Fashion Lifestyle

E dini se çfarë thotë palltoja juaj për ju?

Sa ftohtë është? Le ta themi kështu: ne jemi në gardërobë, njerëz. Dhe ne vetëm shpresojmë që, përpara se të dilni në dimrin e egër, keni arritur të rrëmbeni një pallto gjatë daljes. Pallto e madhe është gjithashtu një shpenzim i madh. Është artikulli i veshjes që duhet t’i drejtoheni jo vetëm për muajt e ardhshëm, por edhe për dimrat e ardhshëm. E gjithë kjo do të thotë që ju duhet ta zgjidhni atë siç duhet. Mendoni se palltoja perfekte është një fantazi e pastër? Më poshtë ka pesë lloje të veshjeve që do të keni mundësi t’i shikoni kur shumë njerëz t’i kenë veshur.

01.
Të ketë këtë zotërues

Sikur çdo ditë të mund të ishte një ditë veshjeje. Kjo ndoshta nuk ishte ajo që e motivoi George Finch, kimisti australian i kthyer në alpinist, i cili ndërtoi veshje të sipërme nga pëlhura e balonave dhe eiderdown për përpjekjen e tij në 1922 në Everest. Por, sigurisht, ndonjëherë vetëm largimi nga shtëpia mund të kërkojë po aq përpjekje sa të ngjitesh në Tre majat. Xhaketa e poshtme tani është e kudondodhur edhe në mjediset më të urbanizuara dhe me arsye të mirë. E lehtë, e izoluar mirë dhe një simbol i kulturës së rrugës që nga skenat e hip-hop-it të viteve 1990, ajo është bërë palltoja e preferuar. Edhe pse, duhet ta pyesni veten këtë: a nuk do të preferonit të qëndronit në shtrat?

02.
 Sith edgelord

Sido që të jetë, ky tip nuk është për t’u hedhur poshtë, gjëja e vogël është në kundërshtim të drejtpërdrejtë me protokollin e veshjeve. Palltoja e tij është më pak një artikull veshjeje, më shumë një artikull i rregullores bashkiake të Megacity, të cilën ai është këtu për ta mbrojtur pikërisht me këtë lloj palltoje. Sigurisht me rrobat e tij ushtarake të veshura dhe pajisje metalike serioze, ai është ose një fashionista tepër i zbukuruar ose oficer i zbatimit të penalitetit për nënsektorin Coruscant. A mendon ai se është mbi kodin e veshjes? Në të vërtetë ai është kodi i veshjes.

03.
Mbështjellësi i stilit të lirë

Në një kohë ose në një tjetër, të gjithë jemi ndjerë sikur nuk kemi një gjë të vetme për të veshur. Në ekstremin tjetër është ky djalë, i cili vesh gjithçka që zotëron, menjëherë. Shtresa bazë, kontrolloni. Triko, kontrollo. Këmishë e sipërme, kontroll. Xhaketë dhe pardesy? Shënoni, shënoni, shënoni. Kapelë, shall dhe doreza, të gjitha të pranishme dhe korrekte. A është shumë triko? Çorape të brendshme të holla të veshura me çorape leshi më të trasha. I papërshkueshëm nga uji, në rast se bie shi. Dhe mos harroni pantallonat me vija leshi. “Para se të dilni nga shtëpia, shikoni në pasqyrë dhe hiqni një aksesor,” tha gjoja Coco Chanel. Ndërkohë, njeriu ynë, me topin e tij të krijuar tashmë nga rrobat, mezi dallon pasqyrën.

04.
Hej, nderi i madh

Mendoni se ky plak duket i mirë për moshën e tij? Pastaj një zhveshje e kapelës në veshjen e tij të sipërme, e cila ka shumë mundësi të jetë edhe më e vjetër. Kur bëhet fjalë për pjesët e investimeve, portofoli i tij është i larmishëm dhe ai është i gatshëm për një kohë të gjatë. Palltoja e tij është me origjinë të patëmetë; ajo u ndërtua që të zgjasë dhe pa dyshim do t’i zgjasë atij. Nuk ka rregullime të shpejta në gardërobën e tij, megjithëse ka disa arna, magjepsje dhe riparime. Ai i ka faturat diku, së bashku me shkopinj të grirë dhe karamele që duhet të jenë të datës së karbonit dhe jo të konsumohen. Era më e zbehtë e garazheve të mykur duhet të zbehet në erë, por stili i mirë nuk del kurrë nga moda. Apo është një orë e prishur është e saktë dy herë në ditë? Në xhep ka edhe disa pjesë rezervë për këtë.

05.
Shihemi më vonë i ftohti

Nëse bota është vërtet në zjarr, atëherë të paktën një njeri është i veshur për të. Terminologjia “ngrohja globale” është hedhur poshtë në favor të “ndryshimit klimatik”, i cili shkon më tej për të shpjeguar modelet e paparashikueshme të motit që rrjedhin nga temperatura në rritje e planetit tonë. Megjithatë, një siguri është se, pavarësisht se çfarë kushtesh atmosferike të frikshme po na drejtohen, ky djalë do të mbajë ende rrobe në fund të nëntorit. Edhe pse, pavarësisht pantallonave të shkurtra të palestrës, ai nuk duket se po vrapon askund. Kriza energjetike? Çfarë krize energjitike? Ai ka më shumë gjasa të telefonojë nënën e tij sesa të rregullojë termostatin e tij. Ai mund të kërkojë një pulovër në janar. Sa i përket palltos, në mënyrë që ai të “ndiejë vërtet përfitimin e saj”, ai po qëndron, ndoshta deri në ferr – këtë ferr? – ka ngrirë.