Travel

Guida që duhet të keni parasysh para se të vizitoni Marsejën!

Paris? Non merci. Kur bëhet fjalë për arratisjet franceze, Marseja duhet të jetë i vetmi metropol në horizontin tuaj. Dikur konsiderohej i shtypur dhe i rrezikshëm, këto vitet e fundit qyteti është metamorfozuar, duke u bërë destinacioni du choix për udhëtarin e zgjuar. E vendosur në brigjet e thepisura të la Côte Bleue, Marseja është një qytet port krenar dhe ia detyron kulturën e saj të pasur emigrantëve nga Greqia, Korsika dhe Afrika e Veriut, të cilët historikisht kanë krijuar një shtëpi këtu. Nëse jeni duke kërkuar për bulevardet e bukura dhe lokalet e mëdha, atëherë shikoni larg. Marseja është një qytet pa pretendime të tilla, duke lëvizur në ritmin e tij të veçantë.

Ku të qëndroni

Tuba Club

I renditur rregullisht në mesin e pikave më të nxehta në Marsejë (megjithëse ndodhet teknikisht në periferi të qytetit në Les Goudes), klubi i plazhit dhe hoteli butik Tuba tërheq një turmë elegante ndërkombëtare, plus pak banorë të parisienëve. Këtë verë, është e freskët nga një zgjerim i rinovimit, me tre suita të reja të mëdha, të frymëzuara nga retro, plus një hapësirë ndenjeje me plan të hapur, të pajisur me divane Ligne Roset dhe një bar koktej me pasqyrë. Dhomat ultra të rregulluara janë të mbushura me gjetje detare të rinovuara dhe të ndërtuara në dimensione të stilit të kabinës – megjithëse me secilën prej tyre që premton një pamje nga deti, ka të ngjarë të josheni jashtë për të ndenjur në shezlongët e verdhë të famshëm në Instagram. Për drekë, drejtohuni në kapjen e ditës të peshkatarit vendas dhe sigurohuni që të kaloni nëpër redaktimin e bukur të suvenireve përpara se të shprehni lamtumirën.

Pavilion Southway

“Qëndrim i pazakontë” është mënyra se si mund ta kategorizoni Pavilion Southway, një maison d’art e vendosur prapa nga një bulevard i ngarkuar në periferi të Mazargues. Ajo u themelua nga kuratorja dhe artistja znj. Emmanuelle Luciani, e cila e ktheu shtëpinë e gjyshit të saj të shekullit të 19-të në një galeri dhe hapësirë ekspozite, me dy dhoma gjumi të rezervuara lart. Atmosfera është Charleston-takon z. David Lynch, me jorgan Arte Povera dhe afreske pastel nga njëra anë, dhe skulpturë neo-gotike dhe të bukura nga ana tjetër. Ndërsa komoditeti i një hoteli nuk është forteja e Pavilion Southway, faktori i risive ia vlen. Edhe nëse vendosni për një vizitë fluturuese (ndoshta pas një udhëtimi në La Cité Radieuse), sigurohuni që të vini për fotot.

Les Bords de Mer

Për komoditete luksoze, por të thjeshta, drejtohuni te hoteli elegant Les Bords de Mer. Pjesë e koleksionit Domaines de Fontenille, por ende një butik në ndjesi, është vendosur në një copëz absolute të një ndërtese që është vendosur në buzë të detit të gdhendur në shkëmb dhe vetëm pesë minuta shëtitje nga Plage des Catalans. Hapësira mund të jetë e pakët këtu, por nuk është më pak e qetë për të, falë ambienteve të brendshme të ajrosura dhe të zbardhura që lahen nga rrezet e diellit dhe pamjeve të pamposhtura të ujërave blu kristal. Më pas është banja e Susanne Kaufman e vendosur në bodrum. Ndërkohë, restoranti i tij po aq tërheqës, i cili feston pjatat e detit me një kthesë delikate aziatike, ia vlen të ndaleni edhe nëse nuk jeni duke qëndruar.

Le Moulin

Qyteti i dytë i Francës, dikur i keqtrajtuar, është një aktivitet i vazhdueshëm. Por dilni një orë në veri dhe do të gjeni prehje në ajrin paqësor provansal të Lourmarin (dikur shtëpia e zotit Albert Camus). Përveç kështjellës së shekullit të 15-të dhe tregut të zhurmshëm, lavdia kurorëzuese e fshatit Luberon është hoteli Le Moulin, një ish-mulli që është rinovuar me dashuri nga arkitektët Jaune dhe është i drejtuar nga staf jashtëzakonisht miqësor. Asnjë detaj nuk anashkalohet, këtu: prisni libra nga autorë vendas në dhomat e gjumit, tualetin Grown Alchemist në banjat me pllaka terrakote dhe një dyqan tërheqës fshati ku mund të shkoni për një sanduiç të shijshëm. Ejani në darkë, vendosuni në restorantin e manastirit për pjata me oktapod të pjekur në skarë, presh të gatuar dhe ganache me çokollatë.

Ku të hani

La Mercerie

“Ushqim i thjeshtë, por i përgatitur mirë, i stilit italian dhe mesdhetar”, është mënyra se si shefi i kuzhinës, zoti Harry Cummins, e përshkruan kuzhinën në La Mercerie, restoranti i tij kryesor në një magazinë të vjetër në distriktin komercial Noailles. Votuar si “sophistroquet” më e mirë nga Le Fooding në 2019-ën, pjatat sezonale të restorantit, të orientuara nga përbërësit, nuk janë vetëm të shijshme dhe të freskëta, por edhe intriguese estetike – të kompozuara me pikturën e një natyrë të qetë holandeze. Brendësia e restorantit përfshin një kuzhinë të hapur nga e cila Cummins mund të shihet duke gatuar shumicën e ditëve. Prapa skenës, menuja e verërave është konceptuar nga somelierja zonja Laura Vidal, me fokus në të gjitha gjërat natyrore dhe lokale.

Onasis

Sinqerisht, do të ishte kriminale të largoheshe nga Marseja pa ngrënë një darkë të përzemërt me ushqim deti. Dhe ndërsa sigurisht nuk ka mungesë të pikave të shkëlqyera për ta bërë këtë, Onassis-i i fshehur (i pagëzuar kështu në nderim të bashkëshortit të dytë të zonjës Jackie Kennedy, në një rrugë të quajtur pas saj të parë) është shumë i mahnitur nga vendasit që dinë të zgjedhin. Orari i hapjes është i kufizuar, edhe sipas standardeve franceze, por siguroni një nga një grusht tavolinash të enjten, të premten ose të shtunën në mbrëmje dhe do të trajtoheni me një sërë pjatash inovative me peshk nga kuzhinieri z. Joffrey Bohaer në ambientet e brendshme të Cote d’Azur. Dhe nuk ka nevojë të zgjidhni këtu – menyja e shijimit me pesë pjata do t’ju çojë në një udhëtim nëpër Med me kënaqësi të tilla si goca deti me komposto kivi, rizoto me biskota karavidhe dhe molusqe me një përbërje kumquat.

AM nga Alexandre Mazzia / Michel par AM

Gourmanët në mbarë botën udhëtojnë për në Marsejë vetëm për të ngrënë në AM par Alexandre Mazzia, një nga vetëm pak restorantet me tre yje të Michelin në rajon (edhe pse kjo shifër me siguri do të fillojë të rritet). Në meny? Gatimet e ndikuara globale dhe të ndërlikuara që shfrytëzojnë prodhimin vendas të Provences, të gjitha ndërsa i nënshtrohen viteve të fëmijërisë së Mazzia-s në Kongo me një treshe të “tymit, erëzave dhe djegëseve”. Çuditërisht, do t’ju duhet një pasuri e madhe nga ana juaj për të vendosur një tryezë – lista e pritjes pritet të jetë e gjatë – por edhe ata që nuk janë aq me fat mund të provojnë shijet e tij të lavdëruara në mënyrë kritike. Një shëtitje e shkurtër nëpër rrugë, kuzhinierët nga restoranti marrin me radhë për të përgatitur remiks të kuzhinës së lartë për hot dog-të dhe krokë nga kamioni ushqimor Michel par AM, i cili do të shfaqet në Lojërat Olimpike të Parisit.

Caterine

E udhëhequr nga kuzhinierja zonja Marie Dijon dhe pa staf shërbyes (për të ulur kostot), Caterine funksionon si një mensë: porosisni vaktin tuaj në komptoir dhe prisni disa çaste që të mbërrijë në një tabaka argjendi. Menuja, e cila ndryshon çdo javë, bazohet në prodhime lokale me burime të qëndrueshme. Ai luhatet nga klasikët bistro si tartari i biftekut dhe fileto d’agneau deri te perimet, peshku dhe ushqimet e detit. Tarraca e madhe me gjethe e Caterine në pjesën e pasme është vendi i përsosur për t’i shpëtuar nxehtësisë për disa orë. Vetëm mos harroni të ktheni tabakanë tuaj gjatë daljes.

Sarment

Sarment i dhimbshëm nuk do të ishte krejtësisht i pavend në ato si Hackney ose Brooklyn: mendoni të ndani pjata, të brendshme të papërfunduara qëllimisht dhe një kolonë zanore bashkëkohore. Por ai nuk ndihet aspak pretencioz ose pa vend falë ambientit të tij të ngrohtë e tërheqës, me llambat me ndriçim të ulët dhe një kamarier të ri jashtëzakonisht karizmatik. Një gjë që nuk do të gjeni në Sarment: menutë. Në vend të kësaj, një dërrasë me pjatat e ditës do të ngrihet para jush, ku mund të zgjidhni nga gjoksi i derrit hoisin të shoqëruar me asparagus dhe lëng mishi dhe kunguj të purpurtë me taleggio. Shoqërojeni secilën me një verë natyrale të rekomanduar nga kamarierët e mirëinformuar, më pas përfundoni me një gotë pasti freskuese.

Ku të shkoni për të pirë një gotë

Livingston

Vendi i zhurmshëm i verërave portokalli Livingston është një produkt i ekipit që qëndron pas restorantit luksoz La Mercerie. Që do të thotë, megjithëse mund të ketë marrë lavdërimin “bar à delices” nga Le Fooding në 2022 (vetëm muaj pas hapjes), nuk mund të bëni më mirë sesa të shkoni këtu për një darkë me pjata të vogla, gjithashtu, me mirësjellje të kuzhinieri të lindur në Marsejë, z. Valentin Raffali. Por mënjanë kroketat e derrit dhe pizetat nduja, është lista tërësisht shteruese e zgjedhjeve biodinamike dhe organike të Livingston që e bën atë destinacionin që duhet vizituar për këdo që e pëlqen verën e tyre pak më të dheut (shënim: Livingston vlerësohet me nisjen e trendit në qytet). Dhe edhe nëse nuk jeni shumë njohës, sigurohuni që të rezervoni një vizitë vetëm për të thithur atmosferën elektrike.

Apotek

Baret e koktejve janë të panumërta në Marsejë, por kjo nuk e bën më pak të çmuar Apotek në rrugën Consolat. Vërtetë ndaj atmosferës modeste të qytetit, është një vend më i qetë se sa pikë e nxehtë për t’u parë, me klientët besnikë që pinë duhan nën çadrat e padiskutueshme jeshile të ndezur. Sa për vetë pijet, është një menu koncize, por eklektike që evoluon me stinët – pranvera dhe vera sjellin me vete një Cynar spritz të mbushur me eukalipt dhe një krijim kafe-mezkal, për të përmendur disa. Dhe nëse jeni për një opsion jo-alkoolik, të jeni të sigurt që mocktailet e tyre po aq të konsideruara më shumë sesa të mbajnë të tyren.

Ku të pini kafe

Deep

Ndërsa ulja në tarracë është diçka si një formë arti në Francë, snobët e kafesë mund të zbulojnë se mallrat nuk janë gjithmonë të zhveshura. E vendosur pranë portit Vieux të Marsejës, kafeneja dhe pjekja e specializuar Deep do të jenë një oaz për çdo udhëtar që dëshiron kafen e tyre të përditshme të bardhë, amerikane ose filtri. Themeluar nga z. Tony Collins, i cili la karrierën si producent muzikor në Nju Jork për t’u trajnuar si barista, Deep shet një koleksion të mirëkuruar revistash të pavarura përtej kafesë dhe tortës. Ndërkohë, vendndodhja e saj e dytë në Marsejë ndodhet në një kioskë gazetash të pashfrytëzuar në lagjen e 5-të, me tavolina të pozicionuara në mënyrë të përshtatshme për njerëzit që shikojnë.

Café Coogee

Café Coogee e paprekur mban emrin e vendit të plazhit australian pikërisht poshtë Bondi dhe ndihet si një pjesë e vogël e Sydney-t në Marsejë. Shumë larg kafeneve borgjeze për të cilat janë të famshme qytetet franceze, ky vend është i mbushur me bimë të bukura dhe mobilje prej druri të rikuperuara, me një biçikletë të varur nga tavani. Pronarët janë një dyshe vëlla-motër: Yoann është barist i jashtëzakonshme, ndërsa motra Anais mbikëqyr të gjithë ushqimin. Përtej kifleve të shkëlqyera të bëra në shtëpi dhe të bardhave të nivelit të lartë, drejtohuni për një degëz me burrata dhe tost me domate.

Pétrin Couchette

Shefi dhe restoranti Harry Cummins u frymëzua nga furrat e bukës në Londër si E5, kur Pétrin Couchette, një “boulangerie, café de spécialité et sandwicherie”, u hap në vendin fqinj me La Mercerie vitin e kaluar. Tarraca me 50 mbulesa në Cours Saint Louis do të fillojë të ofrojë një menu paradreke më vonë këtë verë.

Ku të shkoni

Ensemble

Me emrin që përkthehet si “së bashku”, Ensemble është dyqani fizik dhe hapësira e ekspozitës së shtëpisë botuese dhe studios së dizajnit grafik Loose Joints. Themeluar nga çifti anglo-francez z. Lewis Chaplin dhe znj. Sarah Chaplin Espenon, të cilët janë të specializuar në fotografinë bashkëkohore, librat në shitje (si të tyre ashtu edhe të tjerët) janë të lezetshëm dhe të çuditshëm, me fokus tematik në antropologji – mbani një sy për Këndi i letërsisë me temë Marsejë. Dyqani, i cili ndodhet në një rrugë të qetë prapa Portit Vieux, përmban mobilje nga z. Dirk van der Kooij dhe njësi modulare të ekranit nga projektuesi industrial CP-RV. Këto janë zhvendosur mënjanë për të lënë vend për bisedime, shfaqje filmash, ekspozita dhe ngjarje.

La Friche De La Belle De Mai

La Friche de la Belle de Mai u themelua në vitin 1992 si një projekt rigjenerimi urban në vendin e një ish-fabrike cigaresh në një lagje të klasës punëtore të qytetit. La Friche që do të thotë “djerrinë”, nuk është asgjë tjetër veçse – një kompleks kulturor me seli 70 organizata dhe 400 rezidenca artistësh. Edhe pse jashtë shtegut të zakonshëm turistik, La Friche është ende i popullarizuar në mesin e vizitorëve, me ekspozita arti dhe hapësira koncertesh, si dhe një park skatepark dhe treg fermerësh të hënën midis atraksioneve. Në verë, tarraca e çatisë prej 8000 m2 përdoret për pikniqe si dhe për koncerte. Një kinema në ajër të hapur funksionon të dielave.

MuCEM

Kur Marseja u caktua si Kryeqyteti i Kulturës në vitin 2013, një nga shtesat e reja më domethënëse të qytetit ishte Musée des Civilizations de l’Europe et de la Méditerranée (MuCEM). I vendosur në hyrje të Portit të Vjetër, muzeu është i vendosur në një strukturë si grilë që i ngjan formave oqeanike dhe minerale përtej. Brenda, ekspozitat e MuCEM, të përhershme dhe të përkohshme, histori, art dhe jetë të përtejme të kulturave mesdhetare – nga migrimi dhe amësia rome te futbolli dhe grafiti. Muzeu fton gjithashtu artistë ndërkombëtarë të vendosin ekspozita që krijojnë lidhje me territorin mesdhetar. Artistët e mëparshëm kanë përfshirë zotërinjtë Ai Weiwei dhe Jeff Koons.

Cité Radieuse

E projektuar nga Le Corbusier, La Cité Radieuse është një nga monumentet më të rëndësishme arkitekturore të Francës. E ndërtuar në përgjigje të krizës së strehimit të pasluftës, ajo debutoi vizionin shumë me ndikim të Le Corbusier për bllokun modern të apartamenteve, i njohur gjithashtu si Unité d’Habitation. Me ngjyrat e tij në mes të gjithë betonit brutalist, La Cité Radieuse është sa sublime aq edhe avangarde dhe i dha arkitektit reputacionin si “le fada” (i çmenduri). I mbrojtur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, turnetë rreth La Cité Radieuse u lejojnë vizitorëve të përjetojnë siç duhet ambientet e saj të mbushura me dritë dhe sot çatia – me pamje panoramike të qytetit – funksionon si një hapësirë arti në ajër të hapur.