Bota Celebrities Film & Tv

Ish-presidenti Barack Obama merr çmimin Emmy për rrëfimin në dokumentarin e Netflix!

Ish-presidenti Barack Obama fitoi çmimin Emmy për rrëfimin e tij të serialit dokumentar të Netflix, “Our Great National Parks”. Kompania e produksionit të Obama, “Higher Ground”, është pas serialit me pesë pjesë në parqet kombëtare në mbarë botën. Emmy bashkohet me dy çmimet Grammy të Obamas, duke e vënë atë në gjysmë të rrugës për t’u bërë një ‘Egot’ – dikush me një çmim Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.

Ai bëhet presidenti i dytë amerikan në histori që fiton një Emmy. Seriali Netflix shfaq bukurinë natyrore që përfshin pesë kontinente dhe përmban vendndodhje duke përfshirë Patagoninë Kiliane dhe Indonezinë. Pretendentë të tjerë në kategorinë për narratorin më të mirë përfshinin David Attenborough, Lupita Nyong’o dhe Kareem Abdul-Jabbar. Pas largimit nga detyra në vitin 2017, ish-presidenti dhe gruaja e tij Michelle krijuan “Higher Ground”, duke arritur një marrëveshje me Netflix që thuhet se vlente dhjetëra milionë dollarë.

Obama fitoi çmimet Grammy për versionet audio të kujtimeve të tij “The Audacity of Hope” dhe “Dreams from My Father”. I vetmi president tjetër që fitoi një Emmy ishte Dwight Eisenhower, i cili fitoi një çmim nderi në 1956 për t’u bërë presidenti i parë që drejtoi një konferencë shtypi televizive. Vetëm 17 persona kanë fituar statusin ‘Egot’ deri më sot, duke përfshirë Mel Brooks, Whoopie Goldberg, Audrey Hepburn dhe Jenifer Hudson.