Celebrities Film & Tv Magazine

Oscars 2023/ Shpallen aktorja dhe aktori më i mirë për këtë vit!

Sonte, në Teatrin Dolby në Los Anxhelos, Kaliforni, nis ceremonia e 95-të e çmimeve Oscar. Ceremonia e mbushur me yje të kësaj mbremje, duke nderuar performancat më të mira të vitit në film, po drejtohet nga komediani Jimmy Kimmel, hera e tretë që merr rolin pritës. Kryesues të nominimeve këtë vit janë filmat e zhurmshëm si Elvis, Tár, Everywhere Everywhere All at Once dhe The Fabelmans (të cilët janë të gjithë për filmin më të mirë). Cate Blanchett, Ana de Armas, Andrea Riseborough, Michelle Williams dhe Michelle Yeoh janë në garë për aktoren më të mirë. Austin Butler, Colin Farrell, Brendan Fraser, Paul Mescal dhe Bill Nighy janë kandidatët për aktorin më të mirë.

Gjatë një karriere që përfshin katër dekada, Michelle Yeoh ka çarmatosur audiencën me aftësitë e saj fizike si një artiste luftarake dhe talentin e saj emocionues si aktore. Ndërsa ajo u bë një ikonë ndërkombëtare 23 vjet më parë, falë çmimit Oscar të Ang Lee “Crouching Tiger, Hidden Dragon”, vetëm në vitin e kaluar “Everything Everywhere All at Once” ajo fitoi njohjen nga Akademia me Oscar-in e saj të parë. Ajo sapo ka fituar çmimin e saj Oscar në kategorinë “Aktorja më e mirë”, një moment që emocionoi të gjithë publikun dhe ishte padyshim një sukses në jetën e saj profesionale. Këtu ju mund të shihni më shumë rreth karrierës së saj dhe 5 filma që vërtetojnë se Michelle Yeoh është një rebele e vërtetë!

Ndërkohë, Oscar-i për aktorin më të mirë në një rol kryesor shkoi për Brendan Fraser për filmin “The Whale”. Fraser dha një performancë të zhytur nën grim si një mësues i izoluar dhe mbi peshë në film. Ai falënderoi akademinë dhe studion për realizimin e një “filmi të guximshëm”. Ai falënderoi gjithashtu regjisorin Darren Aronofsky që i dha atij një rol jetësor. Fraser falënderoi kolegët e tij të nominuar, duke thënë: “Është një nder të emërohem pranë jush në këtë kategori.”