Celebrities Magazine Showbiz

Ke Huy Quan thotë se fjalimi i Oscars ishte një shans për të falënderuar publikisht prindërit e tij refugjatë!

Pas fitores së tij të madhe në Oscars të dielën, Ke Huy Quan i “Everything Everywhere All at Once” u kthye në ditët e tij të hershme si një refugjat që po largohej nga Vietnami – një udhëtim që përfundimisht do ta vendoste atë në një rrugë drejt historisë së Hollivudit. Duke folur me Variety një ditë pas ceremonisë, Quan, i cili mori çmimin për aktorin më të mirë dytësor, tregoi se si familja e tij iku pas Luftës së Vietnamit. Quan tha se në atë kohë, ai nuk e kuptonte pse prindërit e tij e konsideruan të nevojshme të largoheshin.

Unë isha një fëmijë normal në Vietnam dhe krejt papritur, prindërit e mi vendosën të iknin. Ishte në mes të natës. Babai im dhe pesë nga vëllezërit e motrat e mia të tjerë u arratisën me një varkë. Arritëm në Hong Kong dhe papritmas isha në një kamp refugjatësh i rrethuar me roje dhe oficerë policie.

Quan, i cili është vetëm aziati i dytë që fiton në kategorinë e tij Oscar, shpjegoi se familja e tij qëndroi në kampin e refugjatëve për një vit përpara se të merrte azil politik dhe të shkonte në SHBA. Në intervistën e tij në Variety, ai shpjegoi se kishte dashur të falënderonte familjen e tij për vendimin e tyre për t’u larguar për disa kohë. Fjalimi i tij i pranimit në Oscar ishte priza e përsosur.

Unë u rrita në një familje ku ne thjesht nuk i ndajmë emocionet tona me njëri-tjetrin. Mbrëmë doja ta bëja këtë publikisht. Doja që bota të dinte se sa do të thoshte prindërit e mi për mua. Për ta bërë këtë në skenën më të madhe, ndihej e mrekullueshme. Siç do ta kishte fati, katër vjet më vonë, gjeta një punë në ‘Indiana Jones’ që më ndryshoi jetën. Dhe disi përfundova këtu në skenën më të madhe të Hollywood-it. Ata thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma. Nuk mund ta besoj se po më ndodh mua. Kjo është ëndrra amerikane.

Për Quan-in, çmimet Oscar përfunduan një sezon çmimesh jashtëzakonisht të suksesshme për portretizimin e tij të vlerësuar nga kritika të Waymond Wang, një bashkëshort i dashuruar që ndihmon në shpëtimin e multiversit ndërsa përpiqet të mbajë së bashku martesën dhe familjen e tij të dështuar. Më parë ai fitoi performancën e jashtëzakonshme nga një aktor mashkull në një rol dytësor në Çmimet Screen Actors Guild, duke u bërë i pari aziatik që fitoi në këtë kategori. Më herët gjatë vitit, ai mori çmimin për aktorin më të mirë dytësor në Golden Globes, Critics Choice Awards dhe Gotham Awards, ndër të tjera. Më poshtë mund të shihni këtë intervistë të aktorit me Vanity Fair: