Bota Celebrities Showbiz

Gjithçka që duhet të dimë për avokaten e Johnny Depp që tashmë është kthyer në VIP kudo në internet!

Miliona shikues anembanë globit janë kuriozë për të parë betejën ligjore midis yjeve të Hollywood-it, Johnny Depp dhe Amber Heard dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë në qendër të vëmendjes. Bëhet fjalë për avokaten e aktorit Depp, Camille Vasquez.

Avokatja e re nga Kalifornia ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve mes gjyqit për shpifje që klienti i saj ka ngritur kundër ish-bashkëshortes së tij. Vasquez, 37 vjeçe, është bërë një yll, duke fituar fansa për stilin e saj të mprehtë ligjor.

Një video dy minutëshe e zonjës Vasquez duke ndërprerë në mënyrë të përsëritur avokatin e zonjës Heard për të “kundërshtuar” -një term ligjor i përdorur për të paraqitur një protestë zyrtare në gjykatë  ka grumbulluar mbi 27 milionë shikime në TikTok në vetëm pak ditë.

Klipi viral madje ka shkaktuar parodi nëpër mediat sociale, në të cilat përdoruesit “kundërshtojnë” miqtë dhe familjen e tyre në bisedë. Së bashku, videot e TikTok duke përdorur hashtagun #CamilleVasquez kanë grumbulluar qindra miliona shikime.

 

E lindur në San Francisko nga prindër kubanë dhe kolumbianë, Vasquez është diplomuar në vitin 2006 në Universitetin e Kalifornisë Jugore dhe në vitin 2010 u diplomua në Shkollën Juridike Jugperëndimore në Los Anxhelos.

Për katër vitet e fundit, ajo ka qenë bashkëpunëtore në Brown Rudnick, firma ligjore e profilit të lartë e kontraktuar nga Johnny Depp për ta përfaqësuar atë në rastin e tij të shpifjes prej 50 milionë dollarësh (40 milionë £) kundër Heard. Ajo është një nga nëntë avokatet e firmës së përfshirë në gjyq. Në vitin 2021, ajo u emërua një nga avokatet e revistës më të mirë të avokatit “One to Watch”.

Ajo është e specializuar në çështjet gjyqësore dhe arbitrazhin, me fokus në përfaqësimin e paditësve në rastet e shpifjes siç po bën për Depp. Sidoqoftë, për mbështetësit e saj të sapogjetur, Vasquez është ndoshta më e njohur për kundërshtimet e saj të shumta dhe për një sërë shkëmbimesh të tensionuara me Heard. Gjatë dy ditëve të marrjes në pyetje Vasquez u përpoq të hidhte dyshime mbi rrëfimin e Heard për martesën e saj të trazuar me Depp, me shpresën se juristët do të shihnin mospërputhje në pretendimet e saj.

Momente të tjera të paharrueshme gjyqësore kanë përfshirë Vasquez dhe marrjen në pyetje të Heard për fatin e 7 milion dollarëve të premtuara më parë për bamirësi. Avokatja gjithashtu e ka akuzuar atë për modifikim të fotove të saj me mavijosje. Mbrojtja e zjarrtë e Vasquez ndaj Depp e ka bërë atë një temë diskutimi brenda lëvizjes #MeToo kundër abuzimit dhe ngacmimit seksual.

Disa kritikë e kanë akuzuar atë se nuk i beson pretendimet e Heard ose për diskreditimin e pretendimeve të saj për abuzim. Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse popullariteti i Vasquez në mesin e mbështetësve të Depp do të përkthehet në sukses në sallën e gjyqit.