Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Ja vlen t’i vizitoni për bukuritë përrallore që kanë! Ju prezantojmë me 15 vendet më të mira në Europë!

Europa mund të jetë një nga kontinentet më të vegjël, por atë që i mungon në madhësi, ajo e kompenson në peizazhe mahnitëse, të larmishme. Nga parqet kombëtare deri tek plazhet me rërë të bardhë, ne kemi përmbledhur më të bukurit në Europë. Njihuni me to:

1. ARKIPELAGU LA MADDALENA, SARDINIA

I rrethuar nga Sardenja në ngushticën Bonifacio, arkipelagu i paprishur Maddalena është i mbuluar nga disa nga ujërat më të pastër në Mesdhe. Ju do të keni nevojë për një varkë për të hipur përreth dhe për të zbuluar disa nga plazhet më të mira në Evropë: Spastrimi i rërës së pacenuar të Spiaggia Rosa ka një nuancë rozë eterike…

2. “THE COTSWOLDS”, UK

Pavarësisht nëse jeni duke vizituar për disa orë ose disa ditë, është e lehtë të bini nën magjinë e Cotswolds, një pjesë shumë e bukur e Mbretërisë së Bashkuar që shtrihet në gjashtë qarqe dhe më shumë se 800 kilometra katrorë. Një ngatërresë e arkitekturës, fshatra me kuti xhevahiri, qytete të tregut artistik, kodra dhe lugina të fundosura, është Britania Bukolike në të mirën e saj. Peizazhi këtu është bërë për shëtitje të gjata dhe pijet në lokale komode, të ndezura nga zjarri, si dhe ka pafund hotele.

3. BURANO, ITALI

Asnjë qytet evropian nuk është më magjepsës se Venecia, një vorbull bukurie, historie, arkitekture dhe kulture superlative. Por kur turmat e çmendura bëhen shumë, drejtohuni nëpër lagunën e mjegullt për të parë anën e saj më autentike dhe po aq të bukur. Burano, një xhep paqeje dhe një trazirë shtëpish të pikturuar në çdo ngjyrë të ylberit, është shtëpia e vetëm 3,000 banorëve. Ejani të vëzhgoni dyqanet artizanale dhe festën e famshme të rajonit me ushqimet më të freskëta të detit që shërbehen në restorantet anës kanalit.

4. LISSE, HOLANDË

Çdo vit nga mesi i marsit deri në mes të majit, fshatrat përreth Amsterdamit shpërthejnë në një zjarr teknikolor për të shënuar ardhjen e sezonit të tulipanëve. Deri tani vendi më i madh dhe më i mirë për ta parë është Keukenhof, një nga kopshtet më të mëdha të luleve në botë. Në vend të kësaj, merrni me qira një biçikletë dhe pedaloni nëpër fushat që rrethojnë qytetin e bukur të Lisse, 30 minuta jashtë kryeqytetit. Në pranverë, miliona tulipanë dhe zymbyl shfaqen këtu,ndërsa përsëri në qytet, pothuajse çdo park, shesh dhe kanal është zbukuruar me lulë të bukura.

5. LUGINA DOURO, PORTUGALI

Ekziston një arsye pse Luginës Douro të Portugalisë iu dha statusi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s në 2001: jo vetëm që është një nga rajonet më të vjetra të verës në botë, por është një nga më spektakolaret gjithashtu. Me pjesët e tij të vreshtave me tarraca që rrëzohen në kodrat e thepisura, kuintat fshatare dhe kantinat e verës të djegura nga dielli të vendosura mbi buzë të lumit Douro, ky peizazh i paprishur është i sigurt se do të bëjë përshtypje. Ka një mori vendesh të zgjuara për të qëndruar këtu, por nëse nuk keni kohë është një udhëtim i lehtë ditor.

6. KAMARGA, FRANCË

Ka diçka surreale në bukurinë e Kamarga-s, një cep mitik i Francës jug-perëndimore, ku dy pirunët e lumit Rhône konvergojnë për të takuar Mesdheun. Një shtrirje e banesave të kripura me ngjyrë rozë, këneta të mbushura me ujë dhe plazhe me rërë të bardhë, peizazhi është shumë larg nga shkëlqimi i Côte d’Azur aty pranë. Eksploroni shkretëtirën madhështore. Camargue është e famshme gjithashtu për tufat e flamingove.

 

7. SHËN PETERSBURG, RUSI

E themeluar nga Pjetri i Madh në fillim të shekullit të 18-të, Shën Petersburg është qyteti më i pasur evropian. I dizenjuar si një “dritare drejt Evropës”, ajo ka erëra të bulevardeve të mëdha të Parisit, rrjetin ujor të kanaleve të Venecias dhe arkitekturën perandorake të Romës. Është në pjesën më hipnotizuese në kulmin e verës kur dielli refuzon të perëndojë, por edhe romantikisht në dimër kur lumi i fuqishëm Neva ngrin dhe i gjithë metropoli shndërrohet në një parajsë të mbuluar me borë.

 

 8. KAPADOKIA, TURQI

Të përzier nga hiri vullkanik me vlerë miliona vjet, banorët e saj më të hershëm shfrytëzuan topografinë e pazakontë për të krijuar një rrjet nëntokësor të shtëpive të huallit dhe strehimeve fetare. Sot, është një valë hotelesh shpellash dhe kanione dhe lugina të listuara nga Trashëgimia Botërore e UNESCO-s. Ejani të mahniteni me afresket e përpunuara në kishat e gdhendura në shkëmb; eksploroni qytetet e lashta nëntokësore dhe provoni verën vendase: pavarësisht nga pamja e rajonit, e ngjashme me hënën, është vendi kryesor i vreshtave dhe prodhimi i verës në shpatet pjellore të gjelbra e cila ka qenë një traditë me shekuj.

9. AMALFI, ITALI

Nuk është për t’u habitur që ky qytet me shumë fshatra me ngjyra pastel tërheq miliona turistë çdo vit. I mbuluar me gjire të vegjël, rrugica dhe hotele të mrekullueshëm, është padyshim xhevahiri bregdetar i Italisë. Në sezonin e verës, turmat në Positano dhe Amalfi mund të bëhen shtypëse, kështu që drejtohuni përgjatë rrugës nga gremina me nyje të bardha drejt pikave më të thella të radarit si Praiano dhe Minori. Këtu, do të gjeni restorantet e thjeshtë dhe të njëjtat pamje të bregut me aromë limoni.

10. ISHUJT LOFOTEN, NORVEGJI

Vetëm 125 milje nga Rrethi Arktik, Ishujt Lofoten duhet të jenë një nga arkipelagët më të largët të Evropës. Të ankoruara në brigjet veriperëndimore të Norvegjisë, çdo përpjekje për të arritur këtu sjell një shpërblim të pasur. Ka pak shpërqendrim nga jeta moderne; vetëm dele që kullosin në plazhe të braktisura dhe fshatra të gëzuar të peshkatarëve të balancuar në daljet piktoreske. Në verë, ejani të ndiqni diellin e mesnatës; në dimër, ka një shans të mirë për të parë një dritë të pakapshme të Dritave Veriore.

11. “THE ISLE OF SKYE”, SKOCI

Skocia mund të pretendojë për qindra ishuj madhështorë, por është Ishulli i Skye, më i madhi nga Hebridet e Brendshme që përfshin të gjitha pjesët më të mira të këtij vendi magjepsës. Me kilometra vijë bregdetare të valëzuar, kafene ngjyrë kafe të çelët, është plot dramë natyrore dhe një yll i vërtetë kinematografik (Steven Spielberg dhe Ridley Scott kanë të dy filmat e xhiruar këtu). Dhe pavarësisht nga madhësia e tij relative, ka shumë vende ku nuk ka gjasa të kalosh, përveç një tufë drerash të kuq ose bagëti me gëzof të Malësisë. Shkoni për një not në një nga pishinat e zanave të famshme të ishullit, para se të kapni perëndimin e diellit në Plakun e Storr-it që të mahnit.

12. KLIFAT E MOHERIT, IRLANDË

Një mrekulli e vërtetë gjeologjike, Shkëmbinjtë e Moherit janë një nga monumentet natyrore më mbresëlënëse të Irlandës. E formuar rreth 300 milionë vjet më parë, kjo shtrirje dramatike e vijës bregdetare është e vendosur pikërisht në kufirin perëndimor të Evropës, duke u shpalosur për pesë kilometra përgjatë rrugës së Atlantikut të egër. Nëse jeni një vëzhgues i zogjve të etur, paketoni dylbitë tuaja. Në një ditë të mirë, do të jeni në gjendje të dalloni më shumë se 20 lloje të ndryshme të zogjve mbrojtura që fluturojnë sipër.

13. PARKU KOMBËTAR CALANQUES, FRANCË

Pranë fshatit të vogël të peshkimit Cassis shtrihet një nga zonat më të mrekullueshme të bregdetit Mesdhetar të Francës, një grup i pakursyer dhe i mrekullueshëm i hyrjeve sekrete të mbrojtura nga Parku Kombëtar Calanques. Arritja në këto gjire të vogla të bukura është gjysma e kënaqësisë; për të arritur rrëshqitjet më të mira të ujit bruz, është një përleshje përgjatë shtigjeve të ngushta dhe mbi shkëmbinjtë dramatikë të mbuluar me shkopinj (do të keni nevojë për këpucë të përshtatshme për ecje). E preferuara jonë është Calanque d’En-Vau-futuni me kajak para se të vendosni peshqirin tuaj në gjirin e lavdishëm me guralecë.

14. PARKU KOMBËTAR I LIQENEVE TË PLITVICËS, KROACI

Kur shumica e njerëzve e imagjinojnë Kroacinë, ata mendojnë për ishujt e saj të pafund dhe bregun e zhytur në ujë. Megjithatë është në brendësi, rreth dy orë në jug të Zagrebit, ku do të gjeni një nga shfaqjet më të mira të bukurisë natyrore të vendit. I rrethuar nga flora dhe fauna e pabesueshme dhe kodrat e dendura të pyjeve, Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës është një hapësirë e madhe e ujërave të pastër nga xhinët dhe ujëvara me shkumë, kanione të thella dhe shpella të fshehura, të rrethuara nga formacionet kolosale shkëmbore. Për të mbrojtur ekosistemin e brishtë, noti është i ndaluar këtu. Në vend të kësaj, vishni çizmet tuaja të ecjes dhe dilni përgjatë njërës prej shtatë shtigjeve që ecin përgjatë bregdetit.

15. LIQENI I BLEDIT, SLLOVENI

Me ujin e tij smerald dhe kishën e pamundur madhështore nga një ishull i vogël i pyllëzuar, Liqeni Bled ka një ndjenjë të veçantë përrallore. I mbërthyer nga majat me dëborë të Alpeve Julian, Kalaja e Bled, e zhytur në histori, ia vlen të ngjitet për pamjet direkt nga një kartolinë. Pavarësisht nga pamja, uji këtu është çuditërisht i ngrohtë.