Fashion Lifestyle

Një këmishë me mëngë të shkurtra mund të bëjë diferencën këtë verë!

Vera më në fund ka ardhur. Dielli ka dalë dhe moti është më i ngrohtë. Megjithatë, pas të gjitha gëzimeve e stinës, si të vishemi për temperaturat në rritje mbetet një nga dilemat e mëdha. Mund të jetë e vështirë për të vendosur dy presionet konkurruese: si të qëndroni të freskët dhe rehat duke arritur gjithashtu të dukeni mirë. Dhe këtu hyn në lojë këmisha me mëngë të shkurtra.

Një këmishë me mëngë të shkurtra është një pjesë kryesore e gardërobës dhe e gjithanshme dhe një artikull thelbësor ndërsa temperaturat fillojnë të nxehen. Mund të funksionojë po aq mirë e veshur mbi një palë pantallona të shkurtra në rrugën e kthimit nga plazhi po aq sa mund të funksionojë kur është më e kopsitur dhe zyrtare. Nga vetë natyra e saj, një këmishë me mëngë të shkurtra është më sportive, por kjo është pikërisht ajo që dëshironi për ditët dhe netët e nxehta të verës në vijim.

Në të kaluarën, këmishat me mëngë të shkurtra kanë pasur një reputacion të keq por tani janë kthyer në një trend. Ka një milion variacione të ndryshme dhe një milion mënyra për t’i veshur ato, secila me meritat e veta. Disa janë më formale ndërsa të tjerat më ‘casual’. Me këtë në mendje, ne kemi mbledhur pesë modele këmishash me mëngë të shkurtra që duhet t’i shtoni gardërobës suaj përpara verës së ardhshme.

01. Këmisha me dantella

Ka arsye të qarta që këmishat me mëngë të shkurtra janë më të përshtatshme në verë – mëngët e shkurtra, si fillim. Këmishat me dantella kanë ekzistuar për një kohë të gjatë, por aktualisht janë në qendër të vëmendjes për përzierjen e tyre të modelit dhe funksionit. Pa dyshim, veshja e një këmishë dantelle ose gjysmë të tejdukshme mund të jetë shumë e guximshme për disa, por për të tjerët është mundësia e përsosur për të bërë një deklaratë mode duke qëndruar të freskët dhe rehat në muajt e nxehtë.

Megjithatë, një këmishë me dantella ka të bëjë më shumë sesa thjesht t’ju mbajë larg vapës. Modeli i ndërlikuar i këtyre këmishave, si ai i paraqitur më poshtë, është një detaj që bie në sy më vete. Këtu, ajo është stiluar me pantallona të zeza dhe një çantë të zezë supi, të cilat të dyja mbajnë fokusin tek stili juaj.

02. Këmisha me stampa shumëngjyrëshe

Nëse ka pasur një periudhë të vitit për të përqafuar ngjyrën, printet dhe modelin, sigurisht që është vera. Hiqni mënjanë veshjet tuaja të zeza dhe mbështetuni në veshjet tuaja të ndritshme dhe të guximshme për pamjen tuaj verore. Nëse jeni mësuar të visheni njëngjyrëshe, mund të jetë e vështirë ta shihni veten duke veshur diçka me ngjyra më të ndezura se normalja (si vjollca dhe portokallia). Por ka një mënyrë për ta bërë atë siç duhet.

Kur stiloni një këmishë me printe me ngjyra, këshilla më e mirë është ta ktheni atë në pikën kryesore të veshjes tuaj. Pra, provoni ta kombinoni me një palë pantallona më klasike – ja ku hyn në lojë stili juaj njëngjyrësh – dhe relativisht pak aksesorë, duke lejuar që qendra e vëmendjes të qëndrojë tek ju dhe tek pjesa e ngjyrave.

03. Këmisha e qëndisur

Kjo këmishë e qëndisur është një shembull i përsosur i mënyrës sesi veshjet për meshkuj kanë përqafuar trashëgiminë dhe zanatin e qëndisjes gjatë viteve të fundit. Siç tregon këmisha e paraqitur këtu, këto detaje të vogla mund të ndihmojnë për të kthyer diçka si një këmishë e thjeshtë e bardhë me mëngë të shkurtra në diçka krejtësisht më stil.

Detaje të tilla – qoftë kjo linjë zigzag kuq e zi, apo qëndisja më e ndërlikuar, e dallojnë këmishën tuaj nga të tjerat. Detajet e frymëzuara nga veprat artizanale i japin një nivel tjetër interesi veshjes suaj, shpesh duke shtuar diçka që shumica e njerëzve nuk do të jenë në gjendje ta kuptojnë.

04. Këmisha e stilit ‘punk’

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për ngjyrën, përshtatjen apo stilin, ka shumë mënyra për të veshur një këmishë me mëngë të shkurtra në mënyrën tuaj. Kjo frymë ‘punk’ mund të shihet në atë të mëposhtme, e cila përzien një gamë ngjyrash të kundërta – kuadratet jeshile dhe portokalli mund të mos jenë për të gjithë – me veshjet e punës të detajuara në formën e dy xhepave me zinxhir në gjoks. Ndoshta detaji më interesant, megjithatë, është përshtatja. Kjo këmishë vjen me një formë si kuti dhe pak të shkurtër, që do të thotë se është aq larg nga një këmishë e mërzitshme zyre, sa nuk bëhet më.

05. Këmisha e thurur

Pavarësisht nëse ato janë të thjeshta apo me ngjyra të ndezura, pothuajse të gjitha këmishat e lartpërmendura janë bërë nga ato materiale që shpesh i lidhim me këmishat klasike. Megjithatë, nuk duhet të jetë kështu. Ndërsa është një stil krejtësisht i ndryshëm i këmishës me mëngë të shkurtra, një këmishë e thurur me grep është një artikull klasik, që arrin të qëndrojë diku midis një këmishe standarde dhe një këmishë të ripunuar në një triko. Ndërsa kjo mund të duket më e përshtatshme për ditët më të ftohta, funksionon po aq mirë edhe në verë. Në këtë shembull, ngjyra krem ​​e këmishës është shoqërimi i përsosur i tonit bardh e zi të veshjes.