Fashion

Marka e Lizzo-s Yitty prezanton veshjet e brendshme për të gjitha gratë, personat trans dhe me gjini të ndryshme!

Nuk është sekret që Lizzo është një avokate e pasionuar e dashurisë për veten. Krahas muzikës së saj që rrit vetbesimin, e cila përfshin këngët “Good as Hell”, “2 Be Loved (Am I Ready)” dhe fituese e çmimit Grammy “About Damn Time”, këngëtarja lançoi markën e veshjeve të formës Yitty në 2022 me qëllim duke ndihmuar gratë e të gjitha llojeve të trupit të ndjehen mirë me veten e tyre. Të enjten, përpara Ditës Ndërkombëtare të Dukshmërisë së Transgjinorëve, marka njoftoi se do të ofrojë për herë të parë veshje formash që konfirmojnë gjininë.

I titulluar “Your Skin”, koleksioni përmban veshje të brendshme që kanë qenë dy vjet në përgatitje, sipas një njoftimi të postuar në faqen e Instagramit të markës. Këto veshje, të cilat shpesh përdoren nga persona trans ose me gjini të ndryshme, janë krijuar për të lejuar një kontur dukshëm të sheshtë në zonën e gjoksit ose të bigës. Modelja jo-binare Shaheem Anderson, e cila shfaqet në fushatën “Your Skin”, në Instagram u shpreh:

Unë mund të flas vetëm nga përvojat e mia, por shpesh ndihem e humbur në trupin tim. Gjithmonë kam kërkuar veshje për të shprehur se kush jam përbrenda, por ka ende disa sfida me silueta specifike. Sa e lezetshme që më në fund një markë e zakonshme si Yitty do të shesë. Është një gjë të përfshihesh në një fushatë, por të përfshihesh në një fushatë që potencialisht mund të bëjë një ndryshim në jetën e dikujt dhe të pohojë se si ndihen nga brenda do të thotë bota.

Koleksioni “Your Skin”, pjesa tjetër e të cilit ende nuk është zbuluar, do të vihet në dispozicion në fund të verës 2023, tha marka, e cila gjithashtu shtoi në një njoftim për shtyp:

Yitty beson në vetë-dashurinë radikale për njerëzit e të gjitha identiteteve gjinore, duke përfshirë komunitetet trans, jobinare, gjinore dhe jokonformuese gjinore, të cilat janë nënshërbyer në mënyrë kronike. Është misioni i Yitty të vazhdojë t’u shërbejë të gjitha organeve, prandaj këto stile thelbësore do të jenë gjithmonë të disponueshme në Yitty.

Lizzo lançoi markën e saj në partneritet me Fabletics në prill 2022, pasi ajo kishte folur për përvojën e saj të dhimbshme kur u rrit duke veshur rroba formash të pakëndshme. Këngëtarja e kthyer në sipërmarrëse e modës është zotuar të ofrojë veshje të saj gjithëpërfshirëse në një gamë të gjerë madhësish, nga XS në 6X.

Kam parë video të panumërta të njerëzve që krijojnë rrobat e tyre për të mbështjellë ose mbështjellë trupin e tyre në mënyrë që trupi i tyre të ndjehet vërtet si i tyri. Kam dëgjuar njerëz që flasin për praninë e tyre se duan të jenë të lëngshëm në mënyrën se si duan të paraqesin trupin e tyre në varësi të disponimit ose stilit të veshjes. Dhe unë doja të ndihmoja. Sepse ne e bëjmë këtë për ju.