Bota

Fotot e krijuara nga Inteligjenca Artificiale që tregojnë Donald Trump duke u arrestuar bëjnë xhiron e rrjetit!

Disa foto që tregojnë ish-presidentin Donald Trump duke u arrestuar nga forcat e rendit të qytetit të Nju Jorkut po bëjnë xhiron e rrjetit. Shumë kanë besuar se janë të vërteta, por imazhet janë të edituara dhe Trump nuk është arrestuar. Personi që krijoi shumë nga imazhet që qarkullonin në mediat sociale konfirmoi se ato ishin prodhuar duke përdorur Midjourney, një gjenerues i inteligjencës artificiale tekst-në-imazh, dhe së pari u postuan si parodi.

Ndërsa prokurorët e Nju Jorkut përfundojnë hetimin e tyre nëse Trump është përfshirë në një skemë të paligjshme të parave të heshtura që përfshin një aktore pornografike, përdoruesit e mediave sociale shpërndanë imazhe të krijuara nga AI që përshkruanin arrestimin e tij. Imazhet e edituara tregojnë atë që duket sikur oficerët e Departamentit të Policisë së Nju Jorkut e frenojnë Trumpin ndërsa ai bën rezistencë dhe një imazh madje përshkruan Trump duke ikur nga oficerët.

Postimet false paraqesin disa imazhe të krijuara nga Eliot Higgins, themelues dhe drejtor krijues i kolektivit investigativ Bellingcat. Higgins ndau imazhet në Twitter, por vuri në dukje se ato ishin krijuar duke përdorur Midjourney, një mjet që përdor AI gjeneruese për të krijuar imazhe nga një mesazh i thjeshtë teksti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOP ALBANIA RADIO (@topalbania_radio)

Ish-presidenti i amerikan, Donald Trump ka thënë se pret të arrestohet nga prokurori i Manhatanit për akuza lidhur me një hetim për një pagesë prej 130,000 dollarësh dhënë aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels në vitin 2016. Për vite me radhë, prokurorët e Manhatanit kanë bërë hetime lidhur me një pagesë nga ish-Presidenti Donald Trump për një aktore filmash pornografikë. Zoti Trump ka thënë se pret të arrestohet të martën. Ai u bëri thirrje përkrahësve të tij të protestojnë.