lëkura e pulës’ mund të jetë mjaft e bezdisshme. Dhe nëse nuk trajtohet, mund të përkeqësohet me kalimin e kohës.

Zbuloni se cilat janë ato veprime të përditshme që mund të shkaktojnë këtë gjendje të pakëndshme të lekërusë dhe çfarë mund të bëjmë për t’i mbajtur ato nën kontrol:

1. Ju nuk po hani mjaftueshëm yndyrë.

Kur jeni duke u përpjekur të hiqni kilogramë të tepërt, gjëja e parë që shpesh dëshironi të hiqni nga dieta juaj është yndyra. Por në realitet, eliminimi i yndyrnave të shëndetshme mund të bëjë që të shtoni peshë dhe mund të përkeqësojë disa gjendje të lëkurës. Kur trupi juaj nuk po merr mjaftueshëm acide yndyrore thelbësore omega 3 dhe omega 6, mund të kontribuojë në inflamacion të lëkurës, duke i bërë ato gunga të bezdisshme më të dukshme.

Çfarë të bëni:

Provoni të hani më shumë ushqime që janë të pasura me acide yndyrore. Nutricionistët rekomandojnë përfshirjen e peshkut të egër (jo të fermës) dhe vezëve të rritura në kullota në dietën tuaj.

2. Po përdorni pastruese të ashpra të trupit.

Pastrimet e ashpra të trupit mund të përkeqësojnë gjendjen ekzistuese të lëkurës. Grimcat e përafërta në pastrime mund të irritojnë lëkurën, duke shkaktuar kruarje dhe acarim të saj.

Çfarë të bëni në vend të kësaj:

Në vend që të përdorni pastruese me grimca të mëdha, provoni të masazhoni butësisht lëkurën tuaj me një ndonjë sfungjer të butë.

3. Po bëni dush të nxehtë.

Edhe pse dushet e nxehta nuk do të shkaktojnë gunga në lëkurën tuaj, të qenit në ujë të nxehtë për një kohë të gjatë mund ta përkeqësojë gjendjen e saj. Dushi për një kohë të gjatë largon vajrat natyralë nga lëkura juaj, duke e lënë atë të thatë dhe të irrituar.

Çfarë të bëni në vend:

Bëni banja të shkurtra dhe të ngrohta dhe butësisht lyejeni lëkurën tuaj për të parandaluar acarimin e mëtejshëm. Dushi çdo ditë mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e simptomave.

4. Ju po konsumoni shumë qumësht.

Shumica prej nesh nuk mund ta imagjinojë një ditë pa një filxhan kafe me qumësht ose krem, por produktet e qumështit shpesh shkaktojnë ndjeshmëri ushqimore dhe mund të kontribuojnë në disa kushte të pakëndshme të lëkurës. Shumë njerëz zhvillojnë një intolerancë ndaj një proteine të gjetur në qumështore me kalimin e kohës, e cila mund të çojë në acarim të lëkurës dhe puçrra.

Çfarë të bëni në vend të kësaj:

Lajmi i mirë është se nuk do të duhet të eliminoni përgjithmonë produktet e qumështit nga dieta juaj për të luftuar ‘lëkurën e pulës’. Thjesht provoni t’i eleminoni për të paktën 6 javë për të parë nëse gjendja përmirësohet.

5. Jeni duke veshur rroba të ngushta.

Veshja e rrobave të papërshtatshme nuk është e mirë për shëndetin tuaj për shumë arsye, dhe ndër ndërlikimet e tjera, mund të përkeqësojë skuqjen e ‘lëkurës së pulës’. Rrobat e ngushta nuk e lënë lëkurën tuaj të marrë frymë dhe mund të shkaktojë fërkime që çojnë në acarim të mëtejshëm të lëkurës.

Çfarë të bëni në vend të kësaj: Merrni parasysh të vishni rrobat më të lirshme të bëra nga pëlhura miqësore me lëkurën, të tilla si pambuku organik.