Bota Celebrities Music Showbiz

Një Oscar, një Golden Globe dhe Grammys që në moshën 20-vjeçare/Artistja e njohur sapo ka hyrë në histori!

Billie Eilish dhe vëllai i saj Finneas O’Connell u shpallën fitues të çmimit Oscar për Këngën më të Mirë Origjinale “No Time To Die” të filmit po me të njëjtin titull. Ky ishte nominimi dhe fitorja e tyre e parë për Oscar. Ellish është personi më i ri dhe artistja më e re që ka fituar një “Oscar”, “Grammy” dhe “Golden Globe”.

Eilish është gjithashtu personi i parë i lindur në shekullin 21 që fiton një çmim Academy. Dyshja vëlla dhe motër fitues të çmimit e filluan fjalimin e tyre të pranimit me Eilish duke thënë:

Kjo është kaq e pabesueshme sa mund të bërtas.

Ndërkohë Finneas, 24 vjeç, foli për familjen e tyre, duke thënë:

Ne duam të falënderojmë prindërit tanë, të cilët kanë qenë gjithmonë frymëzuesit tanë më të mëdhenj dhe heronjtë tanë, dhe ne ju duam si prindër dhe ju duam si njerëz të vërtetë.

Me këtë çmim, Eilish është tashmë artistja më e re që ka fituar tre çmime për të njëjtën këngë. Këtë sezon çmimesh, ajo mori një Emmy, një Grammy dhe një Golden Globe. Këngëtarja u bë gjithashtu fituesja e parë e Oscarit që lindi në vitet 2000.

Eilish dhe Finneas mundën Lin-Manuel Miranda, (i nominuar për “Dos Oruguitas” të Encantos) i cili do të kishte arritur statusin EGOT nëse do të fitonte. Dyshja performuan gjithashtu këngën “No Time To Die” në Oscar përpara se të merrnin çmimin, shoqëruar me instrumenta muzikorë.
Fitorja e Eilish për këngën vjen dy vjet pas debutimit të saj në shkurt 2020. Eilish dhe vëllai i saj u afruan nga producentja e James Bond Barbara Broccoli për të shkruar këngën me temë për filmin Bond me të njëjtin emër në 2019.